Kvety vo vlasoch svedčia ženám v každom veku

| Móda, Predstavujeme, Rozhovory, Téma čísla | 25. 8. 2014

„Líška a ja. Ja a Líška. Naša spoločná duša. Charakteristická je pre nás neskrotnosť – chudák Malý princ… Sfarbenie Líšky je plavo-hrdzavé, sivo-červené či ryšavo-hnedé. Všetky odtiene pôdy, zeme. Práve k zemi ako takej, Líška vo mne evokuje kvety, rastlinné obrazy, motívy tradície, ženskosť, nespútanosť, osobitosť. Lákam ženy. Nech sú víly i v nohaviciach. Lákam ich byť odvážnymi ženami. Lákam ich na svoje veci. Plné kvetov, farieb, lásky a Líšky,“ Vulpecula.

Vulpecula je dizajnérsky podpis mladej handmade umelkyne z Košíc Martiny Nalevankovej. Jej čelenky a party plné kvetov zdobia ženské hlávky na svadbách, promóciách, umeleckých fotografiách, nechýbali ani na tohtoročnej Pohode, a keď budete mať šťastie na odvážnu nositeľku, tak ich uvidíte prechádzať sa po Hlavnej ulici. V Košiciach aj v Prahe.


Lákaš ženy, nech sú víly i v nohaviciach. Myslíš, si že v každej z nás je víla?

Ak mám byť úprimná, myslím, že nie. Napriek tomu, že veľa z nás má silnú potrebu vyzerať žensky, existuje mnoho žien, ktoré majú mužskej podstaty trošku viac ako my ostatné. Mnohým kamarátkam sa moja tvorba veľmi páči, no sú to také chlapčiská – hrajú hokej, obľubujú výhradne nohavice, basic módu a snáď jediným doplnkom sú pre ne hodinky. Hoci priznávajú, že na špeciálnu príležitosť by sa mojej čelenke potešili, v bežnom živote si ich sama takto neviem predstaviť. A to, že lákam ženy byť vílami i v nohaviciach je skôr myslené z hľadiska difúzie rôznych módnych štýlov. Ku kvetom vo vlasoch si nemusíte automaticky obliekať vintage šaty a mať ,,vílovsky“ dlhé vlasy. Je to práve o nadčasovosti kvetov, rastlinných motívov a tradícii, ktorá sa vždy ako módny prvok opakuje. Kvety vo vlasoch sú aktuálne vždy a hlavne svedčia ženám v každom veku, vypovedajú o našej histórii, slovanstve. 

No ja niekedy moju Vulpeculu nechám doma, pretože mám pocit, že napríklad džíny jej neslušia. Nejde predsa len ruka v ruke s takýmto doplnkom aj celkový outfit?

Myslím, že táto dilema závisí aj od typu ženy a typu čelenky. Jedna moja zákazníčka nosí tie najväčšie party i k rifliam vo všedný deň a pritom jej to nesmierne svedčí. Ty vravíš, že ti to veľmi nejde dokopy. Je to podľa mňa individuálne. Mnoho zákazníčok mi napríklad hovorí, že im to nepristane, no aj tak im to nedá a nejakú tú čelenku si skúsia. Vtedy k nim pristúpim a ,,tvorím“. Každej individuálne ukazujem na aké spôsoby čelenku/venček môžu nosiť, ako si k nim môžu jednoducho no efektívne spraviť vlasy. Sú väčšinou nadšené, pretože im nikdy nenapadlo upraviť si vlasy inak, ako ich mať len rozpustené. Tešia sa, že objavili zase iný pohľad na seba, ktorý sa im veľmi páči. Je to o tom, akým ,,stupňom“ kreativity disponujete, či sa viete samy s mojimi čelenkami vyhrať, dobre sa zladiť alebo potrebujete v tomto smere inšpirácie. 

Čelenka v odtieňoch ružovej a staroružovej farby zjemní akýkoľvek outfit. Foto: Juraj Molčák

Spomínaš, že to závisí aj od typu ženy, ale samotná Vulpecula je neskrotná a odvážna. Sú také aj tvoje zákazníčky?

Väčšina áno. Sú to často mladé ale i zrelé, ženy, ktoré vedia, čo od života chcú, čo v ňom už dosiahli a práve ich sebavedomie a vnútorná sila mužov priťahuje. Viac-menej trendy určujú samy, nemusia ich ani sledovať. Či už sú to ženy štíhle, bacuľaté, krátkovlasé, blondíny, brunety či červenovlásky, zo všetkých vyžaruje niečo silné, čo vás núti v pozitívnom zmysle slove nespustiť z nich zrak, zaujímať sa o ne. 

Momentálne žiješ v Prahe, kde sa zúčastňuješ aj rôznych dizajnových trhov. Čo Češky? Sú odvážnejšie zákazníčky, ako Slovenky?

Musím priznať, že zo začiatku boli veľmi ostýchavé. Chodili okolo a híkali, aké krásne veci vyrábam. Vždy však nastal problém a základné otázky: ,,Kam to budem nosiť? Nie som už nato stará? Čo mi povie frajer?“ Tie postupne pominuli, teraz väčšina z nich paradoxne túži práve po veľkých partách a výrazných venčekoch. Na oplátku, k otázke: ,,Čo mi nato povie frajer?“, chcem odkázať nielen českým a slovenským ženám, keby ste vedeli, koľko komplimentov dostávam ohľadne svojej tvorby nielen od kamarátov, ale i cudzích mužov, neexistoval by tento stres a z môjho pohľadu iba rečníka otázka.

Hoci v našich uliciach až tak bežne ženy s kvetinovými partami vo vlasoch nestretávame, na handmade portáloch je ich hojne. Ty si začínala v roku 2012, aj vtedy bola takáto silná konkurencia?

Nie, nebola. Z kvetinových čeleniek som vtedy evidovala iba jednu dizajnérku, a potom Soňu Šebokovú. Tá vyrába čelenky kombinovaním kvetov a drobných hračiek z kinder vajíčok a podobne, čím vytvára naozaj zaujímavé a rafinované kúsky. Soňa však, myslím, nikdy na handmade portáloch nefigurovala, taktiež by som ju určite neradila k handmade výrobcom. Čo sa týka ,,konkurencie“ na handmade portáloch, výrazne sa to s kvetinovými čelenkami rozmohlo. Dodám k tomu len toľko, pri akomkoľvek kúsku existujú tri pojmy – kvalita, kvantita a vkus. Podľa toho, čo zákazník hľadá, tieto tri pojmy kombinuje a následne objednáva. Mňa kvantita neberie. Ani kvety, ktoré vyzerajú neprirodzene a lacno… 

Považuješ to vôbec za konkurenciu?

Nie. 

Kvietky vo vlasoch z vás urobia nežnú vílu. Foto: Lucia Gašparovičová Photography

Luxusná parta zo saténového základu, saténových, krajkových a zamatových stúh, perličkových ručne prišívaných detailov, dekorácií a umelých kvetov. Foto: Juraj Molčák

Niektoré ženy sa pýtajú, prečo sú tie party také drahé.

Už som počula takúto otázku i pri 7 eurovej čelenke. A verte mi, príjemné to počúvať nie je, najmä keď vy sama viete, ako sa pri tomto ,,hobby“, ako to niekto nazve, nadriete. Čo sa týka party, závisí to od veľkosti, typu, materiálovej a časovej náročnosti. Ak chcete niečo luxusnejšie, na čom sa treba pohrať s ručným prišívaním komponentov, hľadáte zaujímavejšie materiály a farby, je to práca na viac dní. Klasická parta, pri ktorej nemusím farbiť kvety do želaných odtieňov, objednávať materiál z iných miest či zahraničia, je približne na štyri a viac hodín práce. 

Tvorba mladých dizajnérov sa často prepája a dopĺňa. S kým spolupracuješ ty?

Čo sa týka prehliadok a fotení, spolupracovala som s Ľudkou Žoldákovou, ktorá vystupuje pod značkou [LU:KA] fashion, Kamilou Rybárovou tvoriacou pod značkou Ammyla či s Tamarchi, čo vyrába ručne šité náušnice. Zaujímavou skúsenosťou pre mňa bola prehliadka v židovskej synagóge v rámci košického Fashion weeku. Moje vlasové doplnky na nej dotvárali modely strednej odevnej školy. Ďalšou lichotivou skúsenosťou bolo fotenie mojej čelenky pre pražský 2W ateliér, ktorý okrem couchingu úspešných začínajúcich modeliek, fotí módne editoriály pre svetové módne magazíny. Posledne som mala možnosť predviesť svoje modely spolu so značkou LAIA goes to the beach, za ktorou stojí Zuzana Janovcová. Kúsky dopĺňali rafinované modely plaviek práve na móle v Prahe. Mojím dvorným fotografom je šikovný košický grafik a dizajnér Juraj Molčák. Spolupracovala som tiež s Lucia Gašparovičová Photography, ktorej ateliér nájdete v Nitre. Ďalšie projekty si zatiaľ nechávam pre seba.

Ďakujem za rozhovor.

Vlasové doplnky od Vulpeculy nájdete na Sashe.sk, Esmano.sk, Keyoka.sk či v Design shope v Košiciach. 

Gabriela Krestián Kuchárová

Vulpecula na Dyzajn markete v Prahe, vstrede Martina Nalevanková. Foto: David Prouza

Vulpecula na Dyzajn markete v Prahe, v strede Martina Nalevanková. Foto: David Prouza

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kvety vo vlasoch svedčia ženám v každom veku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems