Vyfarbený POKE

| Fotoriport, Reportáž | 1. 7. 2013

Dnešok je odrazom množstva chutí a farieb. Každý to chce po svojom a asi aj preto vznikla multižánrovosť. No možno to bolo z dôvodu, že niekedy je len ťažké si vybrať. A ťažké to naozaj bolo. Štyri pódiá, divadlo, filmový kútik, kaviarničky, čajovne, bufety, galérie a množstvo zákutí. Druhý ročník multižánrového festivalu POKE, ktorý sa konal 14. a 15. júna, bol farebný a chutil každému opýtanému. To svoje si našli zástancovia rôznych hudobných žánrov a ich zmesí. A čo sme si našli my?

Elektronický piatok

Piatok bol o hľadaní. Areál tehelne v Drienovskej Novej Vsi poskytuje množstvo priestorov, kde si vychutnať hudbu, oddýchnuť si a ukryť sa pred svetom a slnkom. Spoznávali sme zákutia, do ktorých sme sa na druhý deň vrátili. Hlavným stageom vládlo electro. Slovenská kapela NVMERI chodí takmer na všetky festivaly neskoro, ale tentokrát vystúpili včas. Čo sa nepodarilo Pudingáčom, ale aspoň sme stihli hru Umri, skap a zdochni od divadelnej skupiny Skrat. Hviezdičky v programe sme si dali aj ku talianskej post-punkovej kapele Soviet Soviet a islandským FM Belfast, ktorí pódium i seba ozdobili „kilami“ farebných girlánd a serpetín. Aby sme nezabudli, ešte pred tým vystúpila česká alternatívna kapelka DVA, ktorá spieva svojím vlastným vymysleným jazykom. Možno tak reflektuje skutočnosť, že si často nerozumieme ani v našej rodnej reči. A možno len chce prebudiť našu fantáziu. Ako po koncerte povedala speváčka Bára, majú radi, keď si ľudia preklady ich textov vymýšľajú.

Literárny stage obťažovala hudba z rockového, a tak sa presunul do priestorov kaviarne Christiania. Dobrý ťah. Kávičke s príbehom sme už neodolali. Ani vegetariánskemu chili „non“ carne, ktorého súčasťou bolo okrem sóje, čokolády a korení aj dobré vínko. Škoda len, že minuloročný vegánsky stánok sa na POKE nedostavil.

V znamení emócií a tanca

Ani v sobotu sa nedalo stihnúť všetko, ale na divadlo Na peróne sme si rad vystáli. Causa Bonasus ohromila. Najmä jej záver. Problém slovensko-maďarských vzťahov v peroňáckom originálnom stvárnení chytil za srdce. A vraždy v závere hry šokovali. Emóciami nabité bolo aj tanečno-hudobné predstavenie One Step Before The Fall od Spiritfire Company. A ako to pri silných predstaveniach býva, nie každému sa páčilo. Vo veľkom sa tancovalo aj pri svetovom stagei. Na funk, reggae, latino, džez či balkán. Práve balkánsko-punková maďarská kapela Bohemian Betyars zdvihla na nohy aj sediacich. Hudobníci hrali a spievali akoby to malo byť poslednýkrát. Našťastie nebolo. Ani pre POKE. Originálny festival, ešte originálnejšie priestory, ktoré si pochvaľovali aj samotní umelci a čas, ktorý sa akoby zastavil. To všetko prispelo k ďalšiemu podarenému, a veríme, že nie poslednému ročníku festivalu POKE.

Gabriela Kuchárová

Foto: Ján Staš

Speváčka Bára z kapely DVA, ktorá svoju tvorbu definuje ako folklór neexistujúcich národov.

Speváčka Bára z kapely DVA, ktorá svoju tvorbu definuje ako folklór neexistujúcich národov.

Na POKEu sa diskutovalo aj o financovaní projektov v rámci EHMK po roku 2013.

Na POKEu sa diskutovalo aj o financovaní projektov v rámci EHMK po roku 2013.

Hra Causa Bonasus divadla Na peróne. Sprava Zuzana Psotková a Jana Wernerová.

Hra Causa Bonasus divadla Na peróne. Sprava Zuzana Psotková a Jana Wernerová.

V sobotu na hlavnom pódiu vystúpila post-punková talianska kapela Soviet Soviet.

V sobotu na hlavnom pódiu vystúpila post-punková talianska kapela Soviet Soviet.

Autorské čítanie rodenej Košičanky Uršuli Kovalyk.

Autorské čítanie rodenej Košičanky Uršuli Kovalyk.


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vyfarbený POKE

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems