Teátro v košických bytoch

| Reportáž | 7. 10. 2013

Z východiskového bodu trasy Košice – Staré mesto som vyrazila s baterkou, inštrukciami a Nekošičankou. Už po prejdení niekoľkých metrov som zistila, že trasu ľahko zdolá aj obyvateľ iného mesta. Podujatie X Apartments bolo zvládnuté organizačne i umelecky. Pri niektorých zastávkach síce vznikol časový sklz, ale zároveň priestor pozhovárať sa s asistentmi umelcov. Neraz sme sa dozvedeli zaujímavé príhody z príprav projektu. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkam malé nahliadnutie do košických bytov.

Zo života obyvateľov

Na Slovensku veľa rondokubistických budov nenájdeme. No niekoľko bytov s pôvodnými architektonickými prvkami sa nachádza práve v Košiciach. V jednom z nich bola naša prvá zastávka. Druhá zachytávala život židovskej komunity. V byte č. 3 sme si cez telefón objednali pieseň Měsíčku na nebi hlubokém od Antonína Dvořáka. Zaspievala nám ju Janette Zsigová, avšak iba cez telefón. Stále sme čakali, že sa čochvíľa objaví. Neprišla, ale cestou na štvrtú zastávku sme ju zazreli v novinovom stánku v centre mesta. Nemecká architektonická skupina Umschichten definuje budovu ako všetko, čo má strechu a steny. Jednu takú „budovu“ umiestnili k mórovému stĺpu. Nakukli sme a zbadali veci, ktoré odrážajú kúsok zo života obyvateľov Starého mesta, Šace i Lunika IX a počuli, čo pre nich znamenajú.

Hudobné privítanie v obývačke Zoltána Ballaszu vymenil romantický recitál pri sviečkach.

Hudobné privítanie v obývačke Zoltána Ballaszu vymenil romantický recitál pri sviečkach.

Niekoľko rokov dozadu…

Na konci trasy sme sa zhodli, že najkrajšou bola zastávka č. 5 v dome neďaleko pamätnej izby Sándora Máraia. Hoci sme po maďarsky nerozumeli, bol to silný zážitok. Stáli sme na streche, obklopené sviečkami s vínom v ruke, a mladý fešák recitoval. To by dojalo každú ženu. V kine Úsmev sme sa na chvíľu vrátili do dvadsiatych rokov 20. storočia. Uvádzači všetko hrali a my sme hrali s nimi. A dostali sme exkluzívne miesta v premietacej miestnosti. Predposledná zastávka našej trasy smerovala do bývalých vojenských kasární. Staré priestory hovorili samy za seba. Odtiaľ nás auto odviezlo na poslednú zastávku, sídlisko Dargovských hrdinov, kde nám Tomáš Džadoň predstavil svoj projekt – Pamätník ľudovej architektúry.

Myšlienka Mathiassa Lilienthala, objavovať skryté zákutia Košíc, v nás prebudila detskú zvedavosť. „Predstavenie X Apartments vnímam ako zaujímavú prechádzku ulicami mesta, ktoré bežne nenavštevujem. Spestrenú naozaj netradičnými, ale veľmi originálnymi druhmi umenia. Bol to pre mňa nezabudnuteľný zážitok,“ povedala Klára, moja spoludiváčka z Levoče. Niektoré zastávky boli úsmevné, iné odrážali ťažký život komunít. Jednu vec viem isto. V uliciach nášho mesta majú aj Košičania stále čo objavovať.

Miroslava Psárová

Foto: Veronika Zvadová

študentky masmediálnych štúdií

Malé občerstvenie pred filmovou VIP premiérou v kine Úsmev.

Malé občerstvenie pred filmovou VIP premiérou v kine Úsmev.


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Teátro v košických bytoch

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems