Nazvučiť orchester pod holým nebom je veľkou výzvou

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky, Rozhovory | 14. 7. 2014

Vidieť na pódiu pod holým nebom vyše šesťdesiat hudobníkov nie je celkom bežné. A ak sú títo muzikanti členmi druhého najstaršieho orchestra na Slovensku, o výnimočný koncert máte vopred postarané. K tomu ešte pridajte svetoznámu opernú divu Adrianu Kučerovú, víťaza medzinárodnej súťaže v speve Mozartových skladieb Juraja Hollého a hudobného riaditeľa Štátnej opery v Prahe Martina Leginusa. Z tohto spojenia musí vzniknúť neopakovateľný hudobný zážitok. Na nadchádzajúci koncert Štátnej filharmónie Košice, ktorý bude súčasťou festivalu Leto v parku, sme sa opýtali dramaturgičky ŠfK Márie Špakovej Kornucíkovej.


Štátna filharmónia ukončila svoju 45. sezónu a teraz by si mali hudobníci užívať zaslúžené prázdniny. Namiesto oddychu ale budú koncertovať na Lete v parku. Prečo ste sa rozhodli festivalu zúčastniť?

Rozhodujúci dôvod, prečo hudobníkom prerušujeme zaslúžený oddych je, žiaľ, finančný. Štátnej filharmónii Košice bol drasticky znížený rozpočet na nasledujúce obdobie, prakticky bojujeme o prežitie. V tejto situácii nemôžeme odmietnuť žiadnu ponuku koncertovať. Pozitívom je, že Adriana Kučerová patrí k umelcom, s ktorými je vždy inšpiratívne spolupracovať.

Operná sólistka Adriana Kučerová v minulosti vystupovala s viacerými svetoznámymi umelcami. Je pre filharmóniu účinkovanie s ňou výzvou?

Náš profesionálny orchester doprevádzal mnoho sólistov svetovej úrovne, spomeniem napríklad Editu Grúberovú, Júliu Fischer alebo Luciana Pavarottiho. S Adrianou Kučerovou sme už tiež spolupracovali (v roku 2009  Adriana spievala v Dome umenia Mozartove árie, pozn. red.). Verím, že aj tentokrát to bude o radosti z hudby a magickej sile umenia.

Je hranie mimo koncertných sál, na verejnosti pod holým nebom, pre hudobníkov zložitejšie? Ktoré koncerty si užívajú viac?

Áno, je to zložitejšie. Kvalitne nazvučiť symfonický orchester je pre zvukárov veľkou výzvou. Problémy zvyčajne spôsobuje aj počasie. Nástroje musia byť chránené pred priamym slnkom, prípadne dažďom. Neraz hudobníkov potrápil aj vietor, ktorý im obracal noty tak, ako sa mu páčilo. Kľúčovými faktormi koncertu sú dirigent, sólista  a repertoár. Ak má orchester inšpiratívneho dirigenta, dobrého sólistu a zaujímavý repertoár, radosť z koncertu cítiť aj medzi hráčmi.  

Vyberáte do festivalového repertoára skladby, ktoré verejnosť už dobre pozná, alebo sa chystáte prekvapiť ich niečím novým?

Dramaturgickú koncepciu koncertu tvoria prevažne známe árie hudobných velikánov, akými sú Verdi, Bizet, Donizetti či Rossini. Budú však doplnené aj o orchestrálne intermezza a predohry.

Ďakujem za rozhovor.

Štátna filharmónia Košice spolu s hosťami vystúpi 16. augusta o 19:00 hod. v Kasárňach/Kulturpark.

Veronika Samková 

Súťažiť o lístky na koncert Adriany Kučerovej v sprievode Štátnej filharmónie Košice môžete TU.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nazvučiť orchester pod holým nebom je veľkou výzvou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems