(Ne)tradičné Vianoce

| Kultúra | 4. 1. 2013

Ako slávite Vianoce? Klasicky, tradične alebo netypicky, po svojom? Vianočné sviatky sú plné dlhoročných tradícií a zvykov, ktorú sú však v každom kúte Slovenska odlišné. To, čo je pre nás tradičné, môže byť pre iného netradičné.

Christos Roždajetsja!

Vianoce plné lásky a pokoja. Také ich máme skoro všetci. Avšak nie všetci ich oslavujeme 24. decembra. Sjatyj večur majú pravoslávni 6. januára. Medzi nimi aj Oľga Džupinková, Rusínka zvykmi aj srdcom. „Keď som bola malá, chcela som darčeky vtedy, keď moji spolužiaci a kamaráti. Neskôr mi oneskorené Vianoce začali vyhovovať. Medzi ľuďmi som začala vynikať. Kolegovia sa tešia, pretože 24. 12. ich v práci zastúpim ja a 6. 1. oni mňa. Nie je to však len o tom, že som iná. Pravoslávie sa riadi Starým zákonom a podľa juliánskeho kalendára sú Vianoce 6. januára. Pre mňa je to tradícia a som na ňu hrdá.“

Pirohy s peniazmi

A ako pravoslávne Vianoce chutia? „Moja mama pečie každoročne domáci kysnutý koláč namiesto chleba, aj domáce makovníky a orechovníky. K tomu cesnak a med. Potom máme kapustnicu z domácej kyslej kapusty a s hubami, ktoré nazbierali rodičia. Podávajú sa aj pirohy plnené kyslou kapustou a s koločenou fazuľou, podobnou prívarku. Do niekoľkých pirohov dá mama peniaze a kto ich nájde, bude celý rok bohatý. Na štedrovečernom stole by mali byť najmä jedlá zo surovín, ktoré ľudia nekupovali, ale sami si ich vypestovali či upiekli. Rybu a šalát jedávame až keď sa vrátime z chrámu.“ Čiže aj Rusíni majú polnočnú omšu? „Nie, my máme Veľké povečerie. Večernú modlitbu. Mimochodom Isus Christos sa narodí až 7. januára. Vtedy je Roždestvo Christovo, najväčší vianočný sviatok.“

Rusíni majú výhodu

Vianoce sú o zvykoch a tradíciách. Tie pozná Oli od malička. „Dedko vždy pred večerou kŕmi zvieratá na dvore a ešte predtým sa vynášajú smeti. Celý deň držíme pôst. Pred večerou sa modlíme, potom mi mama potrie čelo medom, aby som bola dobrá po celý rok. Po večeri sfúkne otec sviečku a keď ide dym hore, tak to znamená, že sa o rok spolu všetci stretneme. Po večeri si dáme darčeky a ideme do chrámu.“ Pravoslávne Vianoce majú podľa Oli veľa výhod. Piateho januára majú skoro vždy sneh a darčeky nakupuje v povianočných výpredajoch. Najviac si však cení ten pokoj, pretože už nikde nevládne zmätok a zhon.

Podľa juliánskeho kalendára pripadá Nový rok na 14. januára. Silvestra však Oli oslavuje spoločne s kamarátmi. „To, že sme Rusíni, neznamená, že sa neriadime pravidlami, ktoré platia v štáte, v ktorom žijeme. Existujú síce vtipy, že aj keď príde koniec sveta, tak Rusíni ho budú mať až o dva týždne neskôr, ale ja oslavujem Nový rok 1. januára.” Podľa Oli je jedno, kedy rodina oslavuje Vianoce a nový rok, najmä nech sú všetci spolu.

Gabriela Kuchárová

 

Chanuka nie sú Vianoce

Rodená Košičanka (62) zdedila po matke židovské vieroviznanie. Vychovávať deti počas socializmu v hocijakej viere však nebolo ľahké. Napriek tomu sa Jidit dostávala k informáciám o judaizme od malička. Židovské Vianoce neexistujú, no ako malá nebola oproti svojim spolužiakom ukrátená ani o vianočný stromček, ani o darčeky pod ním. „V tom čase bolo ťažké dieťaťu vysvetliť, prečo nemôžeme mať stromček. A tak sme ho mali, aj darčeky aj chanukiju – židovský svietnik.“ Zlom nastal v jej dvanástich rokoch, keď všetky židovské dievčatá absolvujú prechodový rituál do náboženskej dospelosti Bat micva. Vtedy si Judita uvedomila svoju príslušnosť k judaizmu a postupne sa kresťanských Vianoc prirodzene zriekla. Dnes v jej domácnosti stromček či darčeky nenájdete. Vďačne však príjme čačinu, ktorá jej nielen rozvonia byt, ale prinesie spomienky aj na Vianoce z detstva.

Sviatok svetiel

Židia však v decembri takisto slávia jeden zo svojich veľkých sviatkov. Chanuka, alebo Sviatok svetiel, sa začína 25. dňa v židovskom mesiaci Kislev. Ide o pohyblivý sviatok, niekedy sa prekrýva s Vianocami, no toho roku trvá od 9. do 16. decembra. Osem rovnocenných chanukových dní je spomienkou na znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu Makabejcami po jeho znesvätení Antiochom IV. Epifanom. V židovských domácnostiach sa postupne zapaľujú sviečky na osemramennom svietniku. Deviate rameno, ktoré je v strede, slúži pri zapaľovaní. Chanuka je veselý sviatok trávený v kruhu rodiny. Hrajú sa hry, konzumujú sa jedlá pripravené na oleji – šišky, fánky, zemiakové placky, ryby. A prečo práve olej? Osloboditelia jeruzalemského chrámu v ňom zapálili večné svetlo, no zistili, že olej vystačí len na jeden deň. Nový olej sa vyrába osem dní. Stal sa však zázrak a malá dávka oleja horela celých osem dní.

Globalizácia je silný fenomén a zo Spojených štátov k nám prichádzajú nezvyčajné nápady. Napríklad spojiť Vianoce a Chanuku. Tak vnikajú chanukové vianočné stromčeky ozdobené žltými šesťcípimi hviezdami a modrými mašľami. Čo na to hovorí židovka Jidit? „Každý kresťan by mal poznať Starý zákon a tým si aj ctiť židovské náboženstvo. Spájanie Chanuky a Vianoc je taká modernizácia, neprekáža mi to, som otvorená.“

Lucia Zacharová

 

Ježiško z jaskyne

Ako v každej gréckokatolíckej domácnosti, aj u nás sa Vianoce začínajú pomerne netradične – pôstom. Štyridsať dní pred Štedrým večerom (16. novembra, po sviatku sv. Filipa) nastáva obdobie Filipovky, počas ktorého sa v piatky a v stredy nesmie jesť nič mäsité. V ešte prísnejšom duchu sa nesie 24. december. Najesť sa do sýta môžeme len raz do dňa, podľa možností večer. Je však povolené „zobnúť“ si dvakrát niečo malé, neživočíšneho pôvodu (bez mliečnych výrobkov a mäsa). Počas večere teda podávame rybu. Na stole chýbajú aj bobaľky či tradičné vianočné oplátky. Bohato si to vynahrádzame veľkým strúčikom cesnaku s medom, sušeným aj čerstvým ovocím a lokšou (sucháre namočené v sladkej vode posypané makom) .

Najväčšou zvláštnosťou je betlehem. Podľa našej tradície sa Ježiš nenarodil v maštali, ale v jaskyni a k novonarodenému Kristovi prichádzajú namiesto kráľov mágovia alebo mudrci. Dary týchto vzdelancov, astrológov, astronómov či prírodovedcov predstavujú symbol Ježiška ako kráľa, veľkňaza a proroka.

 

Veronika Samková

 


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: (Ne)tradičné Vianoce

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems