Patchwork ako vianočná výzdoba

| Predstavujeme | 4. 1. 2013

S patchwork výrobou sa prvýkrát stretla v materskom centre Haliganda, kde ich jedna z mamičiek prekvapila vianočnými guľami v modernejšom prevedení. „Veľmi sa mi páčia ručné práce, preto ma hneď zaujali. Chodila som za ňou, kým mi neukázala postup a odvtedy je to moja záľuba,“ spomína Helena Wondra, ktorá sa výrobe patchworkových gúľ venuje už šesť rokov. Ročne jej ichprejde rukami okolo sedemsto.

Hoci vyzerajú zložito, postup je vraj veľmi ľahký. Na výrobu jednej vianočnej gule potrebujete polystyrénovú guľu, približne 160 špendlíkov, stuhy podľa želanej kombinácie farieb a hodinu času. Špendlíkov v konečnej fáze vidno iba desať, takže ma zaujímalo, kde sú ostatné. „Tie sú vpichnuté tak, aby sa mašľa trošku ohla a zakryla hlavičku špendlíka,“ vysvetľuje Helena.

Populárne v zahraničí

U nás výrobapatchworkových gúľ nie je veľmi rozšírená. „Ľuďom sa páčia, ale sú pre nich drahé. Pritom cez internet ich kúpite ešte drahšie. Odo mňa si ich objednávajú väčšinou známi a posielam ich sestre do Ameriky,“ hodnotí Helena. Ťažko povedať, ktoré farby sa predávajú najviac, pretože každý má iný vkus. „Napríklad v Amerike letia modré. Kupujú si ich najmä židovské rodiny, pretože zdobia stromček domodra. Mne sa zdajú chladné. Radšej pracujem s teplými farbami.“

Vianočné gule ako darček

Helena nemusí premýšľať, čím obdaruje blízkych. „Či priateľom ako darček, učiteľke na konci školského roka,alebo rodine pod stromček. Stále sa niečo nájde. Minule som sa zamyslela nad tým, že viac rozdám, ako predám. Rada robím ľuďom radosť, ale aj tak mi je ľúto za každou, ktorá odíde.“ Výroba patchworkových gúľ sa zrejme týka len Vianoc, čo ostatné ročné obdobia? „V lete ich nerobím, to je pravda. Musí byť jesenná atmosféra, aby som sa pustila do práce,“ hovorí Helena, ktorá sa okrem toho venuje ajháčkovaniu bytových doplnkov.

Onedlho nás čaká zdobenie vianočného stromčeka. Niektorí si túto príjemnú činnosť nechávajú až na Štedrý večer, iní chcú čaro Vianoc prežívať dlhšie. „Stromček zdobím už pred Mikulášom. Takto ho máme aspoň päť týždňov,“ prezrádza Helena, ktorá už dávno vymenila tradičnú výzdobu za patchworkovú. Skúste sa inšpirovať. „Má to minimálne jednu výhodu. Gule sa nemôžu rozbiť,“ odkazuje s úsmevom.

 

Miroslava Psárová, študentka Masmediálnych štúdií v Košiciach

Foto: autorka


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Patchwork ako vianočná výzdoba

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems