Kristína Forbat: Nočný vlak do Košíc

| Stĺpček | 17. 6. 2013

V románe Pascala Merciera cestuje Raimund Gregorius nočným vlakom do Lisabonu. Môj nočný vlak odchádza do Košíc. Aj ja, tak ako hlavný hrdina práve sfilmovaného románu, stojím pred nezodpovedanou otázkou: „Keď môžeme prežiť len malý odsek z toho, čo nám je dané, čo sa stane so zvyškom?“

Chcem to vyskúšať! Moje pôsobenie ako „mestská kronikárka“ bude moje malé, slovenské dobrodružstvo. Zbalím kufre a v Hamburgu nasadám na vlak, vydávam sa na cestu smerom na Východ. Košice, mesto, kde sú moje korene. Tu som sa v roku 1986 narodila. Moja rodina je tu doma. Určitým spôsobom aj ja. Mesto by sa bolo bývalo stalo aj pre mňa domovom, lenže moji rodičia sa rozhodli rozlúčiť sa s československým socializmom. Moju sestru a mňa naložili do rodinnej škodovky a už sme si to uháňali na Západ. „Môžeme prežiť len malý odsek z toho, čo nám je dané.“ Teraz mám do konca augusta čas, aby som zistila, aký je tento odsek môjho života.

Ako mestský kronikár sa chcem zblížiť s Košicami, jeho obyvateľmi a okolím. Košice boli vždy pestrou zmesou kultúr a zvykov. Mesto je stelesnením sťahovania sa národov, vojen a zmätku v Európe 19. a 20. storočia. V posledných desaťročiach niekoľkokrát zmenilo svoju štátnu príslušnosť bez toho, aby sa čo len o krok pohlo z miesta. Ktoré mesto to dnes môže o sebe tak jednoducho tvrdiť?

Ako sa búrlivé dejiny Košíc a ich okolia odzrkadlili a odzrkadľujú v živote ľudí, ktorí tam dnes žijú? Aké skúsenosti urobili v dobách politických zvratov a zmien? S akými výzvami sa stretáva a žije mladá generácia, ktorá sa už narodila a dospela v postkomunistickej krajine?

O tom všetkom chcem písať. Skúmať svoje rodné mesto po stopách svojej rodiny. Mám 20 hodín a 1200 km cesty za sebou. Prichádzam do môjho staro-nového domova. Slovenské dobrodružstvo sa môže začať.

www.mestsky-kronikar-kosice.blogspot.sk

Autorka je Nemka. Poskytovateľmi štipendia „Mestský kronikár“ Košice / Kaschau 2013 sú Nemecké kultúrne fórum pre východnú Európu a K.A.I.R. Košice Artist in Residence, Košice EHMK 2013.


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kristína Forbat: Nočný vlak do Košíc

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems