Z bezdomovcov divadelní herci

| Skutočné príbehy | 25. 2. 2013

Ľuďom v tiesni ľútosťou veľmi nepomôžeme. Vie to aj riaditeľ útulku Oáza kňaz Peter Gombita. Práve preto vymýšľa nové spôsoby, ako svojim klientom ponúknuť čo najviac možností zaradiť sa do života, učiť sa a rozvíjať sa.

Najnovším nápadom bolo založiť ochotnícke divadlo Oáza, ktoré pôsobí priamo v útulku a nocľahárni v Bernátovciach. „Radi by sme našim klientom ponúkli ďalšiu terapiu, ktorá im pomôže získať lepšie komunikačné schopnosti. Chceme, aby sa dokázali svojmu okoliu viac otvoriť. Súčasne to pre klientov znamená osobnostný rozvoj,“ ozrejmuje nápad Peter Gombita. Keďže len nápad nestačí a Oáza nemá s divadlom žiadne skúsenosti, o spoluprácu požiadal občianske združenie ArtEst, ktoré pracuje najmä s handicapovanými a v Košiciach je známe svojím projektom Integrovaného Divadla Hopi hope.

Divadelná terapia

Divadlo Oáza má výrazný terapeutický účinok. Z klientov sa stali herci, ktorí sa učia repliky, ale zároveň aj improvizujú. Pri hraní zabúdajú na starosti každodenného života a rozvíjajú svoje schopnosti. Nápad tejto dramatoterapie si pochvaľuje aj režisérka Liana Ivanová: „Začiatočný ostych sa zmenil na perfektnú uvoľnenú atmosféru. Spolu vytvárame predstavenie. Naši herci dostávajú svoje roly, rozvíjame dej. Ide o to, aby vložili do toho seba samého. Aby príbehu rozumeli a aby vychádzal z nich samotných.“

Bezdomovci si zahrajú svoju životné osudy

V divadle Oáza sa skúša raz v týždni a podľa Petra Kalmára, koordinátora a scenáristu, by sme už na jar mohli vidieť premiéru prvej hry. „Tak za mesiac, možno skôr, sa nám dúfam podarí urobiť zber informácii, aby sme vedeli pripraviť viac ako polhodinové autentické predstavenie. Jeho pracovný názov je Očistec.“ Skrz sedem hlavných hriechov, medzi ktorými je pýcha, lenivosť a závisť, bezdomovci vyrozprávajú svoje vlastné životné osudy. V predstavení si spolu s nimi zahrajú aj herci z nezávislého košického divadla NeoN.

Peter Kalmár (vľavo) zo združenia ArtEst spolu s nehercami z útulku Oáza. Foto: archív Oázy

Ga

 


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Z bezdomovcov divadelní herci

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems