Hnedé tabule informujú na oboch stranách hranice

| Košický samosprávny kraj | 12. 2. 2013

Ako nezablúdiť a nájsť to, čo hľadáte? Ako objaviť neznáme? Ako spoznať zaujímavé? Na cestách za odhaľovaním Terra Incognita – Krajiny nespoznanej v Košickom kraji pomôžu takzvané hnedé informačné tabule. Kto prejde cez hranicu na územie maďarskej župy Borsód – Abaúj – Zemplén, stretne sa s nimi tiež.

Pri kultúrnych a turistických cieľoch v Košickom kraji pribudli zvislé dopravnéznačky, takzvané hnedé tabule a priestorové informačné tabule. Sú výsledkom cezhraničného projektu Infotour. „Tabule by mali pomôcť zlepšiť informovanosť návštevníkov o turistických cieľoch na území regiónu. Očakávame od toho zvýšenie počtu turistov a následne by sa to malo prejaviť aj vo zvýšenom dopyte po doplnkových službách súvisiacich s cestovným ruchom,“ vysvetľuje vedúca referátu cestovného ruchu KSK Adriana Šebešová.

Hnedá na oboch stranách hranice

V infraštruktúre cestovného ruchu KSK majú mimoriadny význam. „Pomôžu návštevníkom a turistom v lepšej navigácii a zároveň zdôraznia regionálne hodnoty, ktoré na území kraja máme,“ dodáva manažérka projektu Alena Didyková z referátu cestovného ruchu KSK. „Išlo o pilotný investičný projekt. Inovatívnym prvkom je, že s maďarskými partnermi prezentujeme spoločný produkt cestovného ruchu – tematické cesty na oboch stranách hranice.“ Cieľom projektu bolo systémovo osadiť zvislé dopravné značenie k 48 vybraným turistickým atrakciám a kultúrnym pamiatkam na území Košického samosprávneho kraja a zlepšiť orientáciu turistov bez ohrozenia bezpečnosti cestnej premávky. „V okresoch Sobrance, Michalovce, Trebišov, Košice okolie, Košice mesto, Spišská Nová Ves, Rožňava a Gelnica bolo na cestách I., II. a III. triedy a na rýchlostných cestách osadených spolu 121 návestných a 184 smerových tabúľ. V 32 obciach a mestách na území kraja boli ďalej osadené priestorové informačné tabule,“ hovorí Alena Didyková. Okrem hnedých tabúľ turistom pomôžu aj nové propagačné materiály – brožúry Gotická, Vínna a Železná cesta v štyroch jazykových mutáciách (slovenčina, angličtina, maďarčina a nemčina) v celkovom náklade šesťtisíc kusov.

Infotour spája kultúrne cesty

Presný názov projektu je Značenie kultúrnych a turistických cieľov na pozemných komunikáciách po tematických trasách (A Kulturális és turisztikai helyszínek kijelölése az úthálózaton illetve a tematikus útvonalokon), v skrátenej verzii INFOTOUR. Jeho cieľom je zvýšiť úroveň rozvoja cezhraničného cestovného ruchu a spojiť európske kultúrne cesty – predovšetkým Gotickú, Vínnu a Železnú, a to prostredníctvom spolupráce dvoch partnerských regiónov a spoločného informačného systému. Realizuje ho Košický samosprávny kraj v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. Vedúcim partnerom v projekte je Košický samosprávny kraj a partnerom projektu je spoločnosť Kulcs tour Kft., založená partnerskou maďarskou župou Borsód – Abaúj – Zemplén. Celkový rozpočet projektu bol vo výške 380 886 eur, z toho hlavný partner Košický samosprávny kraj získal 217 420 eur a cezhraničný partner 163 466 eur.

 

Usmerňujú toky návštevníkov – Janka, keď sa ti nezmestí, môžeš tento odsek škrtnúť

Hnedé tabule nielen pomáhajú v orientácii turistom, ale veľmi pozitívne ovplyvňujú aj povedomie miestnych obyvateľov, ich vzťah k regionálnym hodnotám a hrdosť na domáce prírodné i historické zaujímavosti. Projekt nadväzuje na podmienky označovania významných turistických a kultúrnych cieľov tak, ako ich v technických podmienkach zverejnila Slovenská správa ciest. V infraštruktúre cestovného ruchu majú hnedé tabule mimoriadny význam pretože označujú ciele na cestných komunikáciách v regióne, usmerňujú toky návštevníkov k pamiatkam a zdôrazňujú regionálne hodnoty.

 

V súlade s našou legislatívou sú návestné a smerové tabule v slovenskom jazyku, ich súčasťou sú medzinárodne uznávané piktogramy, ktoré pomáhajú pri orientácii návštevníkom z akejkoľvek časti sveta.

 

Jedna z informačných tabúľ. Foto: archív KSK

Zuzana Bobriková

 

 

 

 


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hnedé tabule informujú na oboch stranách hranice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems