Študenti v éteri

| Školstvo a vzdelávanie | 4. 5. 2014

Okrem písania sa živím pusou. Legálne a s úsmevom na tvári. Prácu moderátorky mi predsa mnohí môžu závidieť. V rádiu som prežila školu života a dni, z ktorých žiaden nebol rovnaký. Vždy iný hudobný hosť, iná myšlienka, nápad a iný brbt. Sedela som si v štúdiu za mikrofónom a mixovala. A ďakovala za prácu, ktorá ma baví. No nie každý sa cez konkurz dostane priamo do „profi“ rádia. Mnohí začínajú v tých študentských a sťažovať sa nemôžu. Krok po krôčiku získavajú skúsenosti a zručnosti, aby raz každé ráno chodili do práce, ktorá ich baví.

Rádio 9 aj Študentský rozhlas Košice (ŠtuRKo) vysielajú na internátoch, fungujú z finančných príspevkov svojich univerzít, internátov a súťaží, do ktorých sa zapájajú s projektmi. Pracujú v nich iba študenti, a to bez nároku na honorár. Všetci so spoločným cieľom. Zabávať poslucháčov a získať čo najviac skúseností z rozhlasového prostredia. Lebo život po škole praje tým najlepším.

Radio 9, môj študentský život

Heslo rádia, ktoré pôsobí na Jedlíkovej 9 a spadá pod Technickú univerzitu v Košiciach, sľubuje informácie a zábavu pre študentov. Momentálne vysiela od nedele do stredy od 17:00 do 22:00 hod. a počas dňa zatiaľ streamuje Fun rádio. A hoci sa za svoje vysielanie nikomu nezodpovedá, fungujú v ňom isté pravidlá a hierarchia. Na vrchu je predseda rádia, ktorého volia členovia na neurčité obdobie. Tím ďalej tvoria dvaja podpredsedovia, šéf moderátorov, redaktorov, vysielacích technikov, hudobných redaktorov, postprodukčných technikov a servisných technikov a ľudia „pod nimi“. Spolu v rádiu momentálne pracuje 43 členov,“ vysvetľuje moderátor Peter Dudovič. Ako všetci, aj on musel prejsť konkurzom. V rádiu je už štyri roky a ako študent masmediálnych štúdií si túto skúsenosť pochvaľuje: „Práca v médiách ma baví a napĺňa a chcel by som to robiť aj v budúcnosti. No celkovým cieľom rádia nie je len vyučiť študentov, ale zabávať poslucháčov, prinášať im zaujímavé informácie. Nerobíme investigatívu, ale máme napríklad aj nový formát, pýtame sa za poslucháčov rôzne otázky kompetentných ľudí. Kuchárok v jedálni, napríklad (smiech). Dvakrát za vysielanie informujeme aj o akciách, ktoré sa dejú na TUKE, internáte a potom aj v Košiciach.“ Hoci je Peter moderátor, tiež je len človekom: „S kolegyňou sme vysielali reláciu o svetových katastrofách. No my sme sa na začiatku kvôli niečomu rozosmiali a nevedeli prestať do konca relácie. Dnes je to pre mňa našťastie už len veselá spomienka.“

Ó technika…

Rádio 9 stojí aj za rôznymi akciami, ako súťaž Google war, kde súťažiaci vyhľadávajú správne odpovede na internete a najrýchlejší získajú zaujímavé ceny, napríklad tablet. Organizuje pravidelné diskotéky na Jedlíkovej 7 či súťaž Sud piva. No jeho najväčšou pýchou, ktorú mu závidia aj ostatné, nielen internátne rádiá, je kvalitná technika. „Kvalita techniky je odrazom vedomostí a zručností našich servisných technikov. Financovaní sme zo zdrojov Študetskej rady Jedlíkova 9. Taktiež sa zapájame do rôznych projektov. V posledných dvoch rokoch sme vyhrali dva projekty v Slovenskej sporiteľni,“ vysvetľuje predseda rádia Martin Zubaľ. Závideniahodný je aj slobodný hudobný výber, ktorý majú na starosti hudobní dramaturgovia.

Stream rádia a relácie z archívu si môžete vypočuť aj na stránke www.radio9.sk.

Vysielacie štúdio so závideniahodnou technikou. Foto: archív Rádia 9

Vysielacie štúdio so závideniahodnou technikou. Foto: archív Rádia 9

Štur si nás do playlistu…

„Najlepšia muzika, najčerstvejšie info z tvojej školy a jedinečné hlasy za mikrofónom. Štur si nás do playlistu a vnímaj univerzitu svojimi ušami.“ Heslo Študentského rádia Košice zaváňa vtipom a originalitou. Koniec koncov, cieľom ŠtuRKa je baviť obyvateľov košického internátu na Medickej 4 a 6,  najmä študentov UPJŠ v Košiciach. No podľa vedúceho Matúša Haľka to nie je vôbec ľahké: Fungujeme najmä na zotrvačnosti, ale v poslednom čase nás viac začala podporovať univerzita UPJŠ, dostávame ročné príspevky. Financujú nám cestu na Súťaž Rádiorallye, internát nás podporuje materiálne a priestory máme zadarmo. Zarábať z reklám nemôžeme. Nie sme občianske združenie, sme len súčasť študentskej rady, ktorá funguje na Medickej a bolo by to komplikovanejšie. Čo sa týka techniky, to je problém. Robíme  na kolene, pracujeme s vecami, ktoré sa zakúpili pri vzniku rádia. Novšiu techniku kupujeme z peňazí, ktoré získavame z projektov. Verím, že aj univerzita bude teraz vľúdnejšia, keďže sme uspeli na Rádiorallye.“

Hľadá sa technik!

Ako aj v Rádiu 9, aj vedúci ŠtuRKa je volený na neobmedzené obdobie, a teda, kým neodíde. Pod ním sú ešte vedúci moderátorov, redaktorov, technikov, a samotní moderátori, redaktori a technici. Dokopy 29 členov. Konkurz sa koná raz za rok a záujem je primeraný. „Každý rok je dosť záujemcov na post moderátora. Ľudia si túto prácu chcú skúsiť a vidieť, ako to vyzerá za mikrofónom, chcú získať prax, ale enormný záujem pravdaže nie je. Niektorí odídu po prvom semestri, lebo vraj popri škole nestíhajú. Väčší problém máme na rozdiel od Rádia 9 s technikmi. Práca technika u nás nie je až taká lukratívna, pretože na UPJŠ číro technické smery nie sú. A študenti z TUKE pôjdu skôr do Rádia 9,“ vysvetľuje Matúš, inak študent posledného ročníka na fakulte medicíny a hudobník. Hoci je vedúcim, o dôležitých veciach a finančných záležitostiach rádia nikdy nerozhoduje sám, ale cez hlasovanie na poradách. Čo sa týka rozhlasovej štruktúry, rádio sa nezodpovedá nikomu: „Relácie aj ich obsah si tvoríme sami. Hudby hráme, akú chceme, bez ohľadu na to, či to sú hity. Človek zodpovedný za danú reláciu si tvorí playlist. Pokiaľ to moderátor nechce robiť, tak to rieši technik. Dokonca nemáme vytvorenú funkciu hudobného dramaturga a zatiaľ sa nenašiel nik, kto by sa toho ujal, lebo je to aj časovo náročná práca.“

Stream aj relácie Študentského rozhlasu Košice nájdete na www.sturko.sk.

Štúdio Študentského rozhlasu Košice. Foto: archív ŠtuRKa

Štúdio Študentského rozhlasu Košice. Foto: archív ŠtuRKa

ŠtuRKo aj „deviatka“ na rovnakej priečke

Rádiorallye je jediná celoslovenská súťaž pre internátne rozhlasové štúdiá, školské a univerzitné kluby a krúžky. Je zároveň postupovou súťažou na medzinárodnú prehliadku fonoamatérov CIMES. A práve tam sa odprezentuje Šturko. Nahrávka Born to live zvíťazila na Rádiorallye 2014, a to najmä vďaka originálnemu nápadu. Jej autorka Beáta Haľková v nej prostredníctvom zvukov vyjadrila dôležité etapy života od narodenia cez detstvo, prvé lásky, prácu, svadbu, promócie, produktívny vek, až po  starobu a smrť. Päťminútová nahrávka sa končí odbíjaním zvonov a zatvorením dverí. Celkovo sa ŠtuRko spoločne s Rádiom 9 umiestnili na spoločnom druhom mieste tohto ročníka Rádiorallye.

Gabriela Kuchárová

Konkurz do Rádia 9. Foto: archív Rádia 9.

Konkurz do Rádia 9. Foto: archív Rádia 9

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Študenti v éteri

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems