Veľká otváracia show – Zmes žánrov a chutí

| Kultúra | 4. 2. 2013

Veľká otváracia show/Grand Opening show oficiálne otvorila brány košickým kultúrnym podujatiam, ktoré sú súčasťou projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Podujatia sa zúčastnilo vyše štyridsaťtisíc ľudí. Už v prvých minútach boli uličky takmer nepriechodné. Krátko pred 18:00 hod. otvoril sled hudobných vystúpení japonský bubeník Ichitaro, ktorý dynamickou hrou na bubnoch predznamenal veľkoleposť tohto podujatia. Štafetu odovzdal hudobníkovi Daliborovi Kociánovi, známemu ako Stroon, ktorý atmosféru obohatil o zmes elektronickej hudby s jemnými tónmi vibrafónu. Nechýbali svetelné efekty, ktoré zvýraznili historické budovy pri Dolnej bráne, kde sa celá šou odohrávala. Atrakciou bola i La Compagnie des Quidams – biele siluety pohybujúce sa na choduliach. Tie spočiatku prechádzali okolo ľudí, neskôr zavítali i medzi nadšené davy, kde sa zrazu majestátne zväčšili, nabrali na objeme a so svetelnými hlavami pokračovali vo svojej ceste ulicami Košíc.

 

Cinkot o nákovu, buchot vedier o veľkokapacitné sudy, saltá, skoky. Róbert Nižník, Vít Halška a košickí bubeníci, tanečníci a parkouristi v oranžovo-čierno-strieborných kostýmoch podali umeleckú interpretáciu košického priemyslu. Warholovsky farebné trio ženskej kapely The Cubes rozvibrovalo jeden z veľkých kontajnerov, ktorý bol súčasťou obrovského pódia. Pomedzi vystúpenia sa na bočných veľkoplošných obrazovkách objavila posádka Košickej kultúrnej družice v zastúpení Rusína Jozefa Pantklikáša, Róma Františka Balogha, Slovenky Kataríny Horňákovej a Maďara Michala Šoltésa. Ich misiou bolo vyslať kultúru a umenie z Košíc do vesmíru. Podareným prekvapením bol nečakaný moment. Návštevníkov Európskeho hlavného mesta kultúry pozdravila zo záznamu ruská posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, ktorá sa vznášala v beztiažovom prostredí svojej lode. Planétu Košice prišla privítať a do vesmíru odštartovať aj trojica významných ľudí, a to primátor mesta Košice Richard Raši, minister kultúry Marek Maďarič či komisárka pre vzdelávanie, kultúru, mnohojazyčnosť a mládež Európskej komisie Androulla Vassiliou, ktorá s úsmevom zanechala odkazy nielen mimozemšťanom, ale aj našim politikom: ,,My kultúru milujeme. Neopovážte sa nám krátiť rozpočet na kultúru!“

 

Futurologickú misiu splnili aj netradičné kombinácie vystúpení. Peter Bič projekt a Chiki liki tu-a si navzájom prespievali piesne Hey Now a Monte Carlo. Neobvyklým bolo aj spojenie dvoch odlišných žánrov – folklórneho súboru Derevjanky a prešovskej punkovej kapely Šarišská nátierka. Obe skupiny si svoj hudobný súboj naplno užívali, čo publikum ocenilo veľkým potleskom. ,,Páčila sa mi kombinácia tradičného a nového umenia, konfrontácia folklóru s punkom a taktiež aj beatbox,“ zhodnotila diváčka Monika z Plzne, ktorá sa prišla pozrieť na naše mesto a inšpirovať sa programom, pretože práve mesto Plzeň bude Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2015. Divákov upútala aj francúzska skupina Under Kontrol, ktorá sa niesla v znamení beatboxu. Niekoľko minútové vystúpenie imitovania nástrojov a vytvárania zvukových tónov ľudí donútilo opäť k veľkému potlesku. Hudobnou bodkou za ceremoniálom bola kontroverzná hymna EHMK s názvom Pocta mestu v podaní muzikantov Mariána Čekovského, Katky Knechtovej, Lukáša Adamca, Nataši Džunkovej s detskými zbormi Pro Musica a Magnólia.

 

Šou si nenechali ujsť nielen Košičania, ale zavítali sem aj ľudia z iných miest. ,,Prišiel som sa pozrieť, pretože niečo také sa nevidí každý deň. Ako hrdý Košičan som rád, že máme možnosť zažiť aj takéto netradičné kultúrne podujatie,“ uviedol Marcel z publika. No nie všetky názory z obecenstva boli pozitívne. Pod kritiku sa podpísal napríklad fakt, že divák sa nie vždy vedel v programe zorientovať. Chýbal moderátor. Haprovala technika, pravdepodobne kvôli skutočne nepriaznivému počasiu. Vystúpenie opernej speváčky Michaely Varády s hudobníkom Dead Janitorom sa nepodarilo uskutočniť. Rozpačito vyznel aj výkon basketbalistiek Good Angels. No najmä tiché a prázdne momenty medzi jednotlivými programovými blokmi. Tie mohli byť vyplnené moderátorskými vstupmi, zvukovými predelmi či videoprojekciou.

 

Najočakávanejšou chvíľou bol na záver sľubovaný megaohňostroj, ktorý súčasne odpálil do vesmíru štart kultúrnych podujatí v Košiciach. Po odpočítaní a vypustení rakety obklopili P

lanétu Košice výbuchy ohňostroja za doprovodu Beethovenovej Ódy na radosť. Žiaľ z najväčších pyrotechnických noviniek bolo častokrát na oblohe vidieť viac hmly a dymu ako svetelných ornamentov. Našli sa však aj takí, ktorí zo zážitku netajili svoje nadšenie. ,,Ohňostroj bol úplne úžasný, nádherný a krásny. Taký som ešte nevidela. Vyzeral ako zlatý dážď, ktorý padal nad Košicami,“ vyznala sa rehoľná sestrička Edita.

 

O záujme o šou svedčili preplnené uličky i dopravné prostriedky v meste, ktoré ponúkli cestovanie zadarmo. Časť kultúrne naladeného davu sa po podujatí premiestnila do Steel Arény na koncert britskej kapely Jamiroquai.

 

Oľga Točíková, Karatína Hegedušová, redakcia

Foto: Ján Radzo


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Veľká otváracia show – Zmes žánrov a chutí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems