Tvoja pravda nech nešliape po pravde druhých

| Stĺpček | 11. 12. 2019

Často vo svojich stĺpčekoch adorujem rodinu a priateľstvo. Sú pre mňa veľkým pilierom, podstatou kvalitného života, esenciou radosti. Preto ma samu prekvapuje, ako veľa som získala na sklonku tohto roka od neznámych ľudí. Práve preto, že nepatria do mojej intímnej zóny, a predsa som ich do nej vpustila. Dobrovoľným vkročením do nekomfortných situácií sa vo mne udiali malé zázraky.

Foto: Daniela Choma, Authentica

O pravidelnom ženskom kruhu som už čo-to spomenula v minulosti a ani tentoraz nepotrebujem byť celkom konkrétna. Musím sa však podeliť s novou kvalitou, získanou vďaka cudzím ženám. Inšpirované textom na obrúsku sesterstva od Carolyn Hillyer sme dokázali v kruhu vytvoriť bezpečné miesto na vyjadrenie akýchkoľvek pocitov. Takýto priestor je definovaný tridsiatimi deviatimi princípmi, ako napríklad láskavosť, úcta, rešpekt, empatia, súcit, prijatie, tolerancia, vypočutie, podpora, spolupatričnosť či úprimnosť. Najviac však vo mne rezonuje „pravidlo“ integrity, ktoré hovorí: „Pamätať na svoju pravdu nie je pravdivejšie ako pravda inej sestry. Nech naše dychtivé nohy nešliapu po pravde iných.“ Mám pocit, že keby sa táto múdrosť dodržiavala paušálne, žili by sme v raji. Nebolo by sporov, vojen. A hlavne, vracajúc sa na zem, v našich rodinách a kamarátstvach by bola opojná harmónia. Pretože, čo nás najväčšmi odďaľuje od milovaných? Nevyžiadané rady, „pravdy“ nasilu vnucované, dychtivé nohy, čo v „mene dobra“ šliapu po dobre toho druhého. Skrátka, bežný folklór mnohých vzťahov. „Veď ja ti chcem len dobre.“ Hmmm… tak dík.

Moja druhá „a-ha“ skúsenosť s cudzími ľuďmi je z celkom iného cesta. Napriek tomu sa takisto odohrávala v kruhu. (Aké symbolické!) Prítomní však boli aj muži a samotný workshop o storytellingu viedli dvaja veľmi spontánni junáci. Jednou z ich uvítacích viet bolo, že sa nachádzame v bezpečnom priestore. (História sa opakuje?) V bezpečnom priestore, kde neexistuje chyba, zlá odpoveď, výsmech či autošikana. Kde môžeme experimentovať, vykročiť zo zabehnutých koľají rozmýšľania, máme šancu objavovať a hrať sa. Poviem vám, spotila som sa parádne, zimomriavky trápnosti mnou lomcovali neraz a chvíľami ma obchádzali mdloby, keď som mala verejne strúhať pózy, frázy či zdieľať improvizovaný príbeh vo dvojici s cudzincom. Avšak celý čas som si opakovala, že o to tu ide. O nič. O slobodu, voľnosť, nesúdenie, precítenie. Po čase som zistila, že práve pred cudzími ľuďmi sa dajú tieto benefity natrénovať oveľa ľahšie. Lebo nemáme nálepky, očakávania, pocity viny či dlhu.

Kvality z oboch „kruhov“ si odnášam do bežného života. Vnímam svoje nedokonalé ja a počúvam svojich nedokonalých milovaných. Nič viac nemusím. Oni za to stoja a dúfam, že to so mnou ustoja.

 

Lucia Radzová

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tvoja pravda nech nešliape po pravde druhých

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems