Talentovaná cimbalistka

| Skutočné príbehy | 25. 6. 2012

Ivanka Harachová (14) má obdivuhodný hudobný talent. Podľa slov jej starej mamy dokáže zahrať na akomkoľvek nástroji, ktorý chytí do ruky. Jej nadanie ocenili aj učitelia zo Základnej umeleckej školy na Bernolákovej ulici. Počas absolventského koncertu vyhlásili Ivanku za najlepšiu žiačku v hudobnom odbore. Mladá hudobníčka absolvovala 1. stupeň v odboroch klavír a cimbal, ktoré navštevuje na elokovanom pracovisku Uherova v Košiciach.

Ivana Harachová hrá skladbu od J. Móžiho Trenčianske hodiny.

Na aké hudobné nástroje vieš hrať?

Začala som hrať v piatich rokov na cimbale a v siedmich na klavíri. Popritom viem hrať na flaute, harmonike a base.

Podľa čoho si si vyberala nástroje?

Môj ocko hrá v ľudovom súbore, v ktorom majú cimbalistku. Tá si ma posadila na kolená, ja som si zaťukala na cimbale a vtedy som si povedala, že na ňom chcem hrať.

Pôsobíš aj v súboroch či kapelách?

Hrám v detskom ľudovom súbore Viganček a v ľudovej hudbe Abovčaňe. Tú vedie pani učiteľka Ľudmila Tričáková, ktorá ma učí hrať na cimbale.

Aké najväčšie úspechy máš za sebou?

Získala som 2. miesto na Medzinárodnej súťaži v hre na cimbale. Keď som mala 9 rokov získala som v tejto súťaži 3. miesto. Cenné je pre mňa aj zlaté pásmo z Celoslovenskej cimbalovej súťaže z Bratislavy.

Ivanku Harachovú baví rovnako folklórna i klasická hudba. Čím chce byť v budúcnosti ešte presne nevie, ale určite by sa chcela venovať hudbe.

 

Lucia Zacharová

Foto: Ján Radzo

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Talentovaná cimbalistka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems