Škôlkari čistia planétu

| Tretí sektor | 20. 5. 2013

„Ahojte obyvatelia Košíc. My, štvrtáci z Belehradskej, sme vám prišli pripomenúť, aby ste nezabudli separovať odpad. Je to pre vaše dobro. Pomôžete tým prírode aj ľuďom,“ prihovárajú sa deti dospelým. Vďaka Nadácii KOSIT sa totiž naučili, že čisté životné prostredie je to najdôležitejšie, čo máme.

Nadácia KOSIT vznikla v roku 2010 a jej cieľom je vzdelávať v oblasti environmentálnej výchovy. Maskotom tohto úsilia sa stal Ježko Separko, zvieratko s modrými pichliačmi pripravené vyčistiť všetko, čo mu príde do cesty.

Slovensko plné EKO škôlok

Spoločnosť KOSIT sa hravou cestou prihovára deťom už v rannom veku. Dôkazom je Škôlka Ježka Separka ocenená Zlatým mravcom ako najlepší projekt environmentálnej výchovy za rok 2011. Vďaka maňuške ježka, pesničkám a príbehom sa 5 až 6 ročné deti učia rozlišovať odpad, triediť ho a recyklovať. Počas troch ročníkov sa do projektu zapojilo vyše 130 škôlok. Najviac z nich je v Košiciach a Prešove. Ježka Separka ale poznajú aj predškoláci v Poprade, Trnave, Komárne, Banskej Štiavnici či Nitre. Projekt je financovaný najmä z vlastných zdrojov, neustále však hľadáme nových partnerov a sponzorov. Balíček s metodickými pomôckami získavajú škôlky zdarma, všetky náklady znáša nadácia. Sme preto veľmi radi, keď sa nám podarí zapojiť každý školský rok do 30 nových škôlok. Od vzniku projektu sa nám to zatiaľ vždy podarilo. Naším cieľom je postupne zapojiť všetky slovenské škôlky,“ netají veľké ambície riaditeľka nadácie Jana Končeková.

Projekty nielen pre deti

Ekovýchova detí sa však v škôlkach nekončí.Pracujeme s mládežou, firmami, ale aj seniormi či odsúdenými vo väzniciach, ktorým ponúkame naše vzdelávacie programy. Dôkazom sú projekty, ako Separujú aj väzni alebo medzinárodná konferencia Odpad ako surovina. Akcie sú zamerané na prevenciu, samotné separovanie a následnú recykláciu odpadu,“ konkretizuje Končeková. Nadácia KOSIT sa sústreďuje aj na základné a stredné školy, a to najmä prostredníctvom súťaží. Do každoročného zberu vrchnákov, papiera či stavania z Tetra Pakov sa zapájajú tisícky detí. V minulom školskom roku vyzbierali 6,7 ton plastových vrchnáčikov a 654 ton papiera.

Myšlienky a činy

Vrcholným podujatím celoročného snaženia sa tých najmenších je EKO tábor. Tento rok sa uskutoční v dňoch 14. – 19. júla 2013 v Kysaku. Šesťdňový pobyt v krásnom prostredí umožňuje deťom spoznávať prírodu zážitkovou formou. Tábora sa pravidelne zúčastňujú lektori z oblasti ekológie a tento rok k ním pribudnú aj odborníci z akadémie vied. Najkrajšie momenty z pobytu sú po jeho skončení odvysielané v TV Naša. Naším heslo je Gándhího citát: ,Bez činu zostáva aj najkrajšia myšlienka bezcennou´. Preto je pre nás dôležitý každý, kto zmení svoj postoj k životnému prostrediu a začne sa k nemu správať s úctou,“ uzatvára riaditeľka Končeková. Nadácia KOSIT vie, že najlepšie je začať od tých najmenších. Veď práve na ich pleciach leží budúcnosť modrej planéty.

 

1 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veronika Samková

študentka masmediálnych štúdií

Foto: archív Nadácie KOSIT


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Škôlkari čistia planétu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems