V múzeách sa nespí

| Fotoriport, Reportáž | 2. 6. 2014

Počas štvrtého ročníka košickej Noci múzeí a galérií sa otvorili brány do sveta známeho i toho menej známeho. Symbolické vstupné stačilo zaplatiť pri bráne prvého múzea či galérie a ostatné boli takpovediac zadarmo. Tento ročník sa niesol v duchu života v Košiciach pred 100 rokmi.

Rodošto na Hrnčiarskej ulici ožilo Fragmentami Orientu. Z orientálnych bazárov priniesli skutočne len úlomok. Batikované tričká alebo handmade šperky oslovovali v prízemnej časti domu Františka Rákocziho. Počas prehliadky domu sa kde-tu potulovali ľudia v dobovom oblečení. Nechýbala ani Smrtka s kosou pohybujúca sa nenápadne popri väzňovi.

Na dvore remesiel si návštevníci mohli pozrieť originálnu výrobu tehál. Workshop obsahoval popri hádzaní zmiešaného blata do foriem aj odborný výklad o tom, ako sa v stredoveku vyrábali tehly. Vzorky tehál z rôznych kútov Slovenska boli vystavené v dome remesiel, kde bežala aj videoprojekcia o tehlách.

V susediacej Miklušovej väznici ožili príbehy košických katov, ktorí tu kedysi pôsobili. Návštevníci mohli vidieť, ako prebiehalo mučenie odsúdencov, a tiež sa dozvedieť zaujímavosti z ríše byliniek. Tie predstavila Oľga Bodnárová z Bylinkára sídliaceho na konci Uličky remesiel.

Z múzea ihrisko

Po prezretí Rodošta a Miklušovej väznice sme sa presunuli do Východoslovenského múzea, ktoré otvorilo až päť divízií. Zatiaľ, čo som obdivovala zbierku minerálov, deti sa zapájali do programov v jednotlivých miestnostiach. Mozaiky z prírody zaujali aj moju pozornosť. Najobľúbenejšie boli hlavolamy a videoprojekcie. V Rozhovoroch o prírode sa mohli mladí nadšenci potrápiť nad hádaním zakrytých prírodných predmetov. Východoslovenské múzeum ponúkalo deťom aj ďalšie atrakcie. Zistili, ako sa reštaurujú staré knihy alebo si vytvorili vlastnú rozprávku.

15 copy

Cesta do minulosti

V divízii na Námestí Maratónu mieru návštevníci obdivovali okrem Košického zlatého pokladu aj prebiehajúce výstavy Farebné archetypy a Premenu do krásy. Na dvore múzea si každý rád vyskúšal zvuk zvonkohry. V múzeu sa dalo aj cestovať časom. Vďaka premietaniu starých fotografií a dobových pohľadníc sme videli, ako vyzeralo naše mesto presne pred 100 rokmi.

Aj Slovenské technické múzeum odkrylo poklady. Pred ním sa nachádzalo historické dobové lietadlo – jednomiestny dvojplošník SPAD a vozidlo Ford T. Múzeum zaujalo hlavne dospelých albumom päťdesiatich fotografií z frontov 1. svetovej vojny pod názvom Vojny cez objektív.

Noc múzeí a galérií sa dostala aj mimo historické centrum mesta. Prehliadku ste si mohli vychutnať v kaštieli v Krásnej, Kasárňach/Kulturpark, Múzeu letectva na košickom letisku alebo na Alpinke, kam putoval vláčik.

Viac fotografií nájdete v galérii.

Miroslava Landyšová
Foto: Nicol Urbanová

3 copy

25 copy

22 copy

19 copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V múzeách sa nespí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems