Spievajúce poklady

| Predstavujeme | 17. 6. 2013

Už piaty rok si vychutnali Košičania festival komornej hudby Konvergencie, ktorý prebiehal od 30. mája do 2 júna. Najväčšími lákadlom bolo anglické vokalické kvarteto The Hillard Ensemble a novozélandské duo Waiora.

Uprostred nekonečných zelených lúk a lesov Nového Zélandu sa nachádza dedina. Drevené domy, potetovaní a sporo odetí Maori, príprava večere, spev, hudba. Sediac v bábkovom divadle som otvorila oči a skutočne stáli predo mnou na javisku.Brnkajúca gitara Joshuu Rogersa a taonga pūoro – spievajúce poklady,ktoré ponúkal famózny Horomona Horo. Diváci stratili dych najmä vtedy, keď Horo tancoval a „útočil“ palicou. Na záver sa k nim pripojil aj violončelista Jozef Ľupták. Spojenie európskych hudobných nástrojov s maorskými vytvorilo prekrásnu harmóniu zvukov. Hoci nepoznám ich rodnú reč, rozumela som im. Umenie je univerzálny jazyk, ktorým sa dohovoríte na celom svete. Presne ako v motte Waiory: „S tvojím poznaním, s mojím poznaním, náš ľud bude prosperovať.“

Nebo v Dóme

Dóm sv. Alžbety rozozvučali v sobotu hlasy anglického vokálneho kvarteta The Hillard Ensemble. Ich spev nadchol divákov už po prvej skladbe tak, že zabudli tlieskať. Stredoveké a renesančné skladby zvýrazňujúce krásu chrámu sa odrážali v každom kúte bez pomoci mikrofónu. Vysoko posadený spev vyvolával zimomriavky nejednému poslucháčovi. Ku kvartetu sa pripojili aj hudobné nástroje harfa, violy a violončelo. Koncert sprevádzali dve premiéry. Prvou bola uspávanka pre Ježiška od Vladimíra Godára, druhou rekviem od britského skladateľa Gavina Bryarsa. Radosť z narodenia Pána vystriedal smútok a disharmónia. Camden Requiem bol náročný na počúvanie. Oceňujem, že Angličania pridali ešte dve príjemné skladby, ktorými zlepšili atmosféru. Diváci sa rozlúčili s The Hillard Ensemble dlhým standing ovation.

Alica Tkáčová

študentka masmediálnych štúdií

Foto: Slavo Stankovič

Novozélandske duo Waiora.

Novozélandske duo Waiora.

Dóm sv. Alžbety rozozvučali v sobotu hlasy anglického vokálneho kvarteta The Hillard Ensemble.

Dóm sv. Alžbety rozozvučali v sobotu hlasy anglického vokálneho kvarteta The Hillard Ensemble.


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spievajúce poklady

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems