Si vlastenec či šovinista?

| K13 a VÝMENNÍKY, Kultúra, Pozvánky, Reportáž | 22. 3. 2014

Prekáža vám sused, čo si nahlas púšťa maďarskú televíziu. Možno neradi vidíte rómske deti pobehovať po ulici. A keď v krčme počujete češtinu, prestane vám chutiť pivo. Vaše vlastenectvo prerastá v nacionálny šovinizmus. Blížiaca sa výstava v košickej Kunstahalle pod svoj názov Privátny nacionalizmus zahŕňa rôzne prejavy neznášanlivosti. Konflikt môže vzniknúť aj medzi dvoma Slovákmi. Hovoríte, že vás sa to netýka?

Nie, povedala som si s pokojným svedomím. A rovno položila kurátorovi otázku, či na Slovensku máme skutočne vážny problém s nacionalizmom. „Mediálne informácie svedčia o tom, že tu ten problém je. Ak by nebol, nekonali by sa u nás z času na čas rôzne pochody a nefungovala by tu v minulosti strana Slovenská pospolitosť. Nediskutovalo by sa o tom, že Marián Kotleba získal post banskobystrického župana,“ objasňuje Michal Štofa.

Privátny nacionalizmus

Do putovnej výstavy Privátny nacionalizmus sa zapojili krajiny V4, Nemecko a Turecko. Projekt dostáva v každom meste inú podobu. Pre domáce publikum ju prispôsobujú kurátori jednotlivých inštitúcií. Za Košice vyberali Ilona Németh, József R. Juhász a Michal Štofa. Priestory Kunsthalle umožňujú vystaviť veľké množstvo diel slovenských aj zahraničných umelcov. Kurátori predstavia široký záber foriem vizuálneho umenia od objektov, inštalácií, cez maľbu, fotografiu či zvukovú inštaláciu. Diela interpretujú ťažké fenomény – predsudky, predpojatosť, intoleranciu. Nájdu sa aj autori, ktorí tému poňali s nadhľadom, humorom? Hovorí Michal Štofa: „Istým spôsobom sa tak niektoré diela dajú chápať, aj keď neboli vytvorené so zámerom parodovať. Možno len nastavili zrkadlo prostredníctvom zmenšeniny daného problému. Na mysli mám Martina Piačeka a jeho sériu malých kovových plastík, ktoré predstavujú postavičky zo slovenskej histórie a korešpondujú s témou národa a štátu.“

 Martin Piaček – Najväčšie trapasy slovenskej histórie 2007

Martin Piaček – Najväčšie trapasy slovenskej histórie 2007

Kultúrne dedičstvo a národná identita

Citátom A. Graylinga sa inšpiroval Jaro Varga, ktorý vytvoril nápis na fasáde bývalého župného domu v Komárne: „Kultúrne dedičstvo nie je to isté ako národná identita.“ Ako hovorí kurátor, reaguje tým na začiatok 20. storočia, ktorý bol v otázke národnej identity veľmi dôležitý. A my sa nad výrokom môžeme zamýšľať. Taktiež prívlastok privátny v názve projektu evokuje, že nepôjde len o veľké národnostné otázky. „Hovoríme aj o skrytom či osobnom nacionalizme. Každý má naň svoj pohľad a rovnako aj na národnosti, ktoré prebývajú v jeho štáte. V našom podvedomí je ukrytý názor na Maďarov, Čechov, Poliakov, ale i na Rómov a možno aj na susedov. Susedské vzťahy medzinárodné, ale aj komunitné v rámci jedného mesta. Aj dvaja Slováci majú na otázky nacionalizmu, na našich spoluobčanov i celú históriu rozličný pohľad,“ vysvetľuje Štofa. Z množstva autorov spomeňme ešte Tomáša Raffu, držiteľa ceny Oskára Čepana, ktorý sa prezentuje ako umelec aktivista. Raffa prebýva v lokalitách, kde sa kulminuje národnostná problematika. Priamo sa zúčastňuje demonštrácií v susedsných štátoch Slovenska, kde na video zachytáva autentickú situáciu. A my, konfrontovaní s ňou sa možno prekvapivo stotožníme naraz s oboma stranami.

Výstava Privátny nacionalizmus sa z Prahy presúva do Košíc od 27. marca do 30. apríla a ponúka aj sprievodný program, čo budú komentované prehliadky a diskusie. Projekt je iniciovaný The Approach Art Association v Pécsi a na domácej pôde ho podporili K13 – Košické kultúrne centrá.

Lucia Zacharová

Foto: Little Warsaw – The Battle of Inner Truth

Little Warsaw – The Battle of Inner Truth

Ulu Braun - Atlantic Garden 2010

Ulu Braun – Atlantic Garden 2010

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách či na samotné noviny, alebo spoločenské témy môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Si vlastenec či šovinista?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems