Aplauz pre dobrovoľníkov

| Skutočné príbehy | 6. 5. 2013

Stať sa dobrovoľníkom je jednoduché. Stačí vyplniť kontaktné údaje na internetovej stránke Košice 2013 a ste v hre. To ostatné už také ľahké nie je. Dobrovoľníci si svoje úlohy v projekte EHMK vopred rozdeľujú, pripravujú sa na školeniach, často čakajú hodiny, kým sa samotné podujatie začne. Bez nich by však fungovalo iba máločo.

Aj keď sú to len osôbky v pozadí, ich práca zabezpečuje hladký chod akéhokoľvek podujatia. Často sa pohybujú v zákulisí, pomáhajú s prípravami alebo rozdávajú propagačné materiály. „Najdôležitejšou úlohou dobrovoľníka je komunikácia s návštevníkmi, aby neboli ´stratení´ a vedeli, čo sa kde a kedy udeje,“ dopĺňa zoznam činností dobrovoľníkov pätnásťročný Dominik Zsigmondy.

 

Nový pohľad na umenie

„Dobrovoľníctvo v Košiciach nezačalo projektom EHMK. Prvým veľkým podujatím bola Biela noc 2010, ktorú zabezpečovalo okolo 80 dobrovoľníkov,“ spomína koordinátorka Veronika Illésová. Na poslednej Bielej noci ich už bolo 250 a počas otváracieho ceremoniálu, prvej a zatiaľ najväčšej akcie projektu, ich pomáhalo vyše 200. Vďaka dobrým ohlasom sa počet aktívnych členov naďalej zvyšuje. Celkovo sa k dobrovoľníctvu hlási viac než 400 ľudí. Najčastejšie sú to študenti, pridávajú sa však aj starší ľudia či dôchodcovia. Pomáhajú zadarmo, vo svojom voľnom čase aj v nepriaznivom počasí. Nikdy im však nechýba úsmev na tvári. Prečo? „Dobrovoľníctvo má niekoľko veľkých výhod. Človek je komunikatívnejší, spozná nových, často slávnych ľudí, zrazu sa pozerá na umelcov ako na tých, ktorí majú odvahu urobiť niečo inak. A najmä obohatí svoj život o veľa skvelých zážitkov,“ hovorí dvadsaťtriročný Lukáš Topoľančin. Spolu s dojmami si dobrovoľník odnáša domov aj reklamné tričko, hmotnú spomienku na ďalšie úspešné podujatie.

 

Malé aj veľké úlohy

Akcií s príchodom jari pribúda. Dni plné hudby, divadla či literatúry lákajú nejedného dobrovoľníka. Zo širokej ponuky si vyberajú najmä tie, ktoré sú blízke ich koníčkom. „Stáva sa, že o akciu má záujem viac dobrovoľníkov, než potrebujeme. Vtedy sa snažíme urobiť kompromis, aby sme od dobrovoľníctva nikoho neodradili. Úlohy rozdeľujeme na školeniach pred veľkými akciami, kde sa skĺbi potreba dobrovoľníkov s tým, kto ako môže a chce pomôcť. Pri menších akciách delíme úlohy priamo na mieste, po dohovore s produkciou,“ približuje koordinátor Martin Dani. Okrem akcií zahŕňa dobrovoľníctvo aj menej obľúbené činnosti, ako je rozdávanie letákov či technická a produkčná pomoc s dielami. Na tých sa pravidelne podieľa 4 až 6 členná skupina dobrovoľníkov.

 

Jazykové okienka

Napriek tomu, že dobrovoľníctvo prináša veľkú zodpovednosť, nechýba ani zábava. Najvtipnejšie situácie nastávajú pri prekonávaní jazykových bariér medzi dobrovoľníkmi a turistami zo zahraničia. „Počas akcie Sound City Days som návštevníkom prednášal o historickom komplexe Dolná brána. Na expozíciu sa prišli pozrieť aj Ukrajinci. Lámanou slovenskou ukrajinčinou sa opýtali, čo to je. Odpovedal som im tými najjednoduchšími vetami svojou východniarskou ruštinou. Na konci pekne poďakovali a ja som sa sám sebe čudoval, že z toho niečo mali,“ popisuje s úsmevom Lukáš.

 

Novinový potlesk

A čo dobrovoľníkov motivuje? Okrem vidiny nových zážitkov aj pochvala. „Našu prácu vedia oceniť hlavne ľudia zo zákulisia. Sme pre nich nenahraditeľnou pomocou pri prípravách. Nikdy predtým som sa nezamýšľala nad tým, koľko ľudí pracuje v pozadí koncertov a predstavení a nikto im na pódiu nezatlieska. Určite by si to zaslúžili,“ hovorí dvadsaťtriročná dobrovoľníčka Lenka Volčková. Týmto článkom by sme im teda radi vyjadrili svoju vďaku a poslali pomyselný aplauz za všetko, čo robia. Bez týchto ľudí v pozadí by totiž neexistoval ani jeden z príbehov, ktoré píšu kultúru Košíc.

Dobrovoľníci pripravení na Otvárací ceremoniál. Foto: Miroslav Vacula, archiv EHMK, n.o.

 

Veronika Samková, študentka masmediálnych štúdií

 

 

 

 

 

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Aplauz pre dobrovoľníkov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems