Aby mozgové závity fungovali

| T-Systems | 16. 6. 2014

Počas mojej prvej návštevy kurzu AjTy Senior sedelo v laviciach len niekoľko aktívnych dedkov a babiek. Tentokrát som ostala pri vstupe do učebne ohromená. Spoza notebookov na mňa pozeralo 20 (!) párov očí, zväčša za okuliarmi. „Hlási sa nám čoraz viac začiatočníkov a aby mali dosť hodín, dali sme ich do jednej skupiny,“ vysvetlila mi  koordinátorka úspešného projektu Katarína Trnová zo spoločnosti T-Systems Slovakia. V miestnosti vládla pracovná atmosféra, seniori sa práve učili vytvárať si e-mejlové účty a klikali opreteky. Tí najšikovnejší zostali v miestnosti aj po hodine, aby som im mohla položiť niekoľko otázok.


V čom je podľa vás život s počítačom či internetom jednoduchší?

Mária (58): Všetko je rýchlejšie. Poštu môžeme posielať z domu, okamžite a zadarmo. Aj Skype je vynikajúca vec. Mám syna v zahraničí a vďaka internetu sa s ním môžem každý večer rozprávať.

Otto (75): Počítač som začal opäť používať po desiatich rokoch. Vyžaduje si to doba aj moji bývalí mladší kolegovia. Byť zasa v škole pre mňa nie je nič nové, v triedach som strávil celý svoj život – najprv v lavici, potom za katedrou a pred tabuľou. Prednášal som matematiku a deskriptívnu geometriu. Dosť som toho aj popísal, moje články sú uverejnené kade-tade. Preto by som chcel pre študentov vytvoriť stránku, kde to všetko nájdu, nech im ide učenie ľahšie. 

Myslíte si, že vďaka kurzu to zvládnete?

Otto: Mladí ľudia by to určite dokázali skôr, majú to v krvi. My starší sme pomalší, nedokážeme tak rýchlo reagovať, a preto musíme viac cvičiť. Tu sa všetko nenaučíme, treba prísť domov a opakovať, opakovať, opakovať. Každý deň si dávam opakovaciu hodinku alebo dve. Pravda, moje telo to cíti, musím si robiť prestávky. Tiež študujem odbornú počítačovú literatúru. Na každej hodine dostávame manuály, čo je veľmi dobrá pomôcka a tiež nám odporučili šikovné knižky. Tu to však nie je preteoretizované, robia sa len praktické ukážky. Trúfam si povedať, že niektoré veci by som už dokázal naučiť mojich rovesníkov.

Mária: Postupujeme od jednoduchšieho k zložitejšiemu a máme trpezlivých mladých učiteľov, čo je výborné. Jeden prednáša pred tabuľou a ďalší sedí pri nás, aby nás usmernil a pomohol nám s praxou. Ľudia v našom veku na sebe musia pracovať, aby im mozgové závity fungovali aj naďalej.

Iveta (54): Kurz by preto mohol byť aj dlhšie, aby sme sa mohli všetko poriadne naučiť.

Má práca s počítačom aj nejaké nevýhody?

Otto: S príchodom počítačov sa veľa zmenilo. Deti sa málo hýbu a ešte menej čítajú. Pritom máme veľa skutočne fantastických kníh. Do svojho citového života musia naberať veľa vecí, ktoré na počítači nenájdu. Tie sa dajú zohnať len v krásnej literatúre. Zároveň ich ale obdivujem. Môj päťročný vnuk narába s tabletom alebo novými mobilmi bez tlačidiel ostošesť. Je to fantázia. „Dedo, pozri, skús to!“ vyzýva ma stále.

Mária: Pracujem v materskej škôlke a zisťujem, že malé deti sú veľmi šikovné. Ako len ťukajú do tých telefónov! Niektoré veci by mohli učiť ony mňa. Hrávajú ale aj nevhodné hry a potom sú veľmi agresívne. Jednoducho, všetko má svoje pre a proti, je iba na nás, ako to využijeme.

Veronika Samková
Foto: autorka

TSSK 1 copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Aby mozgové závity fungovali

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems