Máme šťastie, máme MAZAL TOV!

| Mesto Košice, Rozhovory | 1. 7. 2013

Prvý festival židovskej kultúry na Slovensku dostal názov po známej fráze Mazal tov, ktorá sa hovorí na svadbách, oslavách či len tak, keď si chceme zagratulovať a zapriať „veľa šťastia“. Festival MAZAL TOV! sa uskutoční v Košiciach po druhýkrát od 18. do 22. júla. Okrem hudobného programu otvorí dvere aj výstavám, edukatívnym podujatiam a potulkám po židovských pamiatkach. Záštitu nad festivalom prevzalo Veľvyslanectvo štátu Izrael na Slovensku. Viac o ňom prezradila organizátorka Jana Šargová z občianskeho združenia MoreMusic.

Je židovská kultúra známa ľuďom v Košiciach?

Košice mali pred druhou svetovou vojnou významnú a početnú židovskú komunitu, ktorá bola pevnou súčasťou spoločenského života mesta. Košickí Židia sa však stali obeťami genocídy a komunita bola zdecimovaná. Preto ustúpila židovská kultúra na dlhé desaťročia do úzadia. Festival MAZAL TOV! si kladie za cieľ priblížiť hodnoty židovskej kultúry širokej verejnosti, lebo neznalosť dáva priestor predsudkom a intolerancii.

Židovská kultúra je založená na tradícii. Je v nej priestor na moderné, súčasné prvky?

Áno, judaizmus a židovská kultúra nie sú jednoliaty celok, majú niekoľko smerov. Od konzervatívnych, ortodoxných až po tie otvorené liberálne, ktoré absorbujú rôzne vplyvy. Aj v oblasti umenia je to rôznorodé a pestré.

Ako konkrétne sa pestrosť a otvorenosť prejaví na festivale?

Na koncerte Breiner – Lenko – Lupták – Palúch sa objaví fúzia medzi klasikou, klezmerom a džezom. Zapojený je i domáci orchester Musica Cassovia. Výraznú pečať dáva koncertu svetobežník Peter Breiner, ktorého kompozície a aranžmány siahajú od klasiky, cez džez, klezmer až po tango. Jeho záber je široký, čo sa odráža aj v hudbe, ktorú si budú môcť návštevníci vypočuť.

Naopak, ktoré z podujatí predstavuje tradičnú židovskú kultúru?

Najtradičnejší bude koncert hlavného kantora Židovskej náboženskej obce vo Viedni Shmuela Barzilaia, ktorý uvedie liturgické, jidiš a izraelské piesne.

Čo ako organizátorka rozhodne odporúčaš na festivale zažiť?

Podarilo sa nám do Košíc pritiahnuť veľké meno – Avishaia Cohena, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti v oblasti džezu. Je to geniálny hudobník s veľmi emotívnym prejavom, jeho koncerty sú vždy veľkolepým zážitkom, aký sa často neopakuje. Cohen predstaví svoj nový projekt Avishai Cohen Quartet, ktorý bude premiérovať začiatkom júla v Izraeli a potom vyráža na európske turné.

Známym a obľúbeným židovským štýlom je aj klezmer.

Preto sme pripravili aj Klezmer Night – klezmerovú noc. Príde Budapest Klezmer Band, ktorý už vyše dvadsať rokov hráva po celom svete. Predskokanov im bude robiť jediný klezmerový projekt pôsobiaci v Košiciach, Kaschauer Klezmer Band.

Môžeme dúfať v to, že si tieto dve klezmerové kapely zahrajú aj spoločne?

Uvidíme, či to nastane. Aká bude atmosféra. Pre Kaschauer Klezmer Band je to veľká výzva, pretože ich budapeštianska kapela v mnohom inšpirovala.

Ďakujem za rozhovor.

Celý program festivalu MAZAL TOV! nájdete v rubrike Program v 14. čísle Zajtrajších novín a na www.mazaltov.sk.

Lucia Zacharová

Fenomenálny izraelský kontrabasista, spevák a skladateľ Avishai Cohen predstaví svoj nový projekt Avishai Cohen Quartet. Foto: Lucille Reyboz

Fenomenálny izraelský kontrabasista, spevák a skladateľ Avishai Cohen predstaví svoj nový projekt Avishai Cohen Quartet.
Foto: Lucille Reyboz

V programe, ktorý ponúkne diela klasické, klezmerové a džezové, bude Peter Breiner v úlohe dirigenta, skladateľa aj aranžéra. Foto: Gulnara Samoljova

V programe, ktorý ponúkne diela klasické, klezmerové a džezové, bude Peter Breiner v úlohe dirigenta, skladateľa aj aranžéra.
Foto: Gulnara Samoljova

Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Máme šťastie, máme MAZAL TOV!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems