Šanca pre kraj ukázať zaujímavú tvár

| Košický samosprávny kraj | 14. 1. 2013

Začiatok nového roka v Košiciach i v celom Košickom kraji vnímame trochu inak, ako po minulé roky. Aký bude podľa predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu?
Hoci Európa sa trápi kvôli ekonomickým problémom a ich dopad silno cítime aj my, na rok 2013 sa dívame s optimizmom. Prinesie nám totiž veľkú príležitosť v podobe európskeho hlavného mesta kultúry. Košický samosprávny kraj sa zapojil od počiatku do podpory všetkých aktivít mesta Košice a rozvinul ich do celého územia, ktoré materiálne i duchovne spoluvytvára a podporuje metropolu.

Môže kraj dostatočne rozšíriť ponuku mesta? Ako na túto príležitosť reagujú obyvatelia miest a obcí z regiónov okolo metropoly?
V dlhodobom programe Terra Incognita – Krajina nespoznaná chceme rozvíjať kultúrny turizmus na Zemplíne, Spiši, v Gemeri i Above. V štyroch regiónoch máme mnoho historických, prírodných, kultúrnych i turistických atrakcií. Smerujeme k nim podujatia, ktoré prinesú návštevníkom zážitok a inšpirujú ich aj na ďalšie návštevy. Návštevníkov Košíc pozveme do všetkých regiónov za prírodou, históriou, kultúrou, tradíciami, gastronómiou, ale predovšetkým za zážitkami. Ponúkneme im putovania po troch tematických cestách – Gotickej, Vínnej a Železnej. Ľudia v regiónoch, starostovia a primátori, aktéri v cestovnom ruchu, pracovníci našich 24 kultúrnych zariadení vnímajú túto príležitosť ako inšpiráciu a motiváciu. Sme presvedčení, že ak ľudia, ktorí v Košickom kraji žijú, budú toto miesto považovať za centrum európskej kultúry, bude ho tak vnímať aj Európa a svet.

Veľa sa hovorí o investíciách, ktoré k nám vďaka EHMK prišli, ale význam tohto projektu by nemal spočívať len v zrekonštruovaní kultúrnych inštitúcií. V čom ho ešte vidíte?
Náš program sme sústredili do trinástich kľúčových podujatí, ktoré sa v priebehu roka uskutočnia na rôznych miestach Košického kraja. Okrem nich sa chystá mnoho ďalších sprievodných akcií, ktoré obohatia život v regiónoch. Veľká väčšina z nich sú tradičné podujatia, ktoré majú svojich fanúšikov a potenciál pritiahnuť aj ďalších. Nebojíme sa, že v ďalších rokoch by ste ich už márne hľadali. Naopak. Náš cieľ je posilňovať kultúrny turizmus, pretože dnešní turisti hľadajú zážitky. Nestačí im len prísť a sedieť na mieste. Chcú niečo zažiť. Práve o tom je dlhodobý program zameraný na spoznávanie Košického kraja.

V minulom roku sa vám podaril unikátny krok – z rozpočtu KSK ste vyčlenili finančné prostriedky práve na takýto účel, na podporu vidieckeho turizmu.
Regionálna samospráva podporila zlepšenie drobnej infraštruktúry v mestách a obciach. Na 39 projektov sme dali zo svojho rozpočtu pol milióna eur. Vďaka tomu pribudli napríklad náučné chodníky v historických baníckych oblastiach, vznikla aleja drevených sôch kráľov, opravili sa oddychové zóny na miestach turistických atrakcií, dokončuje sa vyhliadková veža, skrášlili sa historické unikáty. Aj ďalšie projekty z rôznych iných grantových schém, z programov cezhraničnej spolupráce, sú obsahovo nasmerované na ciele, ktoré sa spájajú s Európskym hlavným mestom kultúry. Sme presvedčení, že náš región využije šancu, aby ukázal Európe svoju nepoznanú tvár a že to bude impulz na rozvoj kultúrneho turizmu aj do ďalších rokov.

Zuzana Bobriková
www.terraincognita.sk


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Šanca pre kraj ukázať zaujímavú tvár

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems