Bez cvičenia sa nespieva

| Školstvo a vzdelávanie | 6. 5. 2013

V minulom čísle sa s nami zahral novinársky škriatok. V rubrike Program sme avizovali 25. ročník celoslovenskej súťaže v sólovom speve Petra Dvorského. V skutočnosti sa koncom apríla konal 5. ročník tejto súťaže. Dúfame, že škriatok takto (ne)nápadne vyveštil budúcnosť podujatia, ktoré sa o dvadsať rokov dožije pekného jubilea. Základnú umeleckú školu na Bernolákovej ulici som navštívila nielen preto, aby som vyžehlila tento preklep. Jednoducho som bola zvedavá na nádejné spevácke talenty.

 

Superrýchla kariéra motivuje

Za posledných desať rokov sa z televíznych programov rojí viac a viac speváckych relácií a s tým spojených aj nových hviezd. Aj preto javia deti o štúdium spevu zvýšený záujem. Spev je totiž o pravidelnom cvičení a mládež asi volí ľahšiu cestu, ako sa zabaviť. „Súťaž je dobrou inšpiráciou pre deti, aby sa zväčšila ich chuť do spievania. Zároveň si aj pedagógovia z rôznych škôl môžu porovnať svoju prácu,“ hovorí učiteľka spevu Zlata Vondrová.

 

Najprv klasika, potom pop

Počas súťažnej prehliadky obdivujem všetkých žiakov, ktorí sú ochotní ísť s kožou na trh. Pozorujem ich sústredenie sa pred výkonom a úsmev, ktorým korunujú spokojný odchod z javiska. Piesne odznievajú vo vysokých tónoch, okrem slovenčiny aj v češtine, latinčine či nemčine. Klasické skladby hrajú prím. Mení sa s dobou aj výber piesní? „Voľakedy to bolo o klasickom speve, ale dnes si deti vyberajú ľahší žáner. Spevák však musí vychádzať z klasického spevu, až časom pani učiteľka zaradí do repertoára žiaka muzikál či populárnu pieseň,“ približuje Vondrová.

 

Na súťaženie sa žiaci pripravujú v podstate celý školský rok. Ich dve súťažné piesne by mali pochádzať z repertoára, ktorý si počas roka vytvorili a zároveň by to mali byť tie, ktoré sa im spievajú najlepšie. Z piatich vekových kategórií, dokopy od 7 do 23 rokov, oceňuje porota tých najlepších zlatými, striebornými a bronzovými pásmami. Ocenení sú aj učitelia spevu a korepetítori. Peter Dvorský, ktorý prepožičal súťaži svoje meno, dlhodobo podporuje mladé talenty. Tentoraz si ich však výnimočne nevypočul kvôli pracovným povinnostiam. Zastúpil ho brat Jaroslav Dvorský, sólista opery Štátneho divadla v Košiciach. Ten počas oceňovania súťažiacim spevákom okrem pochvaly poradil, aby si zlepšili vyslovovanie jednotlivých hlások.

 

Absolútny víťaz

Spomedzi súťažiacich zarezonoval vysoký a krištáľovo čistý hlas trinásťročného Košičana Mateja Rendoša. Okrem zlatého pásma získal Matej aj titul Laureát súťaže. Radostný talentovaný spevák podľa jeho slov svoje víťazstvo nečakal a znamená pre neho veľmi veľa. Na speve, ktorému sa venuje už desať rokov, ho bavia samotné skladby, najmä opera, publikum a potlesk. Tento rok vyhráva pod vedením korepetítorky Natálie Szárázovej jednu spevácku súťaž za druhou. Na otázku, či stále pociťuje trému, odpovedal: „Určite, podľa mňa neexistuje spevák, ktorý by trému nemal. Budem však makať a robiť všetko preto, aby som v speve pokračoval.“

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Matej Rendoš, laureát celoslovenskej súťaže v sólovom speve Petra Dvorského so svojou učiteľkou spevu Zlatou Vondrovou a predsedom poroty Jaroslavom Dvorským. Foto: autorka

 

Lucia Zacharová

 

 

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Bez cvičenia sa nespieva

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems