Posťažuj sa spevom!

| Kultúra, Rozhovory | 19. 4. 2014

Máte na srdci niečo, čo chcete vykričať svetu? Posťažovať sa na suseda, manželku či drzého predavača? Vďaka Košickej Bielej noci 2014 sa môžete vyžalovať nahlas prostredníctvom profesionálnych spevákov. Bez obáv a navyše s pridanou umeleckou hodnotou zatrilkujú vaše kritické odkazy širokému publiku. Stačí, ak svoj zoznam sťažností pošlete do 30. apríla na mejlovú adresu bielanoc@gmail.com. Z tých najzaujímavejších vznikne text piesne, ktorú v sobotu 4. októbra na podujatí Biela noc predstaví publiku spevácky zbor. Vystúpenie bude súčasťou medzinárodného projektu Zbor sťažností/Complaints Choir fungujúceho už od roku 2005.

V rozhovore so Zuzanou Pacákovou o netradičnej iniciatíve

Ako dramaturgička Bielej noci tento rok podujatie rozširuješ o Zbor sťažností. Prečo ste sa rozhodli pre takýto nekonvenčný projekt?

Tento projekt sa mi veľmi páči už dlhší čas. Myslím, že je to skvelá myšlienka, pretože ľudia sa vo všeobecnosti veľmi radi sťažujú a častokrát majú pocit, že ich sťažnosti nikto nepočúva a málokto ich berie naozaj vážne. Taktiež oceňujem, že ide o participatívny projekt a text piesne vychádza naozaj z reálnych sťažností lokálnych ľudí. A hlavne, je to neuveriteľne vtipné a každý človek sa v tom určite nájde, čo je pre mňa veľmi dôležité.

Pomôže ľudom posťažovať sa nahlas?

Myslím si, že každý to berie inak, ale napríklad mne vždy pomôže, keď môžem vykričať, čo ma štve, čo sa mi nepáči. Podľa mňa je vo všeobecnosti dobré, ak sa o problémoch hovorí nahlas, aj keď u nás má s tým veľa ľudí ešte stále problém.

Dajú sa negatívne veci premeniť do veselej hudby?

Určite áno. Celý tento projekt je založený na vtipe, irónii, satire a jeho posolstvom je, že každý problém sa dá otočiť na srandu, humor a zvládnuť s úsmevom.

Môžu sa ľudia sťažovať na súkromné aj verejné veci? Na manžela aj na politiku?

Áno, môžu, aj keď samozrejme text musí prejsť istou korektúrou, keďže bude spievaný vo verejnom priestore a nechceme, aby sa tam objavovali nadávky, ani konkrétne mená politikov či politických strán. Naším cieľom nie je nikoho uraziť, ale naozaj to poňať ako umeleckú terapiu spevom a hlavne s vtipom.

Budú si môcť zaspievať aj samotní sťažovatelia?

Pôvodný koncept projektu vznikol vo Fínsku a jeho zakladatelia používali na vyspievanie fínskych sťažností profesionálny spevácky zbor, aby sa udržala profesionálna kvalita. A takto to chceme poňať aj my.  Ale plánujeme zverejniť na internete text aj melódiu piesne, aby sa ju ľudia mohli naučiť a spievať ju spolu so spevákmi, či aj sami doma manželovi, keď si tie použité ponožky znovu hodí na zem (úsmev).

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Radzová

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Posťažuj sa spevom!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems