Rozkvitnuté steny v múzeu

| Kultúra | 20. 12. 2019

Koniec roka oslávi Múzeum Vojtecha Löfflera veľkolepou výstavou Júlie Haluzovej s názvom Out of the Blue. Od 18. decembra predstaví na dvoch poschodiach prierez autorkinej tvorby. Nájdete tu veľkorozmerné maľby plné kvetov, miniatúry aj komorné diela, často navodzujúce až impresionistický dojem.

Foto: archív MVL

Na Haluzovej plátnach sa ustavične niečo deje. Žijú si svojím bujným, škvrnitým, fantastickým životom. „Všedné reálie v nových nezvyčajných súvislostiach odhaľujú autorkin jemný zmysel pre humor. Precízna drobnokresba a maľba doplnená abstrakciou a zlátením prinášajú jedinečný vizuálny zážitok. Štylizované zátišia kvetov ako výbušná zmes zaplavujú plátno divokou krásou v zázračnej premene na prúd striekajúcej farby. Zaváňajú absurdnosťou a surrealistickou fascináciou. Ponúkajú nám niečo radostné, nevtieravo veselé a zábavné. Sťaby akvarelom maľované kvety sa rozplývajú, ladne vlnia a menia sa na morské potvory, krásavice z rodu medúz. Júlia skrotila veľkoformátové pestrofarebné lúky do malých foriem. Vytvára z nich ornamenty, pozadie v nových cykloch a žánrovo sa  posúva ďalej. Našla očarenie v malých miniatúrach, hravých a veselých scénach, doplnených aj slovným humorom,“ konštatuje kurátorka výstavy Carmen Kováčová.

Novinkou vo výtvarníčkinej tvorbe je maľba plná príbehov s unikátnym posolstvom a novou poetikou, ktorá bude tiež súčasťou výstavy.

Diela Júlie Haluzovej nájdete v Múzeu Vojtecha Löfflera do 26. januára.

Andrea Bercik

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rozkvitnuté steny v múzeu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems