Sedem divov mesta Spišská Nová Ves

| Cestovanie | 5. 12. 2019

V minulosti sa stala najkrajším mestom Slovenska (2016). V tomto roku skončila „Novejša”, ako ju miestni nazývajú, na druhom mieste.

Svojich sedem divov má nielen svet, ale aj Spišská Nová Ves – okresné mesto v Košickom kraji, ležiace na rieke Hornád a označované za vstupnú bránu Slovenského raja.

 

Kostol s najvyššou vežou

Už pri vstupe do mesta rozpoznáte siluetu Rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie. Jeho 87-metrová veža je zapísaná do Knihy slovenských rekordov. Na konci 19. storočia bola jednou z najvyšších budov v Uhorsku. Nájdete v nej aj najvyššie položenú zvonicu na
Slovensku s 5 zvonmi. Najmenší z nich, Umieračik, bol vyrobený v 14. storočí v slávnej dielni
Majstra Konráda, ktorý preslávil mesto jednou z najvýznamnejších zvonolejární na Slovensku. Kostol je situovaný v centre mesta.

Radnica v blízkosti 87-metrovej kostolnej veže. Foto: Miroslava Slejzáková

Najdlhšie námestie s historickými skvostmi

Pri výstupe na spomínanú vežu si užijete nádherný výhľad na najdlhšie šošovkovité námestie nielen na Slovensku (dokonca je dlhšie ako v Košiciach), ale aj v Európe. A práve na ňom sa už viac ako 60 rokov každoročne v júli koná Spišský trh (ďalší div mesta). Siluetu námestia dopĺňajú aj vzácne historické budovy, medzi ktoré patrí secesná Reduta (dodnes sa na Slovensku zachovalo len osem
takýchto budov). V súčasnosti v tomto spišskonovoveskom dive nájdete honosnú koncertnú sálu, Spišské divadlo, Mestské kultúrne centrum, televíziu a reštauráciu s kaviarňou.

Reduta. Foto: Miroslava Slejzáková

Sídlo provincie a súčasná radnica

Keď sa trinásť zálohovaných spišských miest v roku 1772 vymanilo z moci poľských kráľov, sídlom provincie sa stala Spišská Nová Ves a budova, ktorá sa dnes nazýva Provinčný dom. Pôvodne plnila funkciu radnice, v súčasnosti v nej sídli Múzeum Spiša. Po predaji spomínanej stredovekej radnice postavilo mesto novú (terajšiu), ktorá taktiež patrí k divom mesta. Jej výstavba v rokoch 1777 až 1779 stála 11 569 zlatých a 51 grajciarov.

 

Vzácna mozaika

Jednou z najmladších sakrálnych stavieb v meste (1991 – 1997) je Gréckokatolícky chrám
Premenenia Pána. Je jediným na Slovensku, ktorého sakrálnu výzdobu tvorí novodobá mozaika z prírodných materiálov podľa školy otca Marka Rupnika z Centro Aletti v Ríme. Autorom mozaiky je otec Kamil Dráb.

 

Ak sa vyberiete preskúmať krásy Spišskej Novej Vsi, neobíďte ani najmenšiu zoologickú záhradu na Slovensku. Po spoznávaní histórie na námestí odporúčame výlet do hôr – okolie mesta ponúka úžasné turistické možnosti, plné neopakovateľných výhľadov a roklín s vodopádmi v Slovenskom raji.

 

Text: Miroslava Slejzáková, Denník reportérky


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Sedem divov mesta Spišská Nová Ves

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems