Aj toto zažijete na festivale POKE

| Kultúra | 3. 6. 2013

Poznáte FM Belfast, Napszyklat či Soviet Soviet? Alebo domácich NVMERI, Jazzabell či Kolowrat? Áno či nie, každopádne vás pozývame v mene košicko-prešovskej „družby“ na festival POKE, ktorý sa uskutoční v Drienovskej Novej Vsi 14. a 15. júna. Rozširovať svoje obzory môžete už dnes prostredníctvom webu www.pokefest.sk. Nájdete na ňom zoznam účinkujúcich s preklikmi na ich profily a ukážky skladieb. Obohatíte sa nielen v oblasti hudby. Multižánrovosť festivalu organizátori deklarujú rozmanitou nádielkou divadla, vizuálneho umenia, literatúry, filmu a takzvaných off programov.

Tri hudobné pódiá

Hlavný stage reprezentuje dramaturgiu košickej Tabačky Kulturfabrik a prešovského Waveu. Na pódiu sa odzrkadlí ich produkcia, ktorá sa tento rok zhmotnila do veselej bezstarostnej kapely z Reykjavíku FM Belast, indie-rockovej skupiny z Rumunska Lights Out! so strhujúcimi vokálmi speváčky Teo, či jednej z najoriginálnejších poľských kapiel Napszyklat, ktorá do hip-hopu mieša rôzne žánre. Na hlavnom pódiu sa predvedú aj post-punkoví Soviet Soviet z Talianska, netradične taneční Dat Politics z Francúzska, či snoví Sleep Party People z Dánska. Lokálnu scénu zastúpia NVMERI, ktorých poznáte pod starým menom The Uniques, populárni Puding pani Elvisovej a post-rockoví The Ills.

Rockový stage svoje meno žánrovo obháji len v piatok. V sobotu sa premení na world stage. Kým v prvý deň treba spomenúť bláznivé trio Les Rhinocéros, v sobotu do skoku zahrajú maďarskí sympaťáci Bohemian Betyars. K tomu pekný zástup domácich, ako Kolowrat, Jazzabell, La3no Cubano, Cha bud!. „Tento stage bude dopĺňať mozaiku našej festivalovej produkcie o žánre, čo sa v poslednom čase slušne vyprofilovali vďaka novým kapelám, o ktoré  vzrástol záujem aj v rámci slovenskej klubovej scény. Návštevníci sa môžu tešiť na reggae, world music, stále viac populárny gipsy balkan či svieže tóny moderného džezu. Stage ukončí svoju produkciu v noci zo soboty na nedeľu, keď sa na ňom rozpúta veľká swing-balkan-reggae párty vďaka našim skvelým DJom,“ púta Vladimír Moško z klubu Wave.

Klubová hudba dostane priestor v hale na Electro stagei. Lákadlami sú Girrafage, Slow Magic a Miser Lies, všetci spoza Pacifiku. Elektronické veci z produkcie Exitabu, tabačkového labela, si vypočujete prostredníctvom Stroona a Dead Janitora.

Divadelná prehliadka

Za divadlo treba spomenúť Spitfire company, projekt na rozhraní divadla a tanca. Interpretka vystupuje v ringu, pričom hudobne divadlo dotvára Lenka Dusilová. Predstaví sa aj obľúbené Divadlo Skrat s hrou Umri, skap a zdochni, za Košice divadlo Na Peróne s Causou bonasus a Stano Bilý a kol. s hrou Žuvači a psíčkari. Po minulom roku by nemalo za Prešov chýbať ani Divadlo Alexandra Duchnoviča.

Literárne čítačky

Počas prvého festivalového dňa ponúkneme divákom autorské čítanie Valerija Kupku, Petra Karpinského a Uršuly Kovalyk. Na programe bude aj ďalší Ignite, formát podobný známej Pecha Kucha Night, tentokrát s veľmi atraktívnou témou Kreativita. Piatok spríjemnia i koncerty francúzskej folkovej kapely Bran, Katky Koščovej a noiseových Jelly Belly,“ predstavuje program Ján Šmajda z prešovskej Christianie. Sobotu otvorí vydavateľstvo Valal prezentáciou nového čísla fanzinu Vajčak, svoje texty prečíta víťazka Poviedky 2013 Ivana Gibová, Marek Vadas porozpráva o zážitkoch z Afriky. Začínajúci interpreti budú môcť zaujať publikum svojou tvorbou počas dvoch častí Open Micu v réžii Eda Klenu. V sobotu sa bude diskutovať na tému EHMK 2013. Literárny stage uzavrie DJ Gabi.

Vizuál na viacerých miestach

Umelecké inštalácie nájdete na viacerých miestach Starej tehelne. V galérii i bývalých peciach. Vizuál zastupujú študenti fakulty umení, ako aj známe mená Boris Vaitovič a Jano Vasilko.

Off programy

Vo filmovom kútiku na vás počkajú filmy aj s účasťou autorov. Diskutovať s umelcami budete môcť aj počas kreatívneho rána. Na raňajky dostanete zadarmo croisant s kávičkou osladenou debatkou s niektorým z interpretov. Môže sa vám teda stať, že v piatok večer si takých FM Belfast vychutnáte na pódiu a v sobotu si ich dáte na raňajky. Cyklokuchyňa pripravuje okrem servisu bicyklov aj organizovanú jazdu z Prešova na festival a každý deň niekoľko workshopov ochutených o vegetariánsky guláš. Peter Radkoff z Tabačky pozýva na festival rozhodne aj rodičov. A nielen kvôli tankovému pivu. Detská zóna bude doplnená o viacero atrakcií a kto chce vypnúť, okrem ležania v hojdacej sietí, si môže prísť aj zamaľovať. Stojany a farby budú pripravené vo festivalovom areáli Starej tehelne aj tento rok.

Na www.pokefest.sk nájdete aktualizovaný program, súťaž o najkreatívnejšiu tehlu, ktorá vám môže vyhrať lístky na festival či videodokument z minulého ročníka POKE festu.

Lucia Zacharová

fmbelfast_3_by_Hoerður Sveinsson_male (640x427)

FM Belfast, veselá kapela z Reykjavíku, autor: Hoerður Sveinsson

 

detský kútik (640x425)

Oddychová zóna dáva priestor aj na tvorbu, autor: Jonáš Verešpej

 

 

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Aj toto zažijete na festivale POKE

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems