Košice dostanú veľký darček: Steelpark kreatívnu fabriku

| Koalícia 2013+, Veda | 2. 1. 2013

Primátor mesta Košice Richard Raši, prezident U. S. Steel Košice, s.r.o. David J. Rintoul a viceprezidentka pre riadenie externých služieb a vzťahov Elena Petrášková absolvovali v polovici novembra spoločnú obhliadku staveniska bývalých Kasární kpt. Jaroša, kde rastie nová kultúrna dominanta Košíc Kulturpark. Predstaviteľov košických oceliarní zaujímala najmä budova SO 03 – objekt budúceho zábavného technického centra pre deti i dospelých Steelpark – Kreatívna fabrika. Na tomto projekte participuje U. S. Steel Košice spoločne s Technickou univerzitou Košice, Univerzitou P. J. Šafárika v Košiciach a košickými pracoviskami Slovenskej akadémie vied.

Dokončenie v máji 2013

Štvorpodlažný nepodpivničený objekt budúcej kreatívnej fabriky majú stavbári v rukách už niekoľko týždňov, pracujú na ňom stále aj počas sobôt aj nedieľ. V čase návštevy mali za sebou betonáže prvých dvoch stropov, ostávalo im dokončiť ešte jednu stropnú dosku. Na objekte už bola položená nová strešná konštrukcia. Podľa vyjadrenia stavbyvedúceho Mariána Schwarza bude budova ukončená a odovzdaná do užívania najneskôr v máji budúceho roku. „Viac než polovicu prác máme za sebou a aj keď sme, čo sa týka technológií, inžinierskych sietí a rozvodov,len v začiatkoch, tieto procesy prebiehajú veľmi rýchlo, dajú sa zvládnuť vo veľmi krátkom čase,“ uviedol za stavebný dozor Miroslav Šáriczki.

D. Rintoula (v popredí prvý sprava), E. Petráškovú a R. Rašiho sprevádzal v budúcom Steelparku aj architekt Irakli Eristavi (vľavo). Foto: Jana Šlosárová

D. Rintoula (v popredí prvý sprava), E. Petráškovú a R. Rašiho sprevádzal v budúcom Steelparku aj architekt Irakli Eristavi (vľavo). Foto: Jana Šlosárová

Vyzerá to úžasne

Projekt zábavného centra Steelpark – Kreatívna fabrika predstavil o niekoľko dní neskôr v power-pointovej prezentácii takmer päťdesiatke riaditeľov základných škôl a základných umeleckých škôl v Centre voľného času Domino riaditeľ Vonkajších vzťahov spoločnosti U. Steel Košice Ján Bača.

Priblížil im filozofiu expozície, postavenú na interaktívnom a pútavom prerozprávaní príbehu ocele od železnej rudy v zemi až po využitie ocele pri výrobe karosérií osobných automobilov. Ukázal im, ako budú vyzerať jednotlivé exponáty a ako sa s nimi budú môcť deti zahrať. „Bez vás a vašich žiakov tento projekt nebude fungovať. Som však presvedčený o tom, že keď sa nám tento projekt podarí zrealizovať, budeme mať v Košiciach možnosť identifikovať a ďalej pracovať s mnohými talentovanými deťmi,“ povedal Ján Bača.

Riaditelia košických základných a základných umeleckých škôl spontánne komentovali videné a počuté slovami: „Vyzerá to úžasne!“ alebo „Sme veľmi radi, že v našom meste niečo také vznikne, budeme mať kam chodiť s našimi deťmi.“ Do tretice ešte jeden zaujímavý postreh:„Deti si aspoň uvedomia, že život nie je iba o počítačoch, ale aj o výrobe.“ Verejnosť, a nielen z Košíc a okolia, sa môže tešiť na jeden veľký darček. V predvianočnom čase by sa možno žiadalo napísať, že ho pomyselne dostane pod ozdobený vianočný stromček na Hlavnej ulici, ale pod ten tohtoročný to stavbári nestihnú. Veľkú radosť však spôsobí aj v lete 2013.

 Magdaléna Fecurková a Jozef Marko

Foto: Jana Šlosárová

____________________________________________________________________________________

Prajem Košiciam šťastný nový rok, ktorý bude veľmi špeciálny, pretože je v znamení titulu Európske hlavné mesto kultúry. Práve v tomto roku môžu ľudia v Košiciach dosiahnuť niečo, čo bude mať na mesto veľký vplyv počas mnohých ďalších rokov. Projekty hlavného mesta kultúry Košice ešte viac zviditeľnia a poskytnú príležitosť, talent a kreativitu, ktorá tu existuje. Som hrdý na to, že aj Steelpark podporovaný spoločnosťou U. S. Steel Košice bude miestom, kde sa budú stretávať talentovaní a kreatívni ľudia nielen počas roka 2013, ale aj v budúcnosti.

David J. Rintoul
prezident U. S. Steel Košice a II. viceprezident Koalície 2013+


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice dostanú veľký darček: Steelpark kreatívnu fabriku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems