Výmenníky oddychujú od 23. decembra do 7. januára. Čo ponúknu v januári 2020?

| K13 a VÝMENNÍKY | 20. 12. 2019

Tvorivý ateliér na Štítovej
V programe Výmenníka Štítová pre rok 2020 nenájdete už pokračovanie kurzu Škola voľnej grafiky. Jeho utorkový termín bude vyhradený záujemcom o výtvarné umenie na Tvorivom ateliéri (13:00 – 15:00, 16:00 – 18:00) s konzultantom Vladimírom Kurucom, obľúbeným amatérskym maliarom. Cieľom umeleckých utorkov je umožniť maľovať a kresliť v spoločenstve ľudí s rovnakým záujmom. Okrem výtvarného vyžitia získajú účastníci nové vnemy a podnety pre umelecký rast a rozšíria svoj odborný pohľad o aktivity, ktoré posilňujú zdravie a upevňujú osobnostné a duševné hodnoty.
Kapacita Tvorivého ateliéru je 10 maliarskych stojanov. Vstupné je 2 eurá za 1 dvojhodinovku/5 eur za celé trvanie kurzu (podmienka absolvovať všetky hodiny).

Medzi nami – angličtina pre seniorov. Foto: Matúš Molnár

Po anglicky jednoducho a nenáročne
Obľúbený vzdelávací formát pre skôr narodených bude pokračovať aj v roku 2020. Podujatie Medzi nami – angličtina pre seniorov vedie bývalá učiteľka Soňa Kotánová. Ak sa aj vaši starí rodičia chcú učiť angličtinu zaujímavou a nenáročnou formou, stačí, ak prídu do Výmenníka Štítová každý štvrtok (od 16. januára) od 10:00 do 12:00. Od 11:00 do 12:00 je kurz venovaný začiatočníkom, ktorí nemajú znalosti anglického jazyka.
Vstupné je 2 eurá. Nie je potrebné prihlásenie.

Novoročný Kus za kus
Aj vy ste dostali darčeky, ktoré nevyužijete a nechcete, aby zasadli prachom? Alebo máte doma množstvo dekorácií, šiat, bižutérie…, ktoré sú síce v dobrom stave, avšak nenosíte/nepoužívate ich a len sa vám doma povaľujú? Prineste ich do Výmenníka Štítová a vezmite si to, čo potrebujete. Riadime sa pravidlom kus za kus. Teda to, čo donesiete, môžete vymeniť za čokoľvek, čo v ponuke Výmenníku nájdete – oblečenie, doplnky, dekorácie, spotrebiče…
Bezpeňažná výmena sa uskutoční 18. januára od 14:00 do 18:00. Vstup je voľný.

Bylinkové tvorivé dielničky
Tvorivé dielničky, podnecujúce fantáziu a poznávanie darov prírody, čakajú na deti vo Výmenníku Wuppertálska. Prostredníctvom rozprávok a kreatívnych aktivít sa zoznámia s rastlinami, plodmi, so stromami či s bylinkami. V úvode si vypočujú pútavý príbeh o vybranej rastlinke a zistia, prečo je užitočná. Neskôr sa zabavia na tvorivých aktivitách, pri ktorých využijú viaceré techniky ako kresba, maľba, lepenie, koláž, výroba drobných predmetov z prírodných materiálov a jedlých obrázkov z ovocia i zeleniny. V jarnom a letnom období môžu deti vidieť, ovoňať a prípadne aj ochutnať rastlinky z komunitnej záhradky. Počas dielničiek sa bude podávať bylinkový čaj alebo osviežujúci bylinkový nápoj. V teplom počasí sa aktivity presunú von do komunitnej záhradky.
Prvé bylinkové dielničky v roku 2020 sa uskutočnia 23. januára o 16:00.

BylinKE. Foto: Matúš Molnár

BylinKE
Na pravidelných stretnutiach s lektorkou Monikou čaká návštevníkov viacero inšpiratívnych tém, týkajúcich sa využitia byliniek v domácnosti, napr. v kuchyni, kozmetike, pri relaxácii, na podporu zdravia, pri dekoráciách a podobne. Na spoločných workshopoch budú účastníci pracovať sami, alebo sa aktívne zapájať do spoločnej práce. Výsledky vlastnej šikovnosti a kreativity si odnesú domov.
Najbližší termín  BylinKE je 16. január od 18:00 do 19:00. Vstupné je 5 €.

Calligraffiti – Napíš mi obraz. Foto: Adriána Šedová

Umenie v novom roku
Výstava Calligraffiti – Napíš mi obraz potrvá vo Výmenníku Obrody do 27. januára. Autorka Bibiána Kočíková vystavuje diela, ktoré v sebe spájajú prvky kaligrafie, street artu, graffiti i abstraktnej maľby. Výstava bude sprístupnená podľa otváracích hodín Výmenníka.

Hurá na prázdniny. Foto: archív Českého spolku v Košiciach

Hurá na prázdniny
Český spolok v Košiciach už niekoľko rokov v rámci programu Česká kultúra v malom podporuje výtvarné aktivity mladých členov a sympatizantov spolku. V ostatných rokoch to bolo maľovanie na témy Jeseň očami detí, Ako bývali princezné a Postavičky z českých animovaných rozprávok. Posledná téma bola Hurá na prázdniny a práve kreatívne diela na jej „nôtu“ budú predstavené na výstave vo Výmenníku Štítová. Slávnostné otvorenie je naplánované na 20. január o 17:00.  Súčasťou programu vernisáže bude aj ocenenie mladých výtvarníkov. „Keďže je veľmi obtiažne porovnávať tvorbu detí tak rozdielneho veku, rozhodli sme sa odmeniť všetkých na vernisáži prítomných autorov, a to maliarskymi potrebami a sladkým občerstvením,“ prezrádza maliar Ing. Jiří Gregorek. Vystavených bude cca 50 obrazov maľovaných technikou akryl na plátne A4 a 6 obrazov veľkosti 70 x 50 cm. Okrem detí Českého spolku sa na tomto projekte  podieľajú aj žiaci košických výtvarných škôl Jantárová, Bernolákova, Odborárska, Irkutská a Trebišovská.
Výstava potrvá do 6. februára, bude prístupná každý utorok, stredu a štvrtok od 16:00 do 18:00.

Gabriela Mišurová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výmenníky oddychujú od 23. decembra do 7. januára. Čo ponúknu v januári 2020?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems