Veda ľudskou rečou

| K13 a VÝMENNÍKY, Reportáž, Veda | 8. 3. 2014

Sedieť v utorok večer dobrovoľne na náročnej prednáške o fyzických zákonitostiach môžu asi len vedeckí maniaci a nadšenci fyziky. No sedieť v príjemnom prostredí Výmenníka Obrody, s čajom v ruke a túžbou vedieť viac, môžu deti, rodičia a seniori… A ja. A hoci ma prednáška o veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) len utvrdila v tom, že na fyziku som prikrátka, zistila som, že každý v nás má v sebe vodík starý 14 miliárd rokov a levitujúci vláčik funguje vďaka supermagnetu v tekutom dusíku.

Vedecká kaviareň o LHC nebola určite ľahkou témou na podvečernú 18-tu hodinu. No „ľudové“ rozprávanie Emila Gaža z Ústavu experimentálnej fyziky SAV priblížilo aj nám, laikom, ako sa rozbíjajú protóny na častice, ktoré vznikli pred miliardami rokov. Hoci chlapci v prvom rade nedočkavo čakali na jazdu levitujúceho vláčika, zvyšok osadenstva zaujalo prednášanie o tom, že urýchľovač je najchladnejším a zároveň najteplejším miestom na zemi a že Emil Gažo skonštruoval mašinku, čo vyrobí skoro absolútny chlad.

Keby vedci štrajkovali…

Vedecké kaviarne sú popularizačné prednášky, ktoré Slovenská akadémia vied organizuje v Košiciach od roku 2009, prvé štyri roky s finančnou pomocou Agentúry pre rozvoj výskumu a vývoja a teraz v spolupráci s projektom SPOTs. Garantom projektu je Ján Gálik z Neurobiologického ústavu SAV a spoločne s ostatnými kolegami chce verejnosti ukázať, že vedci nie sú zakuklení blázni, zatvorení v laboratóriu. „Snažíme sa ľuďom ukázať vedcov ako normálnych ľudí. Zároveň sa sami chceme naučiť rozprávať zrozumiteľnou ľudskou rečou,“ vysvetľuje zámer projektu Ján Gálik. A práve rodinná atmosféra a zrozumiteľná reč sú cestou, ako to dosiahnuť. „Pokiaľ chceme vzbudiť záujem a naše výsledky dostať medzi ľudí tak, aby ich prijali, žiadna formálna akcia ich neosloví. Ak je to neformálne, a človek to berie za svoje, príde z vlastného presvedčenia a inak vníma podávané informácie.“ No dôvodov na takýto projekt je viacero. Vedecké kaviarne majú ľuďom pripomenúť, že vedu potrebujú. „Keby teraz všetci vedci na Slovensku začali štrajkovať, tak ľudia si to ani nevšimnú, lebo necítia potrebu vedy. Je to aj naša chyba, pretože sme im to nevysvetlili. Chceme robiť osvetu medzi ľuďmi, aby si vedu vzali za svoju a vedeli, že je pre ich životy veľmi dôležitá,“ ozrejmuje Gálik a dodáva, že témy často reflektujú aktuálne spoločenské javy: „Najkrikľavejším príkladom bola téma Mayského kalendára a konca sveta, ale vo všeobecnosti sa snažíme obsiahnuť všetky oblasti vedy, na ktoré máme ľudí. Živá a neživá príroda, aj spoločenské vedy. Za sebou máme množstvo zaujímavých kaviarní – Vákuum, Ako počítač vidí svet, Meteorit Košice, Zdravý spánok, Košice v 20. storočia.“

Levitujúci vláčik Emila Gaža jazdí aj v obrátenej polohe.

Levitujúci vláčik Emila Gaža jazdí aj v obrátenej polohe.

SPOTs za neformálnu vedu

Na začiatku sa prednášky organizovali po kaviarňach či v starých kasárňach, až sa ich domovom stal Výmenník Obrody. O jeho výhodách hovorí Ján Hološ zo SPOTs: „Výmenníky posúvajú celé sídlisko niekam dopredu, stretávajú sa tu najväčšie kapacity, výborní umelci a aktívni ľudia. Je to ideálny priestor pre osvetu vedeckým témam. Čerstvé údaje nám hovoria, že na Terasu prichádzajú ľudia z celých Košíc, bez výnimky. No vždy je dôležitá téma a obsah.“ A prečo sa SPOTs zapojil do spolupráce so Slovenskou akadémiou vied? „Jedným zo štyroch pilierov projektu SPOTs je aj neformálne vzdelávanie, čo presne odzrkadľujú Vedecké kaviarne. Je to výborný súzvuk medzi SAV, ktorá chce šíriť ďalej medzi ľudí svoju prácu, výsledky a poslanie a my sme im dali na to vhodný priestor a doladili formát,“ odpovedá Ján Hološ. No najlepším zrkadlom pre organizátorov sú reakcie samotných účastníkov. Deti v školskom veku si ich pochvaľujú a ich mamky oceňujú, že večer netrávia na ulici s kamarátmi, ale získavaním užitočných poznatkov.

Cieľom organizátorov je jednou prednáškou osloviť všetky vekové kategórie. No pred pol rokom vznikli aj Vedecké brlohy určené deťom predškolského aj školského veku. Konajú sa v soboty a vedie ich Mária Zentková z Ústavu environmentálnej fyziky SAV.

Viac informácií o Vedeckých kaviarňach a brlohoch nájdete na www. popularnaveda.skwww.spots.sk.

Gabriela Kuchárová
Foto: Michal Vasiľ

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách či na samotné noviny, alebo spoločenské témy môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Veda ľudskou rečou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems