Mladých Košičanov lákajú na nohejbal svetoví šampióni

| Šport | 15. 4. 2013

Po fantastickom úspechu slovenských nohejbalistov na MS v českom Nymburku, o ktorom sme nedávno písali, sa kompetentní snažia vzbudiť väčší záujem o tento šport najmä medzi mládežou. Košice sú totiž hlavným centrom slovenského nohejbalu a ten zasa vládne svetu. Patrilo by sa, aby nám tu vyrastali talenty ako huby po daždi.

„Robíme šnúru po základných školách, kde organizujeme besedy s našimi úspešnými reprezentantmi a majstrami sveta so žiakmi. Predstavujeme mladým tento šport, predvádzame im ukážky a oslovujeme tých, ktorí by sa možno nohejbalu chceli venovať v budúcnosti,“ prezradil viceprezident Slovenskej nohejbalovej asociácie Michal Tkáč. „Košice sú mekkou slovenského nohejbalu a obzvlášť nás teší, že hráči nášho klubu DPMK Košice tvoria kostru národného tímu. No, nechceme zaspať na vavrínoch súčasných úspechov, a preto smerujeme aktivity k mládeži. Naša členská základňa je veľmi úzka, v porovnaní s Českou republikou, Švajčiarskom, Maďarskom či Kórejskou republikou sú naše počty veľmi nízke. Snažíme sa preto rozšíriť nohejbal ako šport, ktorý je zaujímavý, nenáročný a veríme, že z našej šnúry po základných školách vygenerujeme množstvo talentov.“

Predvedú svoje umenie
Mladí košickí žiaci a žiačky majú v tomto období o zábavu postarané. Nohejbal im predvádzajú skutoční profesionáli a koho tento šport zaujme, má veľkú šancu na rýchly kariérny rast. Niet lepšej možnosti, ako sa učiť od svetových šampiónov a najmä v krajine, kde je konkurencia síce ostrá, ale málo početná. „Je to aj výzva pre riaditeľov základných škôl a mestské časti, s ktorými by sme chceli spolupracovať. Ak niekto má záujem dohodnúť sa s nami na organizácii samotného priebehu prezentácie nohejbalu, sme mu otvorení. Ponúkame besedy, ale aj ukážkové exhibičné zápasy. Tých, ktorých náš šport osloví, pozveme na tréningy do telocvične. Úžasné by bolo, keby sme mali časom toľko záujemcov, že by sme mohli otvoriť triedu na športovom gymnáziu,“ praje si Michal Tkáč.

Loptu, nie drogy
Nohejbal vstupuje v tomto roku aj do projektu Zober loptu, nie drogy. „Približne v polovici júna zorganizujeme turnaj pre chlapcov aj dievčatá zo základných škôl z celého Košického samosprávneho kraja. Myšlienkou tohto podujatia je zmysluplné využívanie voľného času mládeže. Veríme, že sa nám tento cieľ podarí naplniť,“ povedal Michal Tkáč a na záver pridal aj ďalšiu zaujímavosť. „Je pravdepodobné, že Košice budú aj svedkom európskeho šampionátu. Náš klub oslavuje 40. výročie vzniku, máme skvelé výsledky. Najnovšou skvelou správou je, že nám  pridelili majstrovstvá Európy.“

Mladí nohejbalisti z Liečebno-výchovného sanatória Košice – Barca. Foto: Michal Tkáč

Peter Zagiba, redaktor Rádia Šport

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mladých Košičanov lákajú na nohejbal svetoví šampióni

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems