Etické podnikanie

| Rozhovory, Téma čísla | 16. 5. 2014

V rozhovore s košickou handmade umelkyňou Ľudkou Žoldákovou som si s radosťou osvojila pojem etické podnikanie. Vyrábať a predávať veci bez toho, aby pri tom trpeli deti v rozvojových krajinách, umierali zvieratá a ničila sa príroda, nie je len pekné. Je to aj prospešné. A o to viac sa mi zapáčili už aj tak nádherné kvetinové sukne, svetríky, opasky či krajkové šaty. Všetko s podpisom [LU:KA].


Už istý čas sa nielen vo svete, ale aj u nás rozrastá trend vyrábať veci ručne. Možno to vnímať ako odpoveď na priemyselnú pásovú výrobu a potlačenie remeselníctva. Prečo šiješ a vyrábaš veci ty?

Lebo do toho dávaš niečo viac, než len matériu. Dávaš do toho kus zo seba a zákazníčky to vnímajú. Aspoň takú mám skúsenosť.

Podobajú sa tie zákazníčky na teba?

Neviem, či na mňa, ale podobajú sa navzájom, nie vizuálne, ale povahou či rozprávaním.

A aké sú?

Často sú to baby, ktoré majú špecifický záujem. Mám zákazníčku, ktorá študovala archeológiu, ďalšia sa venuje charite, iná zasa veľa cestuje, sama tvorí handmade, iná píše. Tie ženy vieš rozoznať v dave.

Ani s tvojimi modelmi v dave určite nezaniknú. Sú síce pohodlné, ale zároveň originálne a nevšedné. Tvoje zákazníčky sú skôr odvážne ženy či vďaka krajke hanblivé romantičky?

To je to, čoho sa bojím, aby to nebolo vnímané romanticky a sladko. Našťastie, moje zákazníčky to vďaka svojej vlastnej iskre vedia skombinovať a výsledok nie je romantický a sladký, ale originálny a svojský. Často ma to až prekvapí, keď vidím na fotkách, ako to dali dokopy a vedia to podať ešte s ďalším, ich vlastným názorom navyše.

Topy, vesty, šaty, sukne, nevšedné opasky, brošne, korzety, a to všetko zdobené krajkou, kvetmi či gombíkmi. Taký bohémsky a vintage štýl. Hľadáš inšpiráciu v minulosti?

Nie vedome, ale určite ju mám niekde v hlave. Z kníh, ktoré čítaš, z vecí, o ktoré sa zaujímaš. Všetko sa to podvedome pospája a odrazí sa v tvorbe. Bohémsky štýl je asi nejaká výpoveď, že máš rada slobodu, chceš mať v paži, čo si myslia iní ľudia a nechceš ísť s davom. Ja sa veľmi nezamýšľam, aby som robila módu podľa nejakých pravidiel. Je to môj rukopis, robím, ako to cítim, a kdesi na konci sa to i tak všetko pospája a zapadne do [LU:KA] obrazu.

Šiješ aj pre seba?

Skôr pre zákazníčky. Mám len niekoľko svojich vlastných kúskov. Pre mňa je jednoduchšie hodiť na seba tričko, nohavice a ísť, lebo keď práve nesedím za strojom, tak behám po meste. No sú dni, keď chcem ísť za peknú a vtedy vytiahnem nejakú tu suknicu alebo brošňu.

A nestáva sa ti, že sa s tou nádhernou sukňou či kabelkou, ktorú si ušila, nevieš rozlúčiť?

Áno, určite. Mám jeden korzet, ktorý nedám z rúk.

sheet2 (2) copy

S akým materiálom najradšej pracuješ?

Väčšinou s prírodným a materiálom príjemným na dotyk, ako sú bavlna, ľan. Pridávam aj satén, tyl a krajku. A postupne počas rokov som došla k štýlu, ktorý ma veľmi baví. Volám ho bohémsky bordelík a používam v ňom recyklovaný materiál, či už malé a neopakovateľné úlovky, ako napríklad gombík z uniformy nájdený na krakowskom trhu, alebo čipku z toho parížskeho. A potom jednoducho kombinujem textúry, štruktúry, farby, kvety, korálky, obrázky, až pokiaľ nemám pocit, že každý ďalší detail by už bol navyše. Pokojne nech to vyzerá použito a nech je tam cítiť ľudskú ruku. Minimalizmus nie je pre mňa. Obdivujem ho, to áno, ale nemám ho v sebe.

Nie je problém nájsť dnes kvalitný materiál?

Je a práve preto ho hľadám cez internet, čo berie dosť veľa času. Látky radšej nakupujem v zahraničí, lebo sú menej hrubé a dizajnérsky prepracovanejšie. Mám však v pláne prísť s vlastným radom látok, keď všetko pôjde, ako má.

Časovo a finančne sa to oplatí? Predsa len, ručne robené výrobky sú drahšie a mnohí preferujú lacné výrobky z ázijských krajín.

Nedávno som bola na školení, kde sme rozoberali ceny a tie moje by mali byť vyššie. No stále sa snažím prísť na to, ako to urobiť, aby som ich nemusela veľmi dvíhať. Stojí mi to za to, ak viem, že neumierajú deti v Pakistane v hrozných podmienkach a že podporujem ľudí odtiaľto. Netvorím ešte vo veľkom a o veci, ktoré vyrobím, záujem je.

Každý jeden kúsok by mal byť originál, ale aj ty máš nepríjemnú skúsenosť s kopírovaním tvojej práce. Na portáli sashe.sk sa objavujú veľmi podobné kúsky tým tvojim. Originalita a autorstvo u nás nie sú chránené?

Neviem, ako to presne je, určite nejaký zákon existuje, ale asi sa to veľmi nepostihuje. Sme komunita handmade umelcov, poznáme sa a rešpektujeme, no stále príde niekto nový, čo môže prekvapiť.

Sto ľudí, sto chutí. Osobne tvoje veci radím do kategórie pekné. Čo si ty predstavíš pod pojmom krása?

Mám rada, keď sa miešajú mužské prvky v ženskej móde, príde mi to sexi. Páči sa mi, keď harmonicky dáš dokopy čokoľvek, napríklad aj také, čo na prvý pohľad nesedí. A veľakrát je to aj o výpovedi, takže sa mi páči aj to, keď sa človek nebojí byť iný a svojský.

A čo sa ti na tomto svete najmenej páči?

Nepáči sa mi, keď sú ľudia leniví rásť, nečítajú, neučia sa, nezisťujú, len stagnujú. Alebo keď môžeš niečo urobiť, neurobíš to a plačeš kvôli tomu. Raz som natrafila na nejaké CD-čko pre cestujúce rodinky, trochu odrhovačky, ale jedna krátka pesnička sa mi tam veľmi zapáčila. Spievalo sa v nej: „Hate something? Change something. Make something better.“

V minulosti si mala v Košiciach ateliér, teraz pracuješ doma. Kde ťa môžu zákazníci nájsť?

Teraz mám chvíľu oddych od ateliéru, ale nájsť moje výrobky môžu na internete a na www.lukamoda.com.

Aby si svoje výrobky na internete predala, dôležitá je ich prezentácia. Fotografovanie, stylovanie. Máš rada aj túto časť svojej práce?

Veľmi rada. Dokonca teraz chystám nový web, ktorý bude rozpracovanejší, ako súčasný. Práve na ňom budú veľkovýpravné fotografie.

[LU:KA] je len skratka tvojho mena, alebo pod tým môžeme hľadať niečo viac?

Je to odvodené od slova lúka a spojené s kvetmi a slobodou a prírodou. A tiež je to tak trochu odkaz na Slovensko samotné. No zároveň je to skratka, ktorú mám z čias, keď som opatrovala deti a ony nevedeli vysloviť moje meno. Hovorili mi Luka. Hranaté zátvorky slúžia na to, aby to aj ľudia v zahraničí vedeli správne vysloviť.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Kuchárová
Foto: Juraj Molčák

 sheet2 (1) copy

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Etické podnikanie
  1. […] vecičky,  hľa, tuto podo mnou. Témou krásy sa zaoberáme v rozhovore s baletným majstrom i módnou handmade autorkou. Ornamentalistika je ten najľúbivejší detail v slovenskej grafike a krásu pohybu zachytáva […]

    Komentoval Krasota | Zajtrajšie noviny dňa 16.05.2014 o 17:56:15

  2. Nádherne vecičky vyrába táto mladá dáma,asi si aj niečo kúpim z jej obchodíku.Budem originálna.

    Komentoval Marika dňa 19.05.2014 o 17:15:41Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems