Idem na POKE. A ty?

| Predstavujeme, Rozhovory | 20. 5. 2013

Letný festival – špecialita Slovenska. Pred desiatimi rokmi sa rojili hlavne na západe. V súčasnosti už ani východ nezíva festivalovou prázdnotou. Hoci sa mnohé podujatia na seba podobajú po stránke hudobnej produkcie i služieb, pred našimi zmyslami sa etabluje aj niečo špeciálne. Konečne máme väčší nekomerčný festival, ktorý má šancu stať sa kultovou záležitosťou. Stará tehelňa v Drienovskej Novej Vsi na trati medzi Košicami a Prešovom ožije 14. a 15. júna multižánrovým festivalom POKE.

 

Iný

Industriálny priestor obklopený prírodou. Hudba, divadlo, literatúra, film, urban zóna a neošúchané služby. Žiadna lacná pálenka či zástup fastfoodových stánkarov. Na obed ma osviežuje bio káva so sójovým mliekom z vega kuchynky a večer mi dodáva energiu ľadový čaj oolong s citrónovou trávou. Príroda a fabrika. Členitý areál, po zotmení trochu strašidelný, ma baví. Hoci som ho prešla už niekoľkokrát, stále nachádzam nové zákutia s ďalšími a ďalšími inštaláciami, videoartom, grafikami a obrazmi. Hudobný program sa neprekrýva. Headlinerov niet. Kvalita je konštantná. Keď som unavená, ľahám si do hojdacej siete v tieni stromov. Taký bol POKE 2012, a preto naň zavítam aj tento rok. Vidíme sa?

 

POKE festival organizujú už tretí rok kluby Tabačka Kultrufabrik z Košíc a prešovský Wave spolu s ďalšími združeniami. Peter Radkoff z Tabačky hovorí o tom, v čom je POKE iný.

 

Ľudia momentálne obľubujú multižánrové podujatia. Zachová si POKE túto vlastnosť aj tento rok?

Samozrejme, multižánrovosť je princípom festivalu. Vychádza to z viacerých dôvodov. Mali sme potrebu vytvoriť festival zdola, teda nie agentúrne, ani komerčne. Vytvoriť priestor, ktorý by obsiahol košickú a prešovskú kultúrnu scénu. Samotná Tabačka je multižánrová. Snažíme sa vytvoriť rovnocenné podmienky nielen pre hudbu, ale aj pre ostatné druhy umenia. Divadlá majú scény vnútri budov a tieto predstavenia sú stále plné. Galerijný priestor je v hale aj v dlhej chodbe, kde nájdu návštevníci maľby a grafiky. V peciach sa robia interaktívne inštalácie a videoarty v spolupráci s fakultou umení.

 

V rámci hudobnej multižánrovosti môžeme očakávať aj tento rok rôzne formy?

Hudobnú produkciu máme rozdelenú na tri pódiá. Hlavný stage, kde sa snažíme produkovať hudbu blízku Tabačke a Waveu, ako elektroniku, indie, folk, alternatívu. Na rockovom stagei sa hrajú tvrdšie veci, punk, hardcore a v druhý deň festivalu tam prebehne aj world music, etno, reggae. Dúfame, že sa nám podarí na tomto pódiu predstaviť rómsku kapelu z Maďarska, ktorá bude okrem hudby variť aj svoje špeciality. Electro stage je tanečný priestor vnútri tehelne, na ktorom sa prezentuje klubová hudba, ako house, drum&bass, dub step.

 

Budú na POKEu zastúpené aj košické, prešovské resp. regionálne kapely?

Princípom festivalu nie je vytvárať priestor pre prešovské a košické kapely. Rovnako ako Tabačka či Wave, tak aj POKE nevznikol, aby primárne prezentoval lokálne kapely. Práve naopak, chceme prinášať čerstvé veci zo zahraničia, rozširovať obzory o to, čo považujeme za zaujímavé a aktuálne.

Čiže pod pojmom prezentácia košickej a prešovskej scény chápeme prezentáciu kultúrnych operátorov, ktorí scénu budujú. Scéna je o tom, čo operátori v danom meste robia, s čím pracujú.

Zároveň však tento rok dávame priestor aj lokálnej scéne z regiónu východného Slovenska.

 

Má POKE svoj festivalový vzor, slovenský či európsky?

Nie, nerobíme ho po vzore iného festivalu. Potreba vytvoriť festival na východnom Slovensku vznikla zdola, od nás kultúrnych operátorov. Našli sme špecifický priestor, vďaka ktorému má tento festival jedinečnú atmosféru a koncept. Je to dané aj operátormi a službami. Napríklad kaviarne a bary sa prenesú z mesta, obslúžia vás ľudia, ktorých poznáte z Artfora, Christianie, Tabačky, Waveu a podobne. Nechceme festival skomerčniť len preto, aby sme nasilu pritiahli masy.

 

Okrem vyváženej programovej dramaturgie, aké pridané hodnoty festival ponúka?

Podstatou POKEu je mať kvalitný vyvážený program. Nie veľké ťaháky a zbytok programu vyplnený „vatou“, ale kvalitný, aj keď menej známy line-up. Dôležité sú aj služby. Stanové mesto je samozrejmosťou, tento rok ho rozšírime. Areál je dostupný, preto vyzývame návštevníkov, aby prišli bez áut. V besprostrednej blízkosti sú  autobusové a vlakové zástavky, minibusy, taxíky. Pre cyklistov máme pripravené bezpečné parkovanie a špeciálnu službu – cyklokuchyňu. V nej vám urobia servis bicykla, kým vy sa bavíte alebo jete. Zabezpečujeme dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú s orientáciou v areáli. Čo sa týka gastronómie, na návštevníkov budú čakať vegánske a vegetariánske jedlá, ale i mäsové opekačky z domáceho chovu či čerstvé ryby. Prebehnú ochutnávky špičkových vín, rumov, whisky. Zóna pre deti s atrakciami a animátormi bude v chilloutovom priestore,  kde sú stromy, tieň, hojdacie siete. Zopakujeme aj úspešný nápad so stojanmi a plátnami, na ktoré si môže ktokoľvek maľovať, nielen deti. Pripravené budú aj rôzne workshopy. Človek na POKEu strávi na zážitky bohatý víkend.

 

Ďakujem za rozhovor.

SÚŤAŽ o lístky na POKE festival TU

Viac info., aktualizovaný line-up i dokument z minulého ročníka nájdete na www.pokefest.sk.

poke 01 poke 02 radzo 01 radzo 02 radzo 04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lucia Zacharová

Foto: Ján Radzo, archív festivalu


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Idem na POKE. A ty?
  1. […] Idem na POKE, a ty? […]

    Komentoval Kultúrna kronika 2013 – To najlepšie z archívu Zajtrajších novín | Zajtrajšie noviny dňa 14.12.2013 o 19:53:46Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems