Vaše vianočné príbehy

| Knihy | 20. 12. 2019

Vianočné sviatky znamenajú pre všetkých knihomoľov malý raj. Ponúkajú viac voľného času bez skorého ranného vstávania, čo znamená, že môžeme čítať hoc aj do tretej rána (veď predsa nenecháme rozčítanú kapitolu alebo posledných 20 strán) a nádej, že všetci priatelia a blízki sú si vedomí, čo má správny milovník literatúry nájsť pod stromčekom.

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Ak si čítate tento stĺpček v predvianočnom zhone, azda pomôže pri nákupoch, aj keď je veľmi náročné a možno aj trochu nespravodlivé vybrať tie najlepšie knižné tituly. Predsa len, čitateľský vkus je u každého odlišný a len vďaka tomu môžu na pultoch kníhkupectiev prežívať rôznorodé žánre. Ak týmto riadkom venujete pozornosť už v čase sviatočného voľna, rukou šmátrate po ešte nezjedených salónkach a máte pri sebe kôpku vytúžených kníh, možno neodoláte a neskôr prihodíte ešte jednu. Pre istotu. V každom prípade mi dovoľte popriať Vám vianočné sviatky, ktoré budú neodolateľne čarovné, rozprávkové, veselé, možno aj  napínavé a dobrodružné, ale vždy so šťastným koncom a radosťou v srdci. Nech napíšu fantastický príbeh v akejkoľvek krajine, kde sa budete nachádzať a naplnia pokojom Vás i Vašich blízkych. Cíťte sa ako v tom najkrajšom románe a prežívajte poéziu (ne)všedných dní. Nuž a spomínané tipy:

  •             Na zahriatie: Dominik Dán – Nevieš dňa, nevieš hodiny. Napínavá detektívka z dielne slovenského kriminalistu s vyše tridsaťročnými skúsenosťami je vynikajúcou dávkou napätia striedajúcou sa s drsným humorom členov oddelenia vrážd, ktorých si rýchlo zamilujete. Oslavu Silvestra zameníme za návštevu cintorína, kde detektív Krauz stojí pred náhrobkom postriekaným krvou, ale aj zajtrajším dátumom úmrtia obete. „Dánovky“ milujem. Pridajte sa!
  •             Poetický a výtvarný skvost: K. J. Erben: Kytica. Pri tomto knižnom diele zaplesá každá literárna a umelecká duša. Nemusíte byť znalcom Erbena ani nadšencom poézie. Obrazotvornosť a baladickosť podčiarknutá ilustráciami Kataríny Vavrovej v prepracovanom preklade Ľubomíra Feldeka si vás podmania od prvých riadkov. Knižný šperk, ktorému sa veľmi teším.
  •             Pre malých dobrodruhov: Peter Karpinský: Med z ľadových kvetov. Už samotný názov vzbudzuje zvedavosť. Napínavý dej sa začína hneď od prvého momentu. Stráviť zimné prázdniny u deda na chalupe bez elektriny a internetu je pre Richarda a Matúša dobrodružstvom. To ešte netušia, čo nájdu na povale v starej truhlici. Možno spôsobia, že už nikdy nebudú Vianoce. Pútavá a hodnotná kniha od majstra slova pre deti.

Alena Štrompová

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vaše vianočné príbehy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems