NAJ z mesta kultúry

| Editoriál | 25. 1. 2013

Známa mi vyrozprávala zážitok z hodiny francúzštiny. Lektorka jej zadala jednoduchú úlohu. Vyzdvihnúť a opísať najzaujímavejšie miesta Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Na porovnanie si zadala rovnakú úlohu aj lektorka, na mušku si však vzala partnerské mesto Marseille. Výsledok neprekvapil. Lektorku. Známa to ukončila s konštatovaním: „V Marseille toho majú oveľa viac. Ja som nenapísala takmer nič.“

 

Morový stĺp, Žobrákov dom, hrajúca fontána, zvonkohra, Dóm sv. Alžbety, Kaplnka sv. Michala. Symboly na budovách. Košický kraj s nádhernými tematickými cestami – Gotickou, Železnou a Vínnou. A mnoho iného.

 

Máme toho dostatok. Aj vďaka projektu Košice – EHMK 2013 spoznajú naše zaujímavosti za hranicami Slovenska.

Košice sa tento rok zviditeľnia na európskej mape kultúry. To je fakt. Očakáva sa množstvo návštevníkov. Niektorí sa prídu pozrieť na podujatia, ďalší na múzeá či galérie, iní na našu architektúru. Dokončenú či rozostavanú. Ale prídu. Mnohí sem však zavítajú, aby našli ľudí hrdých na svoju minulosťou, tradície a svoje mesto. Ľudí, ktorí nepovedia, že tu nič nie je. Verím, že takýchto ľudí nájdu v mnohých z nás.

 

Verím, že po prečítaní tohto vydania Zajtrajších novín nikomu nepoviete, že tu nič nie je.

 

 

Gabriela Kuchárová

 


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: NAJ z mesta kultúry

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems