Sisa Feher Džezová

| Hudobný profil, Rozhovory | 8. 3. 2014

Originálny hlasový prejav plný groovu a feelingu. Týmto sa podľa mnohých „od fachu“ môže pochváliť speváčka Sisa Feher. Osobne obdivujem jej zanietenosť. S kapelou Pitch Bender úspešne dokončila repertoár na druhé CD, ktoré vyjde v máji. So svojím štúdiovým projektom The Great Collaboration chystajú dva nové single. Spolupracuje na albume rapera Jena Hovorky, nedávno založila džezový quartet Fehero Rocher a v apríli bude vystupovať v Čechách s projektom Amy Winehouse Tribute, s jej originálnym gitaristom Robinom Banerjee a kapelou plnou vynikajúcich inštrumentalistov.


IMG_4555Slovensku aj Českej republike si sa ukázala v spoločnej speváckej televíznej súťaži, ale predpokladám, že svoj úspech staviaš na iných pilieroch. 

V prvom rade by som účasť v podobných súťažiach vôbec nedefinovala ako pilier akéhokoľvek reálneho úspechu. Pilierom by sa dala nazvať niekoľkoročná prax koncertovania, skladania, písania textov, jam sessions, takisto štúdium džezovej VOŠ popri konzervatóriu Jaroslava Ježka v Prahe, štúdium techniky spevu pod vedením Hany Peckovej a spolupráca s výbornými inštrumentalistami.

Džezová hudba – dnes najmä klubová záležitosť, ako ty vnímaš prítomnosť a vidíš budúcnosť džezu?

Ako kde. Všeobecne, džez je hudba s obrovskou tradíciou a za celú históriu svojej existencie je priebežne ovplyvňovaný okolitou scénou a zároveň ju ovplyvňuje, takže vývoj džezu má ešte veľkú budúcnosť. Prežije ako ľudové porekadlo (smiech).

Ako rodená Košičanka si šla študovať do Čiech a pôsobíš tam aj dnes. Vrátiš sa do Košíc či na Slovensko?

Pravdepodobne nie. V septembri sa sťahujem do Londýna, kde budem študovať hudbu na Guildhall School of Music & Drama, takže uvidím, ako to vôbec dopadne s mojím návratom do Čiech. Žiť ako muzikant je v oboch krajinách veľmi komplikované, pretože pokiaľ nechcete vyhovieť tunajším podmienkam komercie, alebo sa účastniť muzikálov, potrebujete ešte jedno zamestnanie. A hoci sa to verejnosti často nezdá, byť hudobníkom je profesia, ktorá obnáša tvrdú prácu rovnako náročnú na čas, ako je každá iná.

Existuje mnoho mladých speváčok, ktoré sa hľadajú a rozhodujú, či ísť svojou pocitovou cestou (možno práve džezovou) alebo tou komerčnou. Čo by si im so svojimi doterajšími skúsenosťami poradila?

Poctivá cesta môže viesť aj do komercie, ak je to žáner, ktorý majú rady. Poradila by som im poctivo sa venovať hudbe a naučiť sa hrať na aspoň jeden hudobný nástroj, aby boli schopné si hudbu aj skomponovať a vydať to najúprimnejšie a najlepšie čo môžu, a pracovať na technike spevu, aby im po prvom turné neodišli hlasivky.

Ďakujem za rozhovor.

Viac informácií a zoznam koncertov môžete nájsť na www.sisafeherova.sk.

Gabriela Kuchárová

Foto: Michal Ureš

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách či na samotné noviny, alebo spoločenské témy môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Sisa Feher Džezová

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems