Martinus.sk pomáha vydávať e-knihy

| Tlačové centrum | 24. 2. 2014

Nový projekt s účasťou kníhkupectva Martinus.sk s názvom Publico pomáha autorom vydať e-knihy vo vlastnej réžii. Autorom odpadajú starosti s editovaním, grafickou úpravou či skladovaním a distribúciou, ako v prípade tlačených kníh. Vo všetkom im pomôže Publico, stačí poslať len textový dokument a kniha môže byť na svete aj do niekoľkých dní.

Najväčšie internetové kníhkupectvo Martinus.sk ponúka viac ako štyri a pol tisíc e–knižných titulov v slovenčine a češtine. Ako reakcia na zahraničné trendy, ale aj na základe požiadaviek mnohých autorov, tu vznikol projekt, ktorý prináša úplne nový pohľad na vydávanie kníh. Publico pomáha autorom vydávať knihy v elektronickej podobe a zvyšuje ich šance na úspech. Takto prerazili už svetoznámi autori ako E. L. James s trilógiou 50 odtieňov sivej či William P. Young s bestsellerom Chatrč.

Publico reaguje na častý problém, keď získanie podpory vydavateľstva v tvrdej autorskej konkurencii nie je vôbec jednoduché. Nech už je dôvodom odmietnutý rukopis, alebo túžba po maximálnej autorskej slobode, riešenie prináša práve samostatné vydanie knihy, vo svete známe ako self-publishing.

Aj self-publishing sa postupne vyvíjal a môže mať rôzne formy, avšak skutočnú revolúciu priniesli až moderné technológie, predovšetkým nástup elektronických kníh a čítačiek. V prípade vydania e-knihy totiž odpadajú mnohé problémy, súvisiace s klasickou knihou, teda nemalé náklady na tlač, riešenie uskladnenia a komplikovanej distribúcie. Elektronicky to ide výrazne jednoduchšie, rýchlejšie a neporovnateľne lacnejšie – doslova pár klikmi môže autor knihu v priebehu niekoľkých dní predávať po celom svete a komunikovať so svojimi čitateľmi prostredníctvom svojho webu či sociálnych médií.

Autor, ktorý publikuje svoju knihu sám, má plnú kontrolu nad celým kreatívnym i distribučným procesom. „Slobodu však určite netreba preceniť. V prípade self-publishingu je ešte dôležitejšie dať si záležať na kvalite obsahu i formy vydanej knihy, aby mohla konkurovať knihám od tradičného vydavateľa,“ upresňuje Radovan Ščibrany, manažér e–kníh v Martinus.sk.

Autor rozhoduje o dizajne, má posledné slovo pri redakčných úpravách, určuje cenu a zároveň má niekoľkonásobne väčší podiel na zisku z jej predaja. To už je motiváciou aj pre úspešných autorov, aby opustili bezpečný prístav vydavateľstiev a rozhodli sa konať na vlastnú päsť. Skvelým príkladom je svetoznáma autorka J. K. Rowlingová – tá sa rozhodla elektronické verzie svojich kníh o Harrym Potterovi vydať sama a predávať ich výhradne na svojom webe.

Projekt Publico má potenciál pomôcť domácim autorom vydávať vlastné knihy a v priebehu niekoľkých rokov presadiť zahraničné trendy aj na Slovensku.

Martinus.sk

publico foto


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Martinus.sk pomáha vydávať e-knihy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems