Čítanie je stále v móde

| Reportáž | 26. 8. 2013

Próza striedala poéziu, slovenčina nemčinu a zaplnené hľadisko prázdne stoličky. Mesiac autorského čítania organizovaného Knižnicou pre mládež mesta Košice charakterizovali predovšetkým kontrasty.

Stredoeurópsky literárny festival spojil Slovensko, Česko a Poľsko. Každý zo 60 autorov tak musel precestovať približne 1000 kilometrov na trase Brno – Košice – Ostrava – Vroclav. Napriek vzdialenosti a teplu vítali autori poslucháčov s úsmevom.

Menej je niekedy viac

S pozitívnym ohlasom publika sa stretli najmä kratšie humorné poviedky slovenských autorov, ako napríklad Oľgy Feldekovej, Stanislava Rakúsa a Pavla Rankova. Menovaní páni predstavili divákom časť svojej tvorby, ktorá ešte nebola nikdy publikovaná a vzbudili tak v návštevníkoch pocit výnimočnosti. „Myšlienka podujatia je naozaj výborná. Divák sa dozvie veľa zaujímavostí o spisovateľoch od moderátorov, ktorí autorov často osobne poznajú. Vďaka takémuto predstaveniu a samotnému čítaniu diel si vie návštevník utvoriť názor aj na doteraz pre neho neznámeho spisovateľa, čo ho môže podnietiť k čítaniu jeho tvorby,“ zhodnotila podujatie študentka Mirka.

Diskusia mimo témy

Počas prestávky medzi „našimi“ a nemecky hovoriacimi autormi však mnohí diváci priestory bábkového divadla opustili. Problémom bola najmä jazyková bariéra a častokrát aj nie najšťastnejší výber moderátorov, ktorí ovládali nemčinu výborne, ale konštrukcie v slovenčine boli často kostrbaté a nepresné. Počas diskusie v závere čítania si ani 68 rokov po skončení druhej svetovej vojny niekoľkí diváci neodpustili poznámky o fašizme, rasizme a koncentračných táboroch.

Rekordné čísla

No nič nie je čierno-biele. Maratón si za tri roky svojej košickej existencie našiel skalných priaznivcov, ktorí sa objavili na takmer každom čítaní. Organizátori hlásia rekordnú dvojtisícovú návštevnosť a už teraz sa tešia na ďalší ročník festivalu. Mesiac autorského čítania je dôkazom, že čítanie kníh ešte nevymrelo. Naopak, ponúka milióny nových príbehov a stále väčšiu rozmanitosť.

Veronika Samková

Pavol Rankov čítal poviedku Na druhej strane, ktorá nikdy nebola ani nebude publikovaná. Jeho prednes uviedol Marián Andričík, ktorý Pavla spoznal na vysokej škole. Foto: autorka

Pavol Rankov čítal poviedku Na druhej strane, ktorá nikdy nebola ani nebude publikovaná. Jeho prednes uviedol Marián Andričík, ktorý Pavla spoznal na vysokej škole. Foto: autorka


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čítanie je stále v móde

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems