Oheň pod hradom Vinné

| Pozvánky | 16. 6. 2014

V odleskoch plameňov sa mihajú tiene. Každý, kto má ruky a nohy sa krúti okolo ohňa. Ale nehasí ho, naopak, teší sa z neho, tancuje okolo a tí smelší ho preskakujú. Tak akosi bude vyzerať večer pri jazere Vinné v sobotu 21. júna. 2014.

Ďalšie Top podujatie Terra Incognita – samostatného programu Košického samosprávneho kraja na podporu kultúry a rozvoja kultúrneho cestovného ruchu sa uskutoční v krásnom prostredí dýchajúcom históriou. „Aj v tomo roku nás čaká magická a čarovná svätojánska noc, ktorá návštevníkom prinesie veľa jánskych zvykov, zážitkov a prekvapení,“ prezradila riaditeľka Kultúrneho centra KSK JUDr. Lenka Vargová Jurková.

Alchýmia ešte nepovedala posledné slovo

O tom sa presvedčia najmä zdatnejší a zvedavejší návštevníci, ktorí sa najskôr vydajú na hrad. Ak cestou lesom uniknú čertom, ktorí tu na pútnikov budú striehnuť tak, ako už celé veky, užijú si prehliadku hradu so sprievodcom, stanú sa svedkami šermiarskych súbojov a hlavne pokusov hradného pána v jeho alchymistickej dielni. Je celkom možné, že sa im podarí nájsť aj poklad. Veď na Jána zem sa otvára a poklady vydáva.

Pri jazere bude prevládať spev, tanec, divadlo a hlavne svätojánske zvyky

šírava

Nedá sa vylúčiť aj stretnutie s krásnymi vílami. Deti aj dospelí sa môžu zapojiť do súťaží speváckych, v hre na gitaru či v plieskaní bičom alebo sa dať zlákať tajomným svetom alchýmie. Hlavným detským lákadlom bude stanové mestečko Tašíkovo. V tomto rozprávkovom svete si užijú veľa zábavy a súťaží vo Vodníkove, Šikulkove, Hlavolamove, Tvoreníčkove a Korálkove. Fotokútik im umožní urobiť si fotku so samotným Tašim – pánom kráľovstva. „Už názvy napovedajú, že deti budú môcť dokázať svoju šikovnosť v skladaní kociek alebo puzzle, výrobe šperkov a drobných predmetov rôznymi výtvarnými technikami,“ spresňuje ponuku riaditeľka Kultúrneho centra KSK. Nádejní džokeji si zajazdia na koni, v uličke remesiel budú remeselníci predvádzať tkanie, plstenie, paličkovanú čipku, zdobenie medovníčkov, výrobu korýt a slamienkárstvo. Ich výrobky si môžu návštevníci kúpiť a niektoré remeslo si aj vyskúšať. Ale hlavne sa bude variť svätojánsky nápoj, ktorý má čarovnú moc, veď sa varí z deviatich zázračných svätojánskych bylín. Keď sa zotmie, zahoria jánske ohne a okolo nich budú tancovať devy, mládenci a možno aj víly, či nejaká z rázcestia zablúdená čarodejnica.

Do organizovania akcie sa podarilo zapojiť aj miestnych podnikateľov

Každý, kto podujatie navštívi, môže využiť aj ďalšiu bohatú turistickú ponuku okolia Vinného, kde ho milo prekvapia výrazné zľavy. Napríklad na výletnej lodi Zemplín poskytnú až 50-percentnú zľavu a vstup do unikátneho Gitarového múzea v Sobranciach bude zdarma. Toto všetko však len 21. júna a len pre držiteľov zľavového letáka, ktorý bude k dispozícii na podujatí JÁNSKE OHNE NAD ŠÍRAVOU. Dlho teda neváhajte a sobotné popoludnie a večer príďte prežiť do Vinného.

Kultúrne centrum KSK
www.terraincognita.sk

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Oheň pod hradom Vinné

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems