Príbeh Yuriho Dojca

| Skutočné príbehy | 1. 7. 2013

Pri čítaní životopisu Yuriho Dojca človeku napadne, že Slovák sa vo svete nestratí. Hoci ako 23-ročný emigroval sám do Kanady a prvú noc strávil na ulici, dotiahol to na svetovo uznávaného fotografa, ktorý pracuje pre prestížne značky a reklamné agentúry.

Aj v komerčnej fotografii sú emócie

Začínal ako komerčný fotograf, v jeho portfóliu nájdete akty a momentálne aj emocionálny projekt Last Folio. Kontrast, ktorý zaujme. No podľa Yuriho sú emócie prítomné stále. Aj pri fotografovaní modelky či reklamného objektu. „Komerčná fotografia nie je ľahká a v reklamnej brandži to bolo ťažké, pretože som sa musel snažiť, aby som niečo dokázal. Už na škole som sa venoval aj iným dôležitým témam, akou je aj sloboda. Viedli nás k tomu profesori, ktorí mali množstvo životných skúseností a dali mi veľa,“ objasňuje fotograf. Zaujímavosťou je, že Yuri Dojc sa k štúdiu fotografie na Ryersonovej Universite v Toronte dostal náhodou. „Spolubývajúci šiel študovať film a opýtal sa ma, čo budem robiť. Chcel som ísť späť na Slovensko, ale nemal som pas. On mi navrhol, aby som skúsil fotografiu a bolo to pre mňa osudové rozhodnutie.“

Hoci si Yuri myslel, že rodičov už nikdy neuvidí, v roku 1988 sa vyplatil. Áno, vyplatil! „Bol som odsúdený, ale za peniaze sa dalo vybaviť povolenie na návrat domov. Aj sa to podarilo. Vtedy som nevedel, že o rok už žiadne povolenie potrebovať nebudem,“ spomína s úsmevom.

Fotografie, za ktorými sa skrývajú príbehy

Od roku 1997 sa tu Yuri vracal, aby stretával ľudí, ktorí prežili holokaust a hľadal veci, čo po nich ostali. Nachádzal však oveľa viac. Príbehy, ktoré sa týkali aj jeho židovskej rodiny. Necítil hnev, ale smútok: „Táto krajina stratila množstvo vynikajúcich ľudí a tak stratila naozaj veľa.“ Yuri ani netušil, že nájde to, čo jeho cestu ukončí. Židovskú knihu po starom otcovi. Nikdy ho nevidel. Ale je to naozaj koniec tejto cesty? „Projekt Last Folio sa mal skončiť už dávno. Ale stále nachádzam nové knihy a stretávam sa s novými ľuďmi. Ich príbehy sa stávajú súčasťou Last Folia.“

Zo dňa na deň sa ocitol sám v Kanade, v krajine s diametrálne odlišnými životom a tradíciami. Dlho sa nemohol vrátiť a vidieť svojich rodičov. Pri práci na projekte Last Folio nachádzal príbehy a osudy, ktoré by poznačili aj tú najsilnejšiu osobnosť. No aj tak je Yuri Dojc človek, ktorý ma pozitívnej energie na rozdávanie. A hoci získal množstvo ocenení, jeho najväčšou cenou je úsmev jeho vnučky.

Viac informácií o Yurimu Dojcovi, fotografie a dokument Last Folio nájdete na www.yuridojc.com.

Gabriela Kuchárová

Yuri Dojc a Katya Krausová na vernisáži Last Folio.  Foto: Ján Staš

Yuri Dojc a Katya Krausová na vernisáži Last Folio.
Foto: Ján Staš


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Príbeh Yuriho Dojca

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems