Pamätník ľudovej architektúry na Furči

| Stĺpček | 15. 4. 2013

Poznáte to, ako sa stretnú  Nemec, Angličan a Košičan a hádajú sa, kto z nich hovorí najťažším jazykom?  Nemec začne: „My píšeme nein, ale číta sa to najn.“

„My,“ hovorí Angličan, „píšeme New York, ale čítame Ňju jork.“

„Ále, šráci, to neni nič,“ hovorí Košičan. „My píšeme Dargovských hrdinov a čítame to Furča.“

Aj také nedorozumenie môže nastať, keď turista v Košiciach hľadá Furču. O pár mesiacov sa vtip môže stať skutočnosťou, lebo Furča má dostať zaujímavú atrakciu, akej niet páru vo svete. Čosi, čo šokuje, no prinúti zamyslieť sa. Bude to drevenica umiestnená na paneláku na Lidickom námestí, tak, ako to vymyslel Tomáš Džadoň.

Šok. Kto hovorí rýchlejšie než rozmýšľa (ak vôbec), povie – kravina. Kto sa však pred zavrhnutím nápadu prepracuje až k úvahám, môže ich rozvíjať rôznymi smermi.  Je panelák obyčajnou králikárňou, ktorá môže drevenici poslúžiť akurát na piedestál? Na druhej strane aj dvanásťposchoďák má niečo do seba. Minimálne je pevnejší, keďže drevenicu udrží. Naopak by to nefungovalo. A keď sa už panelák a drevenica ocitli tak blízko seba ako nikdy predtým, nevyhneme sa porovnávaniu. Na dotyk sa tu spoja mesto a vidiek, minulosť a súčasnosť. Podstavec je stále plný ľudí, kým drevenica je už mŕtva. Ktoré obydlie je lepšie, jednoduchšie, silnejšie, prírod(ze)nejšie, sebestačnejšie, trvácnejšie?

Na sídliskách už umenie takmer nepribúda. Sídlisko Dargovských hrdinov, po košicky Furča, ako mierne hustá (počtom obyvateľov) mestská časť vystavaná za socializmu, sa vďaka Pamätníku ľudovej architektúry stane výnimkou hodnou navštívenia. Kontroverznosť tohto pamätníka je prvou zárukou záujmu. Šok prebije ostatné dojmy. A ja verím, že nezostane len pri ňom.

Furča. V pozadí drevenica na streche paneláka. Vizualizácia: Tomáš Džadoň

 

Milan Kolcun

www.milankolcun.blog.sme.sk

 

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pamätník ľudovej architektúry na Furči

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems