Hľadanie pravdy s Abigail Goldman

| Reportáž, Školstvo a vzdelávanie | 30. 11. 2013

Abigail Goldman tvrdí, že k novinárstvu ju motivovala túžba po informáciách, no hlavne odpoveď na základnú otázku v živote človeka: „Prečo?“ Prečo sú niektoré veci nevyriešiteľné, prečo sú jedni chudobní a iní bohatí, prečo novinári občas niečo zamlčia alebo dokonca klamú? A prečo vlastne na pravde záleží? Odpovede na všetky tieto otázky sme dostali od svetoznámej americkej novinárky priamo v Košiciach. Prednáška pod názvom Na pravde záleží sa konala 18. novembra s cieľom poukázať na možné dopady zlých, resp. dobrých rozhodnutí vo svetovej žurnalistike.

Vedeli ste, že Juraj Jánošík a novinári majú niečo spoločné? Obaja bojujú za rovnakú vec. Podľa Abigail Goldman, novinári, takisto ako Jánošík, musia pomáhať tým, ktorí sú utláčaní. Podeliť sa nielen o príbehy silných, ale aj slabých, vyhľadávať a rozširovať pravdu a poukázať na tých, ktorí ju nehovoria. Takisto sa domnieva, že vypustenie či nevypustenie pravdy do sveta úzko súvisí s morálkou daného novinára a s pocitom zodpovednosti voči čitateľom a voči veciam, ktoré sa okolo nás dejú. Počas svojho pobytu v Číne, kde pracovala na reportáži o výrobe detských hračiek, zistila, že povedať pravdu je niekedy nebezpečnejšie ako mlčať. Preto je dôležité, aby si každý novinár uvedomil svoju zodpovednosť. Abigail tvrdí, že ak má pravda ohroziť človeka, je v poriadku, ak sa niečo nezverejní. Na druhej strane je absolútne neprípustné, ak upravíme detaily, a tým urobíme klamárov z ľudí, ktorí boli ochotní povedať pravdu.

Mnohí ľudia majú dojem, že médiá sa sústredia viac na negatívne ako na pozitívne informácie. Abigail však zdôrazňuje, že úlohou novinára je prinášať informácie o svete takom, aký je. Mnohokrát však chýba inšpirácia zo strany novinárov v podobe pozitívnych príbehov, čo ale neznamená, že poukázaním na tie negatívne sa nemôžu veci zmeniť k lepšiemu.

Veronika Zvadová

študentka masmediálnych štúdií

Súčasťou prednášky boli aj spontánne odpovede na otázky publika. Foto: autorka

Súčasťou prednášky boli aj spontánne odpovede na otázky publika. Foto: autorka


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hľadanie pravdy s Abigail Goldman

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems