Rádiovo ovládané autíčko vytlačil na špeciálnej 3D tlačiarni

| Osobnosti | 11. 12. 2019

Richard Maguľák so spolužiakom najprv zvíťazili na Festivale vedy a techniky AMAVET. Následne reprezentovali Slovensko na medzinárodnej súťaži v Číne, kde ich rádiovo ovládané autíčko získalo pomyselné striebro. V súčasnosti sa mladý študent venuje tvorbe a grafike webových stránok a prezentáciám.

Medzinárodná projektová súťaž stredoškolákov CASTIC sa v tomto roku konala v auguste v priestoroch čínskej univerzity v meste Macau. Súťaž v oblasti inovácií, vedy a techniky má 34-ročnú históriu a je považovaná za jednu z najväčších vedeckých medzinárodných súťaží v Číne. Dvojica košických študentov Richard Maguľák a Viliam Podhajecký (od septembra študuje v Brne) uspeli s rádiovo ovládaným autíčkom. Aktuálne je vyrobené na 90 %. Viaceré súčiastky ako diferenciály z ABS plastu,  kaučukové pneumatiky, titánové ozubené kolieska a prevodovka boli vytlačené na špeciálnej 3D tlačiarni. Šikovná dvojica vytvorila a naprogramovala vlastnú elektroniku a mechaniku.

Richard Maguľák. Foto:Alex Irányi

4 dni, takmer 600 súťažiacich

Richardova cesta na CASTIC započala na krajskom kole Festivalu vedy a techniky AMAVET, kde sa s vtedajším spolužiakom Viliamom umiestnili na prvom mieste. Tak si zabezpečili postup na slovenské finále. „To sa konalo v bratislavskej Inchebe. Prezentácia prebiehala dva dni. Počas nich sme museli preukázať svoje znalosti v prezentovaní a v angličtine. Porota nás vybrala ako jediných zástupcov Slovenska na CASTIC. V Číne sme strávili štyri dni v konkurencii skoro šesťsto súťažiacich z celého sveta. Projekt (autíčko) sme predstavili prostredníctvom vopred pripravených pomôcok – poster, portfólio, vývojový denník a súbor výkresov. Naše úsilie odmenila odborná porota výborným druhým miestom. Za úspech považujem už len fakt, že som mohol reprezentovať Slovenskú republiku na podujatí svetovej úrovne,“ hovorí Richard.

Zaujali aj v Anglicku
S rádiovo ovládaným autíčkom uspel súčasný študent TUKE aj na iných súťažiach – na spomínanom Festivale vedy a techniky, kde s kolegami okrem  prvého miesta a postupu do Číny získali aj Cenu Prírodovedcov. Ešte predtým predstavili autíčko na súťaži Land Rover 4×4 (ide o projekt z predmetov STEM – veda, technika, inžinierstvo a matematika. Tímy z celého sveta sa snažia postaviť diaľkovo ovládané vozidlo s pohonom všetkých štyroch kolies, a to podľa parametrov, ktoré určujú skutoční konštruktéri z firmy Land Rover). V slovenskom kole sa Richardov tím umiestnil na striebornej priečke. Následne cestoval na svetové finále do Anglicka, kde skončil ôsmy z dvadsiatich dvoch súťažných kolektívov. Taktiež sa mu podarilo dostať sa do TOP 3 v kategórii najlepšie inžiniersky navrhnuté auto.

Rádiovo ovládané autíčko. Foto: Marek Kukučka

Poučný web

Za úspech považuje Richard aj webovú stránku, ktorú v tomto roku vytvoril so spolužiakom Martinom Thernom s cieľom uľahčiť vzdelávanie študentov Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach v oblasti sieťových technológií. „Web funguje v dvoch režimoch – výučbový materiál a akási škola hrou, kde si užívateľ overí nadobudnuté vedomosti. Na tomto projekte sme pracovali šesť mesiacov a po dokončení predbežnej funkčnej verzie sme ho prenechali škole. Veríme, že uľahčí vyhľadávanie materiálov a vzdelávanie ďalších študentov,“ dodáva Richard.

Thinking out of the box
Devätnásťročný študent sa okrem školy venuje aj tvorbe a grafike webových stránok a prezentáciám. „Pri práci využívam teóriu thinking out of the box. Vo všeobecnosti znamená myslieť nekonvenčným spôsobom, čím sa snažím neustále prichádzať na nové nápady a inovácie. Usilujem sa na veci pozerať z inej perspektívy a hľadať vo všetkom aspoň niečo pozitívne. Potom život ide ľahšie,“ priznáva Richard. Vedomosti si okrem TUKE cibrí aj v košickej marketingovej firme ako vývojár webových stránok a grafik. Vo voľnom čase sa venuje floorballu, basketbalu a športovému lezeniu.

 

Richard Maguľák (1999) študuje informatiku v prvom ročníku bakalárskeho štúdia na Katedre počítačov a informatiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky na Technickej univerzite v Košiciach. Počas štúdia by sa rád zameral na vývoj mobilných aplikácií a web stránok.

Eva Barnišinová

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rádiovo ovládané autíčko vytlačil na špeciálnej 3D tlačiarni

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems