Zátišia mytologických svetov

| Predstavujeme | 18. 4. 2012

Lucia ScerankováLevitujúci balvan v obývačke, morské vlny na stole, roztápajúca sa šachovnica. Aj tieto príbehy vytvára Lucia Sceranková (27), košická výtvarníčka, ktorá momentálne pôsobí striedavo v Prahe a Londýne. Po štúdiu na VŠVU v Bratislave ukončila magisterské štúdium na AVU v Prahe. Jej diplomová práca získala v roku 2011 cenu StartPoint Prize. Ocenenie je výberom najlepších diplomoviek z 34 európskych vysokých škôl, ktoré sa následne predstavujú na výstave v Brne vo Wannieck Gallery. „Mala som z toho veľkú radosť, je to veľká podpora do ďalšej tvorby. Na výstave sa vidia ľudia z rôznych kútov Európy, môžu sa konfrontovať, čo je inšpirujúce,“ vysvetľuje Lucia.

 Z umeleckej rodiny

Výtvarníčka pochádza z rodiny akademického sochára a architektky. Aj staršia sestra Pavla sa venuje výtvarnému umeniu. Otec, Peter Sceranka, je Košičanom známy svojou zvonkohrou. Azda menej ľudí však vie, že jeho najvýznamnejšie dielo, pomník Milana Rastislava Štefánika, doteraz čaká na svoje umiestnenie v meste.

Lucia spolu s troma súrodencami teda vyrastala v plodnom umeleckom prostredí, ako na nich pôsobilo? „Keď sme boli so súrodencami malí, tak ako väčšina detí, vždy sme veľa kreslili a maľovali. Ale otec nás už od malička brával so sebou do ateliéru, kde sme skúšali rôzne techniky. Bol to pre nás fascinujúci svet, pretože tam mal šialenú zbierku rôznych vecí, materiálov a svojich diel, takže sme tam radi chodili. Mladší brat sekal do kameňa, keď mal asi 7 – 8 rokov. A vtedy sme to brali ako normálnu vec. Pamätám si, že otec vážne pristupoval k našim výtvorom a odmalička ich s nami konzultoval. Často si vystavil niečo, čo som zničila, lebo sa mi to nepáčilo a on to vytiahol z koša a vystavil si to.“

V detstve navštevovala Lucia ľudovú školu umenia, neskôr dala prednosť gymnáziu, pretože chcela získať všeobecný prehľad a naučiť sa dobre po anglicky. Práve tu si uvedomila, že chce študovať umenie. Zaujala ju maľba, no ako Lucia hovorí, samotné médium nie je dôležité. „Začala som maľbou v Bratislave, ale od počiatku ma priťahovali aj iné prístupy ako video, performance, skúšala som aj inštalácie, objekty, fotku. Dôležitým impulzom bolo štúdium v Prahe, pretože som sa stretla s novými pedagógmi Jirkom Kovandom, Vladimírom Skreplom a začala som pracovať viac intuitívne.“

Diela, ktoré začala Lucia tvoriť nevznikali racionálnou úvahou, ale na základe obrazu, ktorý ju priťahoval. Do mytologických svetov, ktoré mladá umelkyňa buduje, zapisuje svoje pocity a nálady, vkladá znovuobjavené významy. Rozprávky, viacnásobné svety či populárne obrazy spracováva formou fotografie a pohyblivého obrazu. Vytvára analógové koláže, všetky kulisy aranžuje ručne, bez dodatočného zásahu digitálom. Tieto inscenované zátišia majú možno svoj prapôvod opäť v detstve. „Rodičia nám zvykli hrávať divadlo v obývačke. Celú izbu prestavali, ponaťahovali špagáty, naukladali deky, vankúše a niečo nám predvádzali. V obývačke sme hrali aj tenis. Dovolili nám úplne všetko. Hry som tak prežívala, až som mala zimomriavky,“ spomína Sceranková.

Požiar pri tvorení

Lucia zatiaľ na svojich dielach pracuje doma, s čím sú spojené aj rôzne nebezpečné príhody. „Raz som pracovala na motíve roztápajúcej sa šachovnice, a tak som si v izbe odlievala malé kocky z vosku. Na platničke som zohrievala vosk nevediac, že sa môže veľmi rýchlo vznietiť. Na sekundu som sa otočila, no hneď sa vytvoril vysoký plameň a vznikol malý požiar v izbe. Našťastie ma zachránila mama so sestrou, ktoré oheň uhasili kobercom,“ vysvetľuje výtvarníčka s úsmevom v hlase.

Pri tvorbe vychádza Lucia z osobných zážitkov a pocitov alebo z fascinácie nejakou vecou, akým je napríklad krištáľový luster. Oslovuje ju téma ilúzie, mýtu, viacerých svetov. Jej tvorba môže byť ovplyvnená menami René Magritte, John Stezaker, Marlo Pascual. Výtvarníčka obľubuje animované seriály, dokumenty BBC a staré rozhlasové hry. Zo súčasného umenia aktuálne odporúča výstavu Davida Shrigley-ho v londýnskej Hayward gallery alebo výstavu Krištofa Kinteru v Prahe. Jej obľúbenou výtvarníčkou pôsobiacou v Košiciach je Lucia Dovičáková. Ak sa chcete s Luciou Scerankovou stretnúť osobne, určite ju uvidíte na jej obľúbenom festivale Creepee Teepee v Kutnej Hore.

Nedávno Lucia získala ročné štipendium od ARTSERVIS o. z. financované nadáciou SPP, ktoré podporuje mladých výtvarných umelcov. Momentálne chystá výstavu v Londýne, čaká ju Zlínský salon mladých a samostatná výstava v Brne.

Lucia Zacharová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zátišia mytologických svetov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems