Spišský hrad a dve veže

| Cestovanie | 11. 12. 2019

Len pred pár dňami zatvoril turistom svoje brány jeden z najznámejších slovenských hradov. Keďže patrí k najrozľahlejším, množstvo turistov sa aj v zime prejde v jeho okolí a vychutnáva si históriu sálajúcu z hradných múrov. Táto dominanta Spiša dokonca priťahuje aj pohľady cestujúcich, ktorí sa v autách náhlia po diaľnici. V tomto čísle Zajtrajších novín vám nepredstavíme Spišský hrad, ale jeho dve legendy. Obe sa spájajú s hradnými vežami.

Foto: Miroslava Slejzáková

O lúpežnom rytierovi

Na románskom predhradí (pred jadrom hradu) kedysi stála veža pripravená pre prepošta Mateja, keďže o svoje pôvodné sídlo prišiel pri tatárskom vpáde. Vtedajší kráľ Belo IV. mu povolil vystavať dočasné sídlo na Spišskom hrade. Predstavovalo vysokú 3-podlažnú obytnú vežu. Keď sa Matej presťahoval na Spišskú Kapitulu, veža začala slúžiť ako sklad pušného prachu. S tým je spojený príbeh o jej výbuchu. V 16. storočí chcel Spišský hrad obsadiť rytier Šarško z Košíc. Vedel, že dobyť hrad priamym násilím nie je jednoduché – ba priam nemožné. Preto si našiel zradcu v hradnej posádke. Dohodol sa s ním, že mu aj s jeho žoldniermi pomôže vojsť dovnútra, a to na lane po múroch hradu. Netušil, že ich plán bol neskôr prezradený. Keď Šarško prišiel večer k hradbám, vyzeralo to, že plán funguje, pretože jeho žoldnierov skutočne vytiahli na lane dovnútra. Ako posledný liezol Šarško. Až keď bol vysoko, zistil, že ho zradili. Hradný pán mu prerezal lano a lúpežný rytier sa zabil na skalách. Žoldnieri, ktorí sa dostali na hrad, sa začali brániť. Pri boji vzplanul oheň. Dostal sa k prachárni a celá veža vyletela do vzduchu.

Foto: Miroslava Slejzáková

O krásnej Hedvige

Najvyššia veža Spišského hradu sa volá Nebojsa. Kedysi sa využívala ako miesto ochrany a práve s ňou sa spája legenda o krásnej Hedvige. Vraví sa, že na hrade žil kedysi pán Filip. Ovdovel a ostala mu iba jeho malá dcérka Barborka, o ktorú sa často starala jeho sestra, vychýrená krásavica Hedviga. A to najmä počas poľovačiek, ktoré Filip obľuboval. Počas jednej nešťastnou náhodou zastrelil malého chlapca. Ukázalo sa, že to bol syn poľského šľachtica. Ten mu, samozrejme, prisahal pomstu. Po čase života v ústraní a čakania odplaty však Filip neodolal a vydal sa na obľúbený lov. Hedviga s jeho dcérou Barborkou ostali na hrade. Práve na túto príležitosť čakal poľský šľachtic s posádkou. Z vojakov vybral toho najkrajšieho, ktorý vedel spievať a hrať na hudobný nástroj a poslal ho k hradu. Keďže Hedviga sa po dlhom ukrývaní a strážení Barborky nudila, chcela zábavu. Zahľadela sa do vojaka a prestala byť ostražitá. Tomu sa tak podarilo uniesť Barborku. Keď sa to dozvedel Filip, veľmi sa nahneval a rozhodol sa oslobodiť svoju malú dcéru. Nakoniec sa mu to aj podarilo a spolu sa vracali na hrad. Netrpezlivá vyľakaná Hedviga čakala na hradbách a dúfala, že v diaľke uvidí Filipa vracať sa domov. Preto vyšla na najvyššiu vežu a odtiaľ zbadala prichádzajúcich vojakov na čele s jej bratom s malou Barborkou v náručí. Zľakla sa, že nesie už iba jej nevládne telo (Barborka však len spala). Z výčitiek svedomia sa Hedviga pomiatla, skočila z veže a zabila sa. Traduje sa, že dodnes chodí v noci v bielych šatách po hrade a vykrikuje Barborkine meno v nádeji, že ju nájde.

Foto: Miroslava Slejzáková

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spišský hrad a dve veže

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems