Na vlne startupov

| Stĺpček | 25. 8. 2014

Módne už bolo všeličo. Trendy v odevnom priemysle síce nesledujem, no všímam si tie spoločenské. Je zábavné sledovať, ako generácia, ktorá sa najprv nechala oblbovať virtuálnym zvieratkom tamagoči, rovnako nekriticky uctieva kult startupov. Nechcem krivdiť projektom, ktoré majú hlavu a pätu, nebodaj význam, ale povedzme si úprimne, väčšina je absurdná. Spomeniem mobilné aplikácie, ktoré duplicitne imitujú základné funkcie telefónov. Sociálnu sieť určenú pre imaginárnych kamarátov a hlasy vo vašej hlave. Alebo aplikáciu, ktorá nedokáže nič viac, než vybranému kontaktu odoslať textík „Yo“. Šialenstvu sa medze nekladú.

Nadobúdam pocit, že slovíčko startup slúži hlavne na alibistické označenie podnikania, ktoré nemá ucelenú víziu a v ktorého budúcnosť neverí ani sám iniciátor. V čo verí je, že touto aktivitou aspoň dočasne vytvorí ilúziu dobrodružstva či úspechu, ktorým sa bude môcť pochváliť na triednych stretávkach. A keďže ide iba o startup, nikto mu nebude vyčítať neúspech a rozhodnutie „zabaliť to“ už po prvom roku. V istom smere startupy symbolizujú nestálosť, nerozhodnosť a chaos v mysliach mojej generácie. Túžime, aby nás spoločnosť ocenila a pritom jej na to nedokážeme dať pádny argument.

Naopak móda, ktorá mi imponuje, je postupné uvedomenie si spoločenskej zodpovednosti, ktoré zažíva stredná generácia Slovákov. Vezmime si zakladateľov známej spoločnosti vyvíjajúcej bezpečnostný softvér. Prevzali iniciatívu a rozhodli sa využiť svoj vplyv a prostriedky na niečo, čo pomôže upevniť pozitívne hodnoty v spoločnosti. Napríklad vybudovať galériu moderného umenia alebo webstránku, ktorá vám garantuje absolútnu ochranu a pomoc pri nahlasovaní korupcie. Nepotrebovali sa pritom skrývať za trendové slovíčka, jednoducho sa rozhodli a projekt realizovali.

Zuzana Matkovská

foto - stlpcek 13 copy

O startupové konferencie je na Slovensku záujem. Foto: autorka

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na vlne startupov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems