Dokonalý súzvuk človeka s koňom

| Šport | 5. 11. 2012

Dostihy či parkúr sú širokej verejnosti známe a každý približne vie, ako tieto športy vyzerajú. Čo však robia nasledovníci kovbojov, ako vyzerá šport, ktorý v sebe nesie myšlienku divokého západu? Počuli ste už niekedy o novom športe „reining“?

Boduje sa každý detail

„Rein znamená po anglicky oťaž a od toho je odvodené slovo reining. Úlohou jazdca v reiningu je predviesť na koni rozličné manévre – rýchle či pomalé kruhy, spiny (kôň sa točí okolo vnútornej zadnej nohy vo veľkej rýchlosti), sliding stopy (zastavenie koňa z veľkej rýchlosti do stoja, pričom sa zadnými nohami šmýka), preskoky z pravého cvalu na ľavý a opačne. Pre najlepší výsledok by mal jazdec ovládať koňa čo najjemnejšími pomôckami, hodnotí sa elegancia a presnosť predvedenia manévrov,“ odhalila na úvod základy svojho milovaného športu 21-ročná Košičanka Beáta Uchaľová.

Bea Uchaľová so svojim koňom Miss Heaven Star.

Ako u väčšiny iných športov, aj v reiningu platí, že nikdy nie je neskoro začať, ale trvá pomerne dlho vycibriť svoju techniku do dokonalosti. „Ja som tomu podľahla ako 12-ročná na ranči v Janoviku, kde sa kone a western stali mojou vášňou. K reiningu ma priviedol výborný jazdec a kamarát Erik Miľo, ktorý ma naučil pracovať s koňom ako so živou bytosťou a tým mi pomohol aj k prvým príjemným výsledkom na súťažiach,“ prezradila Beáta Uchaľová. Apropo, súťaže – na Slovensku je reining stále iba v plienkach, a tak ich nie je toľko, ako by si nadšenci priali. „Domovinou tohto elegantného a zároveň náročného športu je Amerika. Jeho história siaha do dávneho obdobia kovbojov, ktorí pri práci s dobytkom kládli na kone vysoké požiadavky. Z práce pastierov kráv tak vznikali manévre s presným popisom a hodnotením, ktoré predvádzame počas pretekov. Tie sa konajú v letných mesiacoch a väčšinou na západnom Slovensku, ani to však neodrádza nás východniarov. Okolo desať súťaží vrátane majstrovstiev Slovenska či Stredoeurópskeho pohára nám nateraz musí stačiť.“

Účty sú vysoké, odmena sladká

Členská základňa reinigu je na Slovensku stále úzka, ale pozitívom je pribúdanie nových záujemcov. „Tí najlepší sa učili a zbierali skúsenosti v zahraničí a dnes nás trénujú na vysokej úrovni, na kvalitných koňoch a v dobrých podmienkach. Zakladajú sa jazdecké školy, máme niekoľko skvelých rančov. Jediným a azda najväčším problémom tohoto krásneho športu je jeho finančná náročnosť. Len si to zrátajte – chov profesionálneho koňa, veterinárna starostlivosť, ustajnenie, prevoz na preteky, štartovné poplatky, licencie, výstroj jazdca… Konečný účet je nemalý, ale pocit vzájomnej lásky človeka a koňa, spolunažívania a spoločného úspechu je na nezaplatenie. Potrebná je jedine odvaha, pevné nervy a vytrvalosť,“ dodala na záver Beáta Uchaľová.

 

Peter Zagiba, redaktor Rádia Šport

Foto: domáci archív

 

 

 


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dokonalý súzvuk človeka s koňom
  1. no neni to uzasne ako splynie krasne dievca so zvietatom nadhera

    Komentoval roman dňa 05.11.2012 o 17:02:16

  2. Jednoducho a trefne popisane :) kvalitny článok

    Komentoval Janinka dňa 07.11.2012 o 03:28:33Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems