Kristina Forbat: Odkrývanie mapy

| Stĺpček | 1. 7. 2013

Pripúšťam, moja radosť zo štipendia Mestský kronikár bola od začiatku podfarbená obavami. Obavami, že sa mi niektoré veci budú zdať každodenné a obyčajné, lebo som sa do Košíc už ako dieťa každý rok vracala. Po prvých dňoch môjho terajšieho pobytu ale zisťujem, že v meste, kde som sa narodila, zbadám každý deň niečo nové.

Všetky tie roky, ktoré sme cestovali autom do Košíc, mi v mojom detstve pripadali nekonečné. Po štrnásťhodinovej ceste z Nemecka som konečne zbadala železiarne zahalené do dymu, potom sa vynorili prvé obrovské reklamné tabule a nocou vyprázdnené šesťprúdové ulice. Pozdĺž cesty sa k nebu naťahovali žlté ramená pouličných lámp. Ich ostré svetlo objímalo fasády sivej betónovej reality mesta – všetko sa dodnes vznáša popri mne vo svojej neomylnej presnosti. Ako dieťa som sa počas mojich návštev v meste nepohybovala sama. Bola som v ňom vždy len „premiestňovaná“ , od jednej starej mamy k druhej, od jedného sladkého „hriechu” k druhému.

Včera, dnes, tento týždeň – zrazu je to všetko iné. Objavujem mesto odznova, ako dospelá. Pripadá mi to, akoby mi niekto odkrýval chýbajúce časti jednej mapy. Časti, ktoré sa doteraz volali terra incognita. Z kamienkov mozaiky vzniká obraz, miesta dostávajú mená a súradnice.

K novoobjaveným miestam pridávam prekvapujúci svet, ktorý sa odohráva v rôznych dvoroch mesta. Cez jednu bránu do Vitézovho dvora vystupujem po vŕzgajúcich, drevených točitých schodoch. Chodba ma vedie k malým dverám Pyecka Studia. Ťažisko novej galérie definuje Street Art a práca s mladými, začínajúcimi umelcami. Vytvorili ju študenti umenia, ktorí ju sami udržujú. Ich práca, ako aj organizovanie festivalov, sú dobrovoľné. Energiu mladej generácie, ktorá tu tvorí a definuje nové priestory pre kultúru, často aj v priestoroch Tabačky Kulturfabrik, ma v Košiciach denne očaruje…

www.mestsky-kronikar-kosice.blogspot.sk

Autorka je Nemka. Poskytovateľmi štipendia „Mestský kronikár“ Košice / Kaschau 2013 sú Nemecké kultúrne fórum pre východnú Európu a K.A.I.R. Košice Artist in Residence, Košice EHMK 2013.


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kristina Forbat: Odkrývanie mapy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems