Naľahko

| Editoriál | 16. 7. 2013

Ako inak sa dá v týchto horúčavách fungovať? Stačia šortky, sukne, fľaša vody a môžete vybehnúť na multižánrový mestský festival Leto v parku či umelecké podujatie Medzicentrum. Ešte ľahšie vám bude v plavkách na kúpaliskovom ležadle, kde si môžete čítať rozhovor s plavčíkom, ktorý robí všetko preto, aby sa nenamočil. Možno neodoláte pozvánkam na Pop art párty, každodenné literárne čítačky, festival židovskej kultúry, koncerty talianskych Rewind či slovenských Maďarov Ghymes. Po prečítaní 14. čísla Zajtrajších novín isto budete vedieť, ako stráviť leto. Na kultúrnych podujatiach, oblečení naľahko.

Naľahko sa však nedajú brať udalosti, ktoré sa diali začiatkom júla. Najprv našu pozornosť pritiahla Kunsthalle. Prvá na Slovensku. S veľkými menami, ako Tony Cragg, Constantin Brâncuși či Gyula Kosice. Dôležité udalosti neobídu ani kritici. Každý chce vyjadriť názor, každý vie veci urobiť lepšie ako ten druhý. Aj mne chýba pred Halou umenia taký obyčajný nudný objekt, akým je stojan na bicykel. Ale vnútri som na nedokonalosti zabudla. Nielen mňa, aj priateľov, s ktorými sme Kunstahalle navštívili, naplnila úprimná radosť, že galéria stojí. Že je otvorená a ponúka návštevníkom svetové diela. Že je v centre Košíc a spolu s parkom predsa len prináša mestu pridanú hodnotu. Pozerať sa na Craggove Nebeské polia je zážitok. Veľká párty umiestnená v bazéne, ktorej súčasťou sme i my. Kultúrny večer sa niesol v príjemnom slávnostnom duchu aj v malom parku pred obchodným centrom, kde sa odkryla socha Viktora Freša Kocka spojenia. Napokon sa v Mestskom parku konal mapping na vodnú stenu, ktorú vytvorila fontána. Atmosféra kultúrneho večera doniesla prísľub, že kráčame dopredu.

Na druhý deň sa však začali diať veci typické pre minulý režim. Pár krokov od čerstvej Kunsthalle voňala čerstvá farba na stene veľkej budovy. Pretierala sa ňou maľba od ukrajinských umelcov Interesni Kazki. Dielo vzniklo počas festivalu Street Art Communication 2011 a svoje kauzy si už odžilo. Krášlilo budovu na Vodnej ulici svojím rozprávkovým príbehom. Nikto nečakal, že jedného dňa, povedzme deň po tom, čo je o niečo viac Košičanov hrdých na svoje mesto, sa začne muralistické umenie ničiť. Lesk a bieda nášho mesta sú podčiarknuté faktom, že vinníka niet. (Aspoň v čase našej uzávierky existoval len horúci zemiak.) Môžeme len dúfať, že sa táto zbytočne trpká aféra vysvetlí, a najmä „opraví“. Že na to budú mať organizátori i umelci chuť a energiu.

Ako som si tak stála medzi davom tichého protestu za Interesni Kazki pri zapadajúcom slnku, pomedzi pocit absurdnosti som pocítila aj malú nádej. Vynárala sa mi z tvárí dvoch stoviek ľudí, ktorí prišli povzbudiť Street Art Communication. Z tvárí, ktoré stretávam v galériách, kultúrnych centrách, na festivaloch, v divadelných sálach či vo filharmónii. Rôzne skupiny vyhľadávačov kultúry sa stretli nie „včera“ na otvorení Kunsthalle, ale „dnes“, aby podporili umenie. Z toho mi prišlo zrazu ľahšie na duši.

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Nebeské polia od Tonyho Cragga nájdete počas leta v Kunsthalle. Foto: autorka

Nebeské polia od Tonyho Cragga nájdete počas leta v Kunsthalle. Foto: autorka


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Naľahko

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems