Česko-slovenské filmové chuťovky premietané z autobusu

| Film, K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 14. 7. 2014

Dvanásty ročník putovného filmového festivalu Bažant Kinamtograf odštartoval už 28. júna. Tentokrát sa z legendárneho retro autobusu premieta päť celovečerných a päť krátkych animovaných filmov, ktoré spolu ponúkajú viac než 550 minút kvalitnej česko-slovenskej kinematografie. Kino na kolesách sa zastaví v tridsiatich štyroch slovenským mestách. V Košiciach parkuje od 20. do 24. augusta počas festivalu Leto v parku.

Prvým celovečerným filmom premietania je Eštebák z roku 2011. V trpkej komédii zasadenej do obdobia najťažšej normalizácie uvidíte známe tváre, ako Adyho Hajdu, Jiřího Mádla či Táňu Pauhofovú. Skôr narodená generácia si pri ňom zaspomína na staré dobré, a možno ťažké zlé časy a mládež sa naučí čo-to z histórie. Predskokanom filmu je osemminútová študentská snímka Bublina, držiteľka Ceny Literárneho fondu za najlepšiu animáciu.

Druhý festivalový deň zažne Lighta, animovaný príbeh o malej žiarovke, ktorý získal na festivale študentských filmov ÁČKO cenu za Najlepší animovaný film. Hneď po ňom nasleduje politická fraška Kandidát, najnavštevovanejší domáci film v slovenských kinách za rok 2013. Počas sto piatich minút sa v ňom zoznámite so šialeným majiteľom reklamnej agentúry, jeho blonďavou sekretárkou a pomstychtivou inkognito manželkou, prefíkaným biskupom a prezidentským kandidátom, okolo ktorého sa to všetko (ne)točí. Rýchly dej so slušnými hereckými výkonmi i dialógmi dopĺňa výborne zvládnutá kamera Tomáša Juríčka známeho z českého seriálu Kriminálka Staré město 2.

Adam Lambert (Marek Majeský) z filmu Kandidát vie veľmi dobre, ako krútiť svetom. Foto: Peter Krchnavý

Adam Lambert (Marek Majeský) z filmu Kandidát vie veľmi dobre, ako krútiť svetom. Foto: Peter Krchnavý

Krátkometrážny študentský film Pandy získal od používateľov česko-slovenskej filmovej databázy hodnotenie 88%. Jeden z fanúšikov ho dokonca menoval za Súčasného kráľa česko-slovenskej komédie animovaného filmu. Po dvanásťminútovej snímke nasleduje Fair Play, dráma v réžii Andrey Sedláčkovej o mladej šprintérke a jej nechcenej skúsenosti s podpriemernými prípravkami na zvýšenie výkonu. Športovkyňa Anna sa však zachová férovo a radšej sa kariéry vzdá, než aby podvádzala.

Hlavný hrdina ďalšieho animovaného filmu Pán Mrkva s rovnomenným názvom je doslova vytrhnutý zo svojho útulného domova a od kamarátov, aby zviedol súboj na život a na smrť s najvyvinutejším tvorom dnešnej konzumnej spoločnosti – človekom. Zápas svojho života prežíva aj protagonista komédie Okresní přebor. Tréner s licenciou Jozef Pepik Hnátek je pre futbal ochotný aj zomrieť. Verí totiž, že keď budú hráči plniť jeho pokyny, úspech sa dostaví.

Posledný deň festivalu uzavrie hľadanie dokonalej vločky v osemnásťminútovom filme Sneh a netradičná komická detektívka v hlavnej úlohe s Jazvecom, Holubom a Hyenou, tromi kamarátmi stretávajúcimi sa v krčme U nosorožca. Film Tigre v meste potvrdzuje jedno: je ťažké byť normálny, keď žijete v absurdnom svete.

Premietania sa budú konať od 20. do 24. augusta v Kasárňach/Kultúrpark medzi budovami Charlie a Bravo počas festivalu Leto v parku. Začínajú sa o 20:30 hod. a vstup na ne je bezplatný.

Veronika Samková

Za rok 2012 videlo predstavenia Bažant Kinematografu na cestách viac než 50 000 divákov. Foto: Autobusové noviny

Za rok 2012 videlo predstavenia Bažant Kinematografu na cestách viac než 50 000 divákov. Foto: Autobusové noviny

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Česko-slovenské filmové chuťovky premietané z autobusu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems