V laviciach aj po 40-tke

| Školstvo a vzdelávanie | 8. 10. 2012

Deti už vyrástli, dom je prázdny a mnohých seniorov nebaví sedieť len pri televízii. Aj po 60-tke môže byť život aktívny. Záhradka, turistika, vnúčatá. Škola. Starší ľudia majú dnes záujem sadnúť si do posluchárne, zapisovať poznámky, používať internet. „Vďaka tomu mám prehľad v mnohých odboroch a akademických sférach. Chcem byť aktívna a nápomocná. Okrem vzdelania a informácií som na univerzite získala aj množstvo nových priateľov,“ pochvaľuje si Univerzitu tretieho veku v Košiciach študentka Mária Sušinová. Práve štúdium na univerzite dáva možnosť aj ľuďom po 40-tke vzdelávať sa, trénovať svoje mozgové bunky a vrátiť sa do starých študentských čias.

Promócie UNiverzity tretieho veku. Foto: Robert Klik

Široká škála odborov

Univerzita tretieho veku Technickej univerzity v Košiciach je záujmovo-vzdelávacou inštitúciou a vznikla v roku 1992. Participujú na nej aj Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a  Podnikovo-hospodárska fakulta EU Bratislava so sídlom v Košiciach. V súčasnosti ponúka trojročné štúdium a možnosť vybrať si až z 10 odborov – Informatika a informačné technológie, Stavebníctvo a architektúra, Človek-zdravie-životné prostredie-spôsob života, Psychológia, Dejiny umenia, Medicína, Právo, Ekonomika a hospodárstvo, Veterinárna medicína, Anglický jazyk. „Poslaním univerzity je sprístupniť súčasné poznatky vo vybraných odboroch, umožniť tým zúčastňovať sa na rozvoji spoločnosti, školstva, vedy a techniky i občanom, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu byť zapojení v aktívnom každodennom procese,“ prezrádza Katarína Kováčová z rektorátu TU v Košiciach. Prihlásiť sa na štúdium môže každý, kto má minimálne 40 rokov, ukončenú strednú školu s maturitou a zaplatí zápisné. Najbližšia možnosť bude 30. júna 2013, pretože tento rok sa štúdium už začalo.

Z babky medička či psychologička

A o aké predmety je najväčší záujem? „V súčasnosti je to odbor Človek-zdravie-životné prostredie-spôsob života ako aj Psychológia a Medicína. Odbory si však študenti volia až po ukončení prvého spoločného ročníka. Veľakrát sa stáva, že po skončení jedného odboru sa prihlásia na ďalší a to už nemusia absolvovať prvý ročník,“ dodáva Kováčová.  Aj to svedčí o veľkom záujme starších ľudí študovať a  rozširovať si obzory. Ich kvalifikácia sa štúdiom síce nezvýši, ale podľa slov Kováčovej sa môžu sebarealizovať, stretnúť ľudí so spoločnými záujmami a učiť sa pracovať so súčasnými technickými vymoženosťami. Informácie zo psychológie môžu pomôcť pri výchove vnúčat, medicínske poznatky nahradia niektoré návštevy u lekára a vďaka angličtine sa budú vedieť porozprávať s vnučkiným priateľom z Ameriky.


Novinkou sú Medzinárodné vzťahy

Nedávno otvorila svoje pracovisko v Košiciach Stredoeurópska vysoká škola v Skalici. Aj ona ponúka trojročné štúdium na Univerzite tretieho veku a to v odboroch Environmentálne manažérstvo a Medzinárodné vzťahy.

 

Gabriela Kuchárová

 


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V laviciach aj po 40-tke
  1. obdivujem ludi co sa dali na studium po 40.tke je to odvaha tak to studovat v takom veku len stale neviem v akom smere by som mala studovat som kucharka ale ak by mi chcel niekto poradit tak budem velmi rada

    Komentoval gabriela dňa 02.04.2013 o 16:46:29Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems